Reklama
reklama

Do Znojma se vrátí pivovar. Už příští rok v květnu začne vařit pivo

Do dvou let má v bývalém areálu pivovaru ve Znojmě vzniknout minipivovar. Do města se tak po letech vrátí pivovarnictví. A město na tom vydělá. Z rekonstrukce a pronájmu získá 21 milionů korun.

Po letech jednání a hledání míří do opuštěného a chátrajícího areálu pivovaru první investor. Město mu na třicet let pronajme přední část areálu, kterou investor na své náklady zcela zrekonstruuje. Vznikne tam minipivovar se stylovou pivovarskou restaurací s předzahrádkou a krásným výhledem do Gránického údolí a prodejnou piva.

Jedná o pronájem části pivovaru, představovaný projekt plně v souladu s územní studií Pivovar Znojmo, zpracovanou architektem Jaroslavem Poláčkem v říjnu 2011, kterou následně připomínkovali lidé ze Znojma. „Územní studie předpokládá investiční náklady do celého areálu v řádu stovek milionů korun, to je důvod, pro který se nám do pivovaru během uplynulých dvou let nepřihlásili takřka žádní investoři. Proto jsme změnili strategii a objekty jsme se rozhodli nabízet po částech, ovšem tak, aby byl ochráněn prostor rotundy, hradu, nezamezilo se všem přístupovým plochám v lokalitě a nebyla dopravně zatížena městská památková rezervace,“ řekl místostarosta Jan Grois.

První pronajímanou částí bude přední část původního pivovaru, tedy první dvě budovy po pravé straně. Tuto část hodlá společnost CEO management přestavět na minipivovar.  „Pro znojemský projekt máme připravenu investici v řádu několika desítek milionů korun,“ prozradil manažer firmy Miroslav Harašta. Do čtyř měsíců chce firma začít s rekonstrukcí. Srdcem budoucího minipivovaru bude budova číslo šest, tedy administrativní budova. Bude v ní pivovar a restaurace. V podzemních prostorách pak bude technologické zázemí minipivovaru. Lidé nepřijdou ani o pivovarskou zahrádku s výhledem do Gránického údolí. Do budov a areálu pivovaru společnost investuje zhruba 14 milionů korun. Dalších 7 milionů inkasuje město v rámci pronájmu. Celkově jde tak o přínos do městské pokladny ve výši 21 milionů korun.

Zahájit výrobu piva by chtěl investor v květnu 2015. Ve Znojmě chce vařit světlé výčepní pivo, klasický ležák, svrchně kvašený́ ležák a jedno speciální pivo doplňované o sezónní speciály.

Vybudování a zprovoznění minipivovaru znamená nejen nová pracovní místa, ale také další turistický cíl. „V případě dodržení představeného záměru bude projekt velkým přínosem. Celý areál tím zkrásní a oživí se a pro turisty budeme mít další lákadlo,“ komentoval záměr vybudování minipivovaru a restaurace ředitel Znojemské besedy František Koudela, jehož organizace má na starosti podporu turistického ruchu ve městě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře