Reklama
reklama

Jarní úklid města začne po Aprílu. Také letos se bude blokově čistit čtyřikrát do roka

Zima sice tentokrát neukázala zuby, jak jsme zvyklí, takže ulice nepokrývá vrstva písku, prachu a štěrku v obvyklé míře, ale přesto je třeba přivítat jaro velkým úklidem. O velikonočních svátcích už má být Znojmo z velké části útulně čisté. Je to možné vyčíst z rozpisu blokového čištění na letošní rok, který je k dispozici na úvodní stránce webu města.

Pracovníci firmy .A.S.A. Eko Znojmo se na první letošní úklid města chystají hned po Aprílu, tedy 2. dubna. Začínat budou v ulicích 17. listopadu, Dr. Milady Horákové nebo 28. října. V dalších dnech budou pokračovat například v Bolzánově nebo Bezručově ulici a na Brněnské ulici.

Ostatně občané budou o postupu čisticích prací dopředu informováni. Ohlásí je, jak je zvykem, příslušné dopravní značky, které budou instalovány vždy v týdenním předstihu. Připomeňme tedy, že v den, uvedený na značce, je nutné přeparkovat automobil. Uklízet se bude v konkrétních časových úsecích, takže ulice nebudou blokovány po celý den. Obyvatelé budou muset i letos počítat se zónovými značkami. Platnost zónové značky nekončí s následující křižovatkou, ale až s ukončením této zóny dopravní značkou „konec zóny“. Budou se ale oproti minulým letům používat jen minimálně.

Co se bude čistit? Chystá se generální úklid, takže kromě komunikací se dostane i na chodníky a parkovací stání. Než vyjedou do ulic silniční zametače, pracovníci na komunikaci nametou nebo vyfoukají zbytky posypových materiálů a další nepořádek. Zbylý prach pak spláchne kropicí vůz.

Frekvence blokového čištění zůstává stejná jako v uplynulém roce. Už tehdy vedení města usoudilo, že většinu ulic není třeba čistit každý měsíc. O zbytečně vynakládaných financích nemluvě. I letos se tedy chystají čtyři turnusy. Jinak řečeno: řidiči budou muset svá auta přeparkovat čtyřikrát v roce.

Mezi jednotlivými cykly se bude navíc třikrát provádět tzv. ruční čištění. Při něm se nepořádek z chodníků a parkovacích stání vymete a vyfouká, aniž by bylo třeba auta z ulic přeparkovat. Na komunikaci vyhrnuté smetí pak smete a vysaje silniční zametač.

Zkušenost ovšem ukázala, že některé ulice jsou přece jen choulostivější, co se pořádku týče. Je jich sedmatřicet a budou se v letošním roce čistit každý měsíc. Konkrétně se jedná o ulice: 17. listopadu, 28. října, Alšova, Bala, Benjamina Kličky, Bezručova, Boční, Bulharská, Dělnická, Do Lesek, Dr. Mareše, Dr. Milady Horákové, Dvořákova, F. J. Curie, Fischerova, Gagarinova, Chelčického, Jarošova, K sirotčinci, Jubilejní park – horní, Lidická, Loucká, Lužická, Máchovo n., Mládeže, MUDr. Jana Jánského, Na Vyhlídce, Nám. Armády, Nám. kpt. Otmara Chlupa, Nám. Republiky, Palackého, Přímětická, Rudoleckého, Rumunská, Smetanova, Vrchlického, Žižkovo náměstí.

Blokové čištění se čtyřikrát do roka provede i v městských částech. Dělat se bude bez dopravního značení a uklízet se budou také chodníky.

Odlišný režim ovšem panuje v městské památkové rezervaci. Její chodníky i komunikace se čistí každý den, s výjimkou neděle. Jde vesměs o ruční čištění. Úklid se tady provádí po celý rok. Městskou pokladnu přijde čištění „výkladní skříně“ města Znojma na dva miliony korun ročně.

Celková suma za letní čištění města, jež zahrnuje i čtyřikrát prováděný pokos travnatých ploch mezi chodníky a vozovkou, strojní čištění komunikací I. a II. třídy a odstranění smetků, bude stejná jako v loňském roce. Za to, aby Znojmo bylo čisté a úhledné, zaplatí radnice 9,7 milionu korun bez DPH.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře