Reklama
reklama

Kočky divoké fotopasti v Podyjí nenašly, přesto udělaly unikátní snímky

Tři roky pátrali ochranáři ze Správy Podyjí na Znojemsku s využitím fotopastí po tom, zda se do Národního parku Podyjí nevrátily vzácné kočky divoké. Žádná z fotografií sice kočku divokou nezachytila, přesto vznikla kolekce unikátních fotografií.

Správa národního parku Podyjí fotografie zveřejnila na svém webu. „S nadsázkou lze říci, že se nechali touto technikou vyfotit téměř všichni živočichové, jen kočka divoká ne,“ řekl David Grossmann ze správy Podyjí s tím, že na fotografiích jsou i turisté nebo houbaři.

Ze zvířat fotoaparáty zachytily například bobry při práci, jeleny, lišky, divoká prasata nebo televizního medvěda, s nímž natáčel další díly svých televizních večerníčků známý filmař Václav Chaloupek. „Vzácné jsouc snímky bobra při jeho noční práci. O pohybu těchto zvířat přímo v národním parku jsme věděli. Jejich fotografie jsme ale do té doby nepořídili,“ uvedl Grossmann.

Naposledy byly kočky divoké v Podyjí zaznamenány zhruba před půl stoletím. V uplynulých letech se podle názoru zoologů začaly tyto šelmy do parku vracet, a to z rakouské strany Podyjí, kde se rozkládá park Thaythal. Proto ochranáři rozmístili na moravském břehu řeky Dyje fotopasti, jimiž chtěli kočky zadokumentovat.

V pátrání po kočkách divokých chtějí ochranář za čas pokračovat. Pokud by se potvrdilo, že se do tohoto národního parku vrátily, šlo by o zoologickou raritu, protože kočky divoké v uplynulých letech téměř z celého území Čech a Moravy vymizely.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře