Reklama
reklama

Byla vepřínem, tančírnou i skladištěm. Nyní má rotunda zpět svoji historickou podobu

Znojmo se pyšní národní kulturní památkou rotundou sv. Kateřiny, která po dlouhých staletích znovu majestátně stojí na samostatném pahorku, tak jak tomu bylo v době jejího vzniku na konci 11. století. Stavební úpravy za účelem statického zajištění rotundy, do kterých investovalo město necelé tři miliony korun, jsou již hotové. Zbývají jen sadové úpravy, které se z důvodu výsadby specifické sklady zeleně dokončí až během prázdnin. Stavbu se však povedlo částečně zkolaudovat k předběžnému užívání a návštěvníci se tak do nejznámější znojemské památky mohou podívat. Vstup do rotundy je však podmíněn příznivými klimatickými podmínkami.

Rotunda si ve své historii prošla kdečím. S původně budovaným svatostánkem s unikátní freskovou výzdobou v interiéru se historie či spíše lidé s ní nemazlili. Z mohutného pahorku, na kterém byla postavena, postupně mizela zemina tak rapidně, že jednu dobu stála rotunda téměř jen na vykotlané skále.

Rotunda byla vepřínem, tančírnou i skladištěm, pohlcována nevzhlednými přístavbami z několika stran, nedůstojně obklopena sudy s pivem. Naložená pivovarská auta, která se v těsné blízkosti památky otáčela, způsobovala otřesy země a ty vedly ke statickému poškozování podloží rotundy. Dokud se ve znojemském pivovaru vařilo pivo, byla myšlenka vrátit rotundě její výsadní a samostatné postavení utopií. Poté, co se město stalo vlastníkem areálu, však město začalo na zvelebení jejího okolí intenzivně pracovat.

V rámci statického zajištění rotundy došlo k demolici a úpravě části ohradní zdi včetně brány, která oddělovala areál původně soukromého pivovaru od areálu kolem rotundy. Opěrná zeď svahu kolem rotundy byla odstraněna a byla vystavěna nová kamenná. Betonové plochy okapového chodníku kolem rotundy byly nahrazeny novými kamennými. Přebudováno bylo i kamenné schodiště. Znojmáci i turisté mohou tedy rotundu nyní vidět v historické podobě tak, jak ji viděli i naši předci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře