Reklama
reklama

Chaty v okolí Vranovské přehrady jsou hlídané. Zloději nemají šanci

Poslední únorovou středu se v okolí Vranovské přehrady konala rozsáhlá policejní akce. Policisté se zaměřili na kontrolu zabezpečení rekreačních objektů. Pětadvacet strážců zákona prošlo téměř polovinu chatové oblasti v těch hůře dostupných částech. Podařilo se jim zkontrolovat šestnáct set rekreačních chat a majitelům zanechat na viditelných místech lístek s datem návštěvy a stavem objektu.

Pětadvacet policistů zkontrolovalo v okolí přehrady přes patnáct set chat. Nezjistili žádné chaty, do kterých by se někdo vloupal. Zaznamenali pouze jednu menší závadu. Jednalo se o pootevřenou venkovní část dvojokna. Vlastníka této chaty ihned telefonicky informovali, aby si svůj majetek řádně zabezpečil. 

Majitelé chat pak našli u dveří "Kontrolní lístek rekreačního objektu". Je na něm uvedené datum provedené kontroly a telefonní číslo. Jedná se o číslo mobilního telefonu, který si policisté ve službě předávají. Je to nejrychlejší a nejúčinnější kontaktování strážců zákona v této lokalitě. Vranovští policisté mají dobrou osobní a místní znalost a snadno se s rekreanty domluví na tom, kde se jejich chata nachází a kam tedy mají v případě nutnosti přijet. Během roku pak tito policisté v rámci běžného výkonu služby objekty průběžně postupně projdou a třikrát až čtyřikrát zkontrolují.

"Během dnešního dopoledne se ozvali již dva chataři, kteří našli kontrolní lístek ze včerejší akce. Byli rádi, že policisté tyto akce provádějí a pomáhají tím střežit jejich majetek," uvedla mluvčí policie Lenka Drahokoupilová.

Desatero doporučení majitelům rekreačních objektů:
1. Nejčastěji vnikají pachatelé do chat násilným překonáním dveří a oken (vysazení, vyháčkování, vyražení, vypáčení či prokopnutí), věnujte proto dostatečnou pozornost jejich zabezpečení bezpečnostními zámky a západkami, zpevnění zárubně ocelovým pásem apod.
2. Klíče nenechávejte uschované na okýnkách, pod květináči, rohožkami apod.
3. Při dlouhodobé nepřítomnosti odvezte z chaty cenné předměty. Pachatelé se zaměřují především na elektroniku (TV, rychlovarné konvice, MW trouby, rádia, dalekohledy), ale i na nádobí, potraviny, alkohol a oděvy. Často bývá odcizeno též nářadí, vrtačky a sekačky na trávu.
4. Věnujte pozornost i zabezpečení kůlen a přilehlých objektů.
5. U oken zavírejte okenice, tyto je vhodné doplnit o elektronické zabezpečení. Zvažte zabezpečení oken pomocí mříží.
6. Dbejte na kvalitu uzávěrů, kování, okenních překladů a parapetů u oken, stejně jako na kvalitu zámků, zárubní a pantů dveří.
7. Myslete i na bezpečnost balkonových oken a dveří, zvažte instalování uzamykacího systému klika-klika nebo knoflík-klika s bezpečnostní cylindrickou vložkou.
8. Odstraňte "lákadla" (viditelně umístěné cenné předměty, otevřená okna a dveře, dostupné žebříky,...)
9. Zvažte pojištění objektu.
10. Nepodceňujte sousedskou všímavost, spolupracujte mezi sebou i s policií.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Komentáře