Reklama
reklama

Do Znojma se vrátí pivovar. Už příští rok v květnu začne vařit pivo

Do dvou let má v bývalém areálu pivovaru ve Znojmě vzniknout minipivovar. Do města se tak po letech vrátí pivovarnictví. A město na tom vydělá. Z rekonstrukce a pronájmu získá 21 milionů korun.

Po letech jednání a hledání míří do opuštěného a chátrajícího areálu pivovaru první investor. Město mu na třicet let pronajme přední část areálu, kterou investor na své náklady zcela zrekonstruuje. Vznikne tam minipivovar se stylovou pivovarskou restaurací s předzahrádkou a krásným výhledem do Gránického údolí a prodejnou piva.

Jedná o pronájem části pivovaru, představovaný projekt plně v souladu s územní studií Pivovar Znojmo, zpracovanou architektem Jaroslavem Poláčkem v říjnu 2011, kterou následně připomínkovali lidé ze Znojma. „Územní studie předpokládá investiční náklady do celého areálu v řádu stovek milionů korun, to je důvod, pro který se nám do pivovaru během uplynulých dvou let nepřihlásili takřka žádní investoři. Proto jsme změnili strategii a objekty jsme se rozhodli nabízet po částech, ovšem tak, aby byl ochráněn prostor rotundy, hradu, nezamezilo se všem přístupovým plochám v lokalitě a nebyla dopravně zatížena městská památková rezervace,“ řekl místostarosta Jan Grois.

První pronajímanou částí bude přední část původního pivovaru, tedy první dvě budovy po pravé straně. Tuto část hodlá společnost CEO management přestavět na minipivovar.  „Pro znojemský projekt máme připravenu investici v řádu několika desítek milionů korun,“ prozradil manažer firmy Miroslav Harašta. Do čtyř měsíců chce firma začít s rekonstrukcí. Srdcem budoucího minipivovaru bude budova číslo šest, tedy administrativní budova. Bude v ní pivovar a restaurace. V podzemních prostorách pak bude technologické zázemí minipivovaru. Lidé nepřijdou ani o pivovarskou zahrádku s výhledem do Gránického údolí. Do budov a areálu pivovaru společnost investuje zhruba 14 milionů korun. Dalších 7 milionů inkasuje město v rámci pronájmu. Celkově jde tak o přínos do městské pokladny ve výši 21 milionů korun.

Zahájit výrobu piva by chtěl investor v květnu 2015. Ve Znojmě chce vařit světlé výčepní pivo, klasický ležák, svrchně kvašený́ ležák a jedno speciální pivo doplňované o sezónní speciály.

Vybudování a zprovoznění minipivovaru znamená nejen nová pracovní místa, ale také další turistický cíl. „V případě dodržení představeného záměru bude projekt velkým přínosem. Celý areál tím zkrásní a oživí se a pro turisty budeme mít další lákadlo,“ komentoval záměr vybudování minipivovaru a restaurace ředitel Znojemské besedy František Koudela, jehož organizace má na starosti podporu turistického ruchu ve městě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře