Reklama
reklama

Hledám práci: Za hranicemi, třeba u sousedů v Rakousku

Najít ve Znojmě zaměstnání je velmi těžké. Kvůli vysoké nezaměstnanosti, která se na Znojemsku dlouhodobě drží kolem 12 procent, hledá mnoho lidí práci v sousedním Rakousku. Přednost mají samozřejmě ti, kteří ovládají němčinu. Protože i město se chce zbavit nálepky místa s vysokou nezaměstnaností, snaží se uchazečům o práci pomoci několika způsoby.

Kdo má dnes ve Znojmě zaměstnání, pořádně si ho hlídá. Firmy nové zaměstnance nepřibírají. Lidé proto vyráží do Rakouska, aby se poptali u tamních podnikatelů. Berou práci nejen oficiálně, ale pracují i na černo. Zaměstnanci, kteří pracují v Rakousku, mají tam nějaké právní problémy nebo neví, na jakou pojišťovnu se přihlásit a nevyznají se v příhraničním právu, se mohou obrátit na Okresní hospodářskou komoru ve Znojmě. „Každého, kdo se na nás obrátí, vyzbrojíme nejnovějšími znalostmi. Každého řešíme individuálně, protože každý případ je jiný a i rakouské zákony a směrnice se mění. Spolupracujeme s Rakouským odborovým svazem, který má spolupracovníky, právní poradce. Jsou to rakouští právníci, kteří ale mluví česky,“ uvedla k pomoci ředitelka komory Jiřina Ondrušová.

Češi pracující v Rakousku by měli mít stejná práva a povinnosti jako Rakušané. Jedná se o minimální mzdu, nástupní platy a veškeré další výhody. Jednu nevýhodu oproti svým sousedům za hranicemi ale mají. Musí počítat s dojížděním. „Vydělám víc, než dříve ve Znojmě. Každý den dojíždím, to je nepříjemná změna, ale dá se to vydržet. Dneska si člověk nemůže vybírat, za ty peníze to stojí. Občas tam přespím,“ vysvětluje pětačtyřicetiletý Jiří jak a proč pracuje v rakouské stavební firmě. A ve Znojmě není jediný, který se rozhodl hledat práci u rakouských sousedů.

Pomoci lidem bez zaměstnání se snaží i město. S nabídkou zaměstnání v Rakousku se lidé ve Znojmě mohou setkat například v rámci projektu Kolumbus. Jeho cílem je zvýšit informovanost o aktuálních pracovních příležitostech nejen na Znojemsku, ale i v příhraničních oblastech Rakouska. „Znojemská radnice nyní hledá řešení, jak zvrátit dlouhodobé zaostávání regionu. Úřad již vsadil především na burzy práce, podnikatelský inkubátor nebo poradenství pro zájemce o zaměstnání v sousedním Rakousku. Kolumbus slaví již své první úspěchy. Umožňuje inzerci rakouským firmám do místních novin, čehož rakouské firmy využívají,“ uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Radnice plánuje podporovat podnikatele, ulevit jim při koupi pozemků k podnikání, nabídne stokorunový příspěvek žákům na jazykové učebnice a uvolní dokonce milion korun z městské kasy na proplácení jazykových certifikátů z angličtiny a němčiny pro středoškoláky a absolventy vysokých škol. Znojmo se rozhodlo podporovat mezinárodní pracovní trh. Cílem je zbavit se nálepky města s vysokou nezaměstnaností.

I přes nezaměstnanost je ale Znojmo označováno za drahé příhraniční město. Dráž než jinde na jižní Moravě se ve Znojmě prodávají domy, pozemky, víc tam lidé zaplatí například i za
vodu. Pro srovnání: zatímco v Brně stojí metr krychlový vodného a stočného 67,61 korun, na Znojemsku lidé platí 77,53 korun, což je o deset korun víc než v jihomoravské metropoli. Další zvyšování cen potravin, energií, vody a bydlení tak snad lidé ze Znojemska zvládnou s výplatou v eurech. od rakouských sousedů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře