Reklama
reklama

Leteckou pumu z druhé světové války našli dělníci při opravě kanalizace

Nebezpečnou pumu z druhé světové války našli dělníci při výkopech kanalizace v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku. Jednalo se o německou leteckou pumu, kterou ale ukořistila sovětská armáda. Nedaleko obce ji pak také přivolaní pyrotechnici zneškodnili.

Nekonečným příběhem jsou na jihu Moravy neustálé nálezy nevybuchlé munice ze druhé světové války. Poslední případ se odehrál minulý týden v úterý v Hrušovanech nad Jevišovkou. Stavební firma zde prováděla výkopové práce při opravě kanalizace a zaměstnanci tam po poledni objevili nebezpečně vypadající předmět.

S podezřením na starou bombu se okamžitě obrátili na policii. „Uvedli, že předmět je dlouhý zhruba osmdesát centimetrů. Místo do příjezdu specialistů z Brna střežili policisté z obvodního oddělení. Ze stavby všechny vykázali a evakuovali osoby z přilehlých domů,“ uvedla mluvčí policie Lenka Drahokoupilová.

Ve výkopu, na pozemku kde v současné době probíhá rekonstrukce silnice, se skutečně nacházela letecká puma. Byla asi z jedné třetiny odkrytá. Ležela šikmo a hlavovou částí dolů. Povrch těla bomby byl místy silně zrezivělý. Z tvaru pumy bylo zřejmé, že se jedná o pumu německé konstrukce, pravděpodobně SC 50, což pyrotechnici po jejím odkrytí potvrdili. Oba pyrotechnici se po společné konzultaci rozhodli, že pumu bude možné po nezbytných opatřeních vyzvednout.

„Vzhledem k tomu, že na místě nálezu byla vysoká hladina spodní vody a výkop se neustále zaléval vodou, byli přivoláni hasiči k odčerpání vody. Aby byla zajištěna větší bezpečnost, uzavřeli jsme přilehlé silnice,“ doplnila mluvčí.

Po všech nezbytných opatřeních pyrotechnici postupně odkrývali pumu. Hasiči odčerpali vodu z výkopu a pyrotechnici následně rýči a krumpáči odkopali zeminu v bezprostředním okolí pumy. Po obnažení se jim ji podařilo postupně vyzvednout na místo mimo výkop. Odstranili nános usazenin a rez. Při čištění jímky pro zapalovač zjistili, že letecká puma je osazena sovětským zapalovačem AV-1.

Tím pádem upřesnili identifikaci. Jednalo se o kořistní německou leteckou pumu SC 50, kterou použilo sovětské letectvo. Protože se jim pumu nepodařilo zneškodnit demontáží iniciátoru, rozhodli o jejím zničení výbuchem na nejbližším vhodném místě. Pumu proto naložili do auta a převezli na místo odstřelu. Pyrotechniky doprovázela dvě policejní auta a součástí kolony byl i vůz hasičů a auto záchranářů.

Protože se zpráva o nálezu pumy v obci rychle šířila a zvědavci se snažili vypátrat místo, kam byla puma odvezena, pyrotechnici celý prostor před výbuchem uzavřeli.  Na místě ničení vytvořili jámu do hloubky 1,5 metru a uložili do ní pumu. „V jámě byla puma zajištěna ještě ručním zásypem zeminou a horní část těla zůstala odhalena pro uložení nálože. Pro bezpečné zničení byla na tělo pumy přiložena nálož Semtexu. Vše pak bylo ještě zasypáno zeminou do výšky dva metry, což zajišťovalo malý rozlet střepin vzhůru. Hloubka jámy pak omezila rozlet do stran,“ upřesnila postup ničení pumy mluvčí policie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře