Reklama
reklama

Do Znojma se vrátí pivovar. Už příští rok v květnu začne vařit pivo

Do dvou let má v bývalém areálu pivovaru ve Znojmě vzniknout minipivovar. Do města se tak po letech vrátí pivovarnictví. A město na tom vydělá. Z rekonstrukce a pronájmu získá 21 milionů korun.

Po letech jednání a hledání míří do opuštěného a chátrajícího areálu pivovaru první investor. Město mu na třicet let pronajme přední část areálu, kterou investor na své náklady zcela zrekonstruuje. Vznikne tam minipivovar se stylovou pivovarskou restaurací s předzahrádkou a krásným výhledem do Gránického údolí a prodejnou piva.

Jedná o pronájem části pivovaru, představovaný projekt plně v souladu s územní studií Pivovar Znojmo, zpracovanou architektem Jaroslavem Poláčkem v říjnu 2011, kterou následně připomínkovali lidé ze Znojma. „Územní studie předpokládá investiční náklady do celého areálu v řádu stovek milionů korun, to je důvod, pro který se nám do pivovaru během uplynulých dvou let nepřihlásili takřka žádní investoři. Proto jsme změnili strategii a objekty jsme se rozhodli nabízet po částech, ovšem tak, aby byl ochráněn prostor rotundy, hradu, nezamezilo se všem přístupovým plochám v lokalitě a nebyla dopravně zatížena městská památková rezervace,“ řekl místostarosta Jan Grois.

První pronajímanou částí bude přední část původního pivovaru, tedy první dvě budovy po pravé straně. Tuto část hodlá společnost CEO management přestavět na minipivovar.  „Pro znojemský projekt máme připravenu investici v řádu několika desítek milionů korun,“ prozradil manažer firmy Miroslav Harašta. Do čtyř měsíců chce firma začít s rekonstrukcí. Srdcem budoucího minipivovaru bude budova číslo šest, tedy administrativní budova. Bude v ní pivovar a restaurace. V podzemních prostorách pak bude technologické zázemí minipivovaru. Lidé nepřijdou ani o pivovarskou zahrádku s výhledem do Gránického údolí. Do budov a areálu pivovaru společnost investuje zhruba 14 milionů korun. Dalších 7 milionů inkasuje město v rámci pronájmu. Celkově jde tak o přínos do městské pokladny ve výši 21 milionů korun.

Zahájit výrobu piva by chtěl investor v květnu 2015. Ve Znojmě chce vařit světlé výčepní pivo, klasický ležák, svrchně kvašený́ ležák a jedno speciální pivo doplňované o sezónní speciály.

Vybudování a zprovoznění minipivovaru znamená nejen nová pracovní místa, ale také další turistický cíl. „V případě dodržení představeného záměru bude projekt velkým přínosem. Celý areál tím zkrásní a oživí se a pro turisty budeme mít další lákadlo,“ komentoval záměr vybudování minipivovaru a restaurace ředitel Znojemské besedy František Koudela, jehož organizace má na starosti podporu turistického ruchu ve městě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Komentáře