Reklama
reklama

Domobrana ve Znojmě? U hotelu Dukla prý stále není bezpečno

V okolí hotelu Dukla ve Znojmě, kde v listopadu cizinec pobodal dva muže, stále není klid. Přestože radnice slíbila, že místo budou  24 hodin denně hlídat policisté, poslali lidé bydlící v této části města radním petici. A chtějí zřídit i domobranu.

Prostřednictvím petice lidé usilují o zvýšení bezpečnosti v dolní části města Znojma. Starosta Znojma se také konkrétně vyjádřil k jednotlivým požadavkům občanů. „Naprosto chápu znepokojení obyvatel dolní části města a chtěl bych je ujistit, že děláme maximum pro to, aby lokalita v blízkosti hotelu byla bezpečná,“ ubezpečil starosta Vlastimil Gabrhel.

Na ochranu před negativními jevy spojenými s hraním některým sázkových her, loterií a jiných podobných her vydalo Zastupitelstvo města Znojma obecně závaznou vyhlášku, o regulaci provozu sázkových her, loterií a jiných podobných her.  Tato vyhláška, vydaná na sklonku října, mimo jiné zakazuje provozovat zmíněné hry a loterie na celém území města v pracovní dny v době od 6 do 8 hodin. Na území městské památkové rezervace a v provozovnách na ulicích Dukelských bojovníků, Holandská a Sokolovská pak nelze provozovat sázkové hry a loterie v kasinech, hernách, pohostinských zařízeních a jiných místech. „Tento zákaz se ale nevztahuje na ta zařízení, kde bylo provozování povoleno přede dnem nabytí účinnosti zmíněné vyhlášky a nebude se na ně vztahovat ani při opětovném povolení, pokud budou provozovány ve stávajících provozovnách. Prozatím se tedy povolené herny v dotčené lokalitě nebudou rušit, vyčká se, zda negativním jevům zamezí další opatření,“ vysvětlil připomínku k hracím automatům starosta.

K dalším opatřením v této části Znojma patří zejména zvýšení počtu kontrol městskou a státní policií. Pravidelné kontroly tam provádí také cizinecká policie. Policie také posílila znojemský odbor o deset policistů.

Od nového roku budou v dolní části města hlídkovat dva okrskáři městské policie, k dispozici bude i pes. Hlídkovat se bude také u Základní školy JUDr. Josefa Mareše.

Případný vznik domobrany se radním nelíbí, upozorňují na fakt, že město Znojmo zajišťuje veřejný pořádek prostřednictvím městské policie a ke zřízení domobrany není kompetentní.

„Na posílení kamerového systému a umístění nových kamer v této lokalitě pracuje radnice už od poloviny tohoto roku,“ konstatoval starosta města. Vyřizovala se potřebná povolení, uskutečnila se výběrová řízení a v současné době probíhají technické přípravy na umístění a spuštění dvou kamerových bodů, které budou monitorovat exponovanou oblast. Kamery by měly být během ledna již plně v provozu, pokud počasí dovolí provádět instalační práce.

Zatím se nepočítá se zvýšením počtu lamp veřejného osvětlení, ale město bude zvýšenou měrou dbát na to, aby veřejné prostranství v této části města bylo maximálně přehledné a upravené.

„Tato opatření provádíme na základě nové bezpečnostní koncepce radnice Bezpečné Znojmo, která je založena na zvýšení akceschopnosti městské policie, na modernějším kamerovém systému v ulicích i na nové obecně závazné vyhlášce o regulaci hazardu,“ připomíná starosta.

Vedení města si také bedlivě střeží okolí hotelu Dukla, co se týče nových podnikatelských aktivit. „Rada na svém posledním zasedání například nesouhlasila s žádostí jednoho vietnamského spoluobčana o udělení výjimky z povinnosti vytvořit parkovací místa, která jsou nutná v případě vzniku nové restaurace či bistra. V této oblasti je restauračních zařízení již dost, nehledě na to, že by zde mohl, byť nelegálně, být provozován hazard. Stejný žadatel totiž žádal před časem i o souhlas k provozování restaurace s herními automaty. I tuto žádost jsme, díky již platné vyhlášce o regulaci hazardu, mohli s čistým svědomím zamítnout,“ dodává starosta.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře