Reklama
reklama

Hledám práci: Za hranicemi, třeba u sousedů v Rakousku

Najít ve Znojmě zaměstnání je velmi těžké. Kvůli vysoké nezaměstnanosti, která se na Znojemsku dlouhodobě drží kolem 12 procent, hledá mnoho lidí práci v sousedním Rakousku. Přednost mají samozřejmě ti, kteří ovládají němčinu. Protože i město se chce zbavit nálepky místa s vysokou nezaměstnaností, snaží se uchazečům o práci pomoci několika způsoby.

Kdo má dnes ve Znojmě zaměstnání, pořádně si ho hlídá. Firmy nové zaměstnance nepřibírají. Lidé proto vyráží do Rakouska, aby se poptali u tamních podnikatelů. Berou práci nejen oficiálně, ale pracují i na černo. Zaměstnanci, kteří pracují v Rakousku, mají tam nějaké právní problémy nebo neví, na jakou pojišťovnu se přihlásit a nevyznají se v příhraničním právu, se mohou obrátit na Okresní hospodářskou komoru ve Znojmě. „Každého, kdo se na nás obrátí, vyzbrojíme nejnovějšími znalostmi. Každého řešíme individuálně, protože každý případ je jiný a i rakouské zákony a směrnice se mění. Spolupracujeme s Rakouským odborovým svazem, který má spolupracovníky, právní poradce. Jsou to rakouští právníci, kteří ale mluví česky,“ uvedla k pomoci ředitelka komory Jiřina Ondrušová.

Češi pracující v Rakousku by měli mít stejná práva a povinnosti jako Rakušané. Jedná se o minimální mzdu, nástupní platy a veškeré další výhody. Jednu nevýhodu oproti svým sousedům za hranicemi ale mají. Musí počítat s dojížděním. „Vydělám víc, než dříve ve Znojmě. Každý den dojíždím, to je nepříjemná změna, ale dá se to vydržet. Dneska si člověk nemůže vybírat, za ty peníze to stojí. Občas tam přespím,“ vysvětluje pětačtyřicetiletý Jiří jak a proč pracuje v rakouské stavební firmě. A ve Znojmě není jediný, který se rozhodl hledat práci u rakouských sousedů.

Pomoci lidem bez zaměstnání se snaží i město. S nabídkou zaměstnání v Rakousku se lidé ve Znojmě mohou setkat například v rámci projektu Kolumbus. Jeho cílem je zvýšit informovanost o aktuálních pracovních příležitostech nejen na Znojemsku, ale i v příhraničních oblastech Rakouska. „Znojemská radnice nyní hledá řešení, jak zvrátit dlouhodobé zaostávání regionu. Úřad již vsadil především na burzy práce, podnikatelský inkubátor nebo poradenství pro zájemce o zaměstnání v sousedním Rakousku. Kolumbus slaví již své první úspěchy. Umožňuje inzerci rakouským firmám do místních novin, čehož rakouské firmy využívají,“ uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Radnice plánuje podporovat podnikatele, ulevit jim při koupi pozemků k podnikání, nabídne stokorunový příspěvek žákům na jazykové učebnice a uvolní dokonce milion korun z městské kasy na proplácení jazykových certifikátů z angličtiny a němčiny pro středoškoláky a absolventy vysokých škol. Znojmo se rozhodlo podporovat mezinárodní pracovní trh. Cílem je zbavit se nálepky města s vysokou nezaměstnaností.

I přes nezaměstnanost je ale Znojmo označováno za drahé příhraniční město. Dráž než jinde na jižní Moravě se ve Znojmě prodávají domy, pozemky, víc tam lidé zaplatí například i za
vodu. Pro srovnání: zatímco v Brně stojí metr krychlový vodného a stočného 67,61 korun, na Znojemsku lidé platí 77,53 korun, což je o deset korun víc než v jihomoravské metropoli. Další zvyšování cen potravin, energií, vody a bydlení tak snad lidé ze Znojemska zvládnou s výplatou v eurech. od rakouských sousedů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře