Reklama
reklama

Byla vepřínem, tančírnou i skladištěm. Nyní má rotunda zpět svoji historickou podobu

Znojmo se pyšní národní kulturní památkou rotundou sv. Kateřiny, která po dlouhých staletích znovu majestátně stojí na samostatném pahorku, tak jak tomu bylo v době jejího vzniku na konci 11. století. Stavební úpravy za účelem statického zajištění rotundy, do kterých investovalo město necelé tři miliony korun, jsou již hotové. Zbývají jen sadové úpravy, které se z důvodu výsadby specifické sklady zeleně dokončí až během prázdnin. Stavbu se však povedlo částečně zkolaudovat k předběžnému užívání a návštěvníci se tak do nejznámější znojemské památky mohou podívat. Vstup do rotundy je však podmíněn příznivými klimatickými podmínkami.

Rotunda si ve své historii prošla kdečím. S původně budovaným svatostánkem s unikátní freskovou výzdobou v interiéru se historie či spíše lidé s ní nemazlili. Z mohutného pahorku, na kterém byla postavena, postupně mizela zemina tak rapidně, že jednu dobu stála rotunda téměř jen na vykotlané skále.

Rotunda byla vepřínem, tančírnou i skladištěm, pohlcována nevzhlednými přístavbami z několika stran, nedůstojně obklopena sudy s pivem. Naložená pivovarská auta, která se v těsné blízkosti památky otáčela, způsobovala otřesy země a ty vedly ke statickému poškozování podloží rotundy. Dokud se ve znojemském pivovaru vařilo pivo, byla myšlenka vrátit rotundě její výsadní a samostatné postavení utopií. Poté, co se město stalo vlastníkem areálu, však město začalo na zvelebení jejího okolí intenzivně pracovat.

V rámci statického zajištění rotundy došlo k demolici a úpravě části ohradní zdi včetně brány, která oddělovala areál původně soukromého pivovaru od areálu kolem rotundy. Opěrná zeď svahu kolem rotundy byla odstraněna a byla vystavěna nová kamenná. Betonové plochy okapového chodníku kolem rotundy byly nahrazeny novými kamennými. Přebudováno bylo i kamenné schodiště. Znojmáci i turisté mohou tedy rotundu nyní vidět v historické podobě tak, jak ji viděli i naši předci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře