Reklama
reklama

Změna jména: 1 ženich ze 100

Červen je podle statistik dlouhodobě nejoblíbenějším měsícem pro svatby. Termíny na žádaných místech v Brně i jinde na jižní Moravě se zamlouvají měsíce dopředu. Z dlouhodobých neoficiálních statistik ale vyplývá jiná zajímavost: Jihomoravanů, kteří by byli ochotní vzít si jméno manželky, je naprosté minimum.

Brno – Každý rok řeší stovky Brňanek výměnu občanského průkazu a obíhání úřadů kvůli novému jménu. Na každých sto žen ale připadá v přepočtu jen jeden novomanžel s novým jménem. „Statistiky nevedeme, ale podle kvalifikovaného odhadu matrikářek se jedná o jeden a půl až dvě procenta ročně,“ říká mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián. Právě fakt, že jde o větší město, Brnu vylepšuje skóre, které je v menších městech kraje ještě nižší. „Za svoji kariéru pamatuji jediný takový případ. Šlo o profesně úspěšnější ženu, jejíhož jména byl plný internet. Její snoubenec vůbec viditelně činný nebyl, takže se to nabízelo,“ vzpomíná Ivana Chvojková ze společnosti zabývající se organizací společenských akcí.

Jindy mohou hrát roli rodinné poměry. „Tyto případy se stávají opravdu velmi sporadicky, v souhrnu to bývá jeden takový případ za celý rok. Více se setkáváme s tím, že si žena ponechá obě příjmení, například kvůli dětem,“ vysvětluje mluvčí vyškovského městského úřadu Petra Bezdomníková. Na jižní Moravě nejsou pak výjimkou ani případy, kdy totéž udělá novomanžel. „Občas se stane, že si snoubenci nechají každý své dosavadní příjmení. Nedávno jsme tady měli svatbu, kdy si ženich vzal příjmení po manželce a na druhém místě si nechal svoje dosavadní, ale to byla výjimka,“ potvrzuje Barbora Lahová z městského úřadu v Hodoníně. Stejně podle mluvčí břeclavské radnice Elišky Windové postupoval jeden tamní ženich. Jak Lahová dodává, jméno manželky „vyžení“ jen přibližně jeden muž ze tří set.

Podle oslovených odborníků je za vším dlouhodobá tradice, která se neomezuje jen na Česko. „Některé věci jsou v lidech prostě zažrané, a to ani nemusejí být extra konzervativní. Tady pořád platí, že když se holka vdává, řeší se její budoucí jméno, paní ta a ta. Pro mnohé je nemyslitelné, aby ze slečny byla paní téhož jména,“ říká Ivana Chvojková. I jihomoravští muži si ale berou příjmení po manželce, pokud se jim vyloženě líbí, dokonce více než jejich vlastní. „Znám osobně několik mužů, kteří přijali jméno manželky. Hlavně to byly případy, kdy příjmení má zesměšňující nebo vulgární konotace, nebo jsou známá například jako jména negativní literární postavy. V jednom případě důvodem změny bylo, že muž měl jméno po otčímovi, který jej adoptoval. Určitě jsou mediálně známé případy, kdy se muž chtěl pravděpodobně zviditelnit díky popularitě manželky či její rodiny – Robert Neff nebo Parsifal Imanuel Dvorský,“ zamýšlí se brněnská specialistka public relations Dagmar Kneslová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře