Reklama
reklama

Kočky divoké fotopasti v Podyjí nenašly, přesto udělaly unikátní snímky

Tři roky pátrali ochranáři ze Správy Podyjí na Znojemsku s využitím fotopastí po tom, zda se do Národního parku Podyjí nevrátily vzácné kočky divoké. Žádná z fotografií sice kočku divokou nezachytila, přesto vznikla kolekce unikátních fotografií.

Správa národního parku Podyjí fotografie zveřejnila na svém webu. „S nadsázkou lze říci, že se nechali touto technikou vyfotit téměř všichni živočichové, jen kočka divoká ne,“ řekl David Grossmann ze správy Podyjí s tím, že na fotografiích jsou i turisté nebo houbaři.

Ze zvířat fotoaparáty zachytily například bobry při práci, jeleny, lišky, divoká prasata nebo televizního medvěda, s nímž natáčel další díly svých televizních večerníčků známý filmař Václav Chaloupek. „Vzácné jsouc snímky bobra při jeho noční práci. O pohybu těchto zvířat přímo v národním parku jsme věděli. Jejich fotografie jsme ale do té doby nepořídili,“ uvedl Grossmann.

Naposledy byly kočky divoké v Podyjí zaznamenány zhruba před půl stoletím. V uplynulých letech se podle názoru zoologů začaly tyto šelmy do parku vracet, a to z rakouské strany Podyjí, kde se rozkládá park Thaythal. Proto ochranáři rozmístili na moravském břehu řeky Dyje fotopasti, jimiž chtěli kočky zadokumentovat.

V pátrání po kočkách divokých chtějí ochranář za čas pokračovat. Pokud by se potvrdilo, že se do tohoto národního parku vrátily, šlo by o zoologickou raritu, protože kočky divoké v uplynulých letech téměř z celého území Čech a Moravy vymizely.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře