Reklama
reklama

Změna! Daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující

Plánujete vložit finance do vlastního bydlení a kupujete nový byt či rodinný dům? Chcete pořídit nemovitost jako investici? Pak se vás týká změna pravidel v úhradě daně z nabytí. Ta vešla v platnost od začátku listopadu letošního roku. Nově je totiž ve všech případech daňovým poplatníkem kupující.

Do konce října nechával zákon to, zda daň uhradí nový vlastník, či prodávající, na dohodě obou smluvních stran. A v praxi to dosud býval v drtivé většině a v případech, kdy se strany nedohodly, prodávající. S účinností od prvního listopadového dne roku 2016 však tato povinnost přechází výlučně na nabyvatele, tedy na kupujícího. Tato změna měla podle plánu poslanců začít platit již od počátku dubna, tehdy ji však nestihli schválit.

V praxi to znamená, že kupující nově musí k ceně pořízené nemovitosti přičíst částku ve výši 4 % z její hodnoty. Sazba daně z nabytí je totiž stanovena právě v této výši a oproti minulosti se tak nijak nemění. „Jednoznačné vymezení nabyvatele jako poplatníka odstraňuje řadu obtíží, které s možností volby v praxi vznikají, a odpovídá i koncepci právních řádů většiny států Evropské unie,“ uvádí k novele zákona na svém webu Ministerstvo financí.

Nová pravidla však pravděpodobně znepříjemní situaci většině kupujících. Rozhodnou-li se například pro nové bydlení v hodnotě 2 milionů, na dani z nabytí odvedou 80 tisíc. A v případě, že si budoucí vlastníci pořídí nemovitost na hypotéku, bude banka muset toto čtyřprocentní zvýšení kupní ceny připočítat k půjčené částce.

Přestože by banky měly hypotéky poskytovat i na daň, pro kupující s nižšími vlastními úsporami se však dostupnost pravděpodobně sníží. Podle realitních expertů navíc stav realitního trhu, který vykazuje nízký počet kvalitních bytů k prodeji, nenahrává tomu, že by došlo ke snížení kupních cen nemovitostí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Původně měla shlížet obří chobotnice na Prahu a stát se útočištěm budovy Národní knihovny České republiky. Nyní se do její zmenšené verze mohou uchýlit cestující brněnskou hromadnou dopravou na...
29.06.2017 - 15:24
Brno se stalo svátkem mladého sportu, když od soboty hostilo Olympiádu dětí a mládeže. V té triumfoval tým Jihomoravského kraje, který získal neuvěřitelných 40 zlatých, 34 stříbrných a 44 bronzových...
29.06.2017 - 12:26
Mezi ulicemi Křídlovická-Zahradnická došlo ke slavnostnímu otevření revitalizovaného parku, ve kterém naleznou návštěvníci například venkovní gril, dětské hřiště nebo dva výběhy pro psy.
29.06.2017 - 07:37
Období letních prázdnin využije Dopravní podnik města Brna k rekonstrukcím tramvajových tratí.
28.06.2017 - 19:39
Funkcionalistická obřadní síň od architekta Ivana Rullera dostala šanci na vzkříšení. Rada města Brna zrušila usnesení z roku 2011, ve kterém město odsouhlasilo její zbourání. Budova z roku 1983,...
28.06.2017 - 14:42
Muzeum města Brna i v tomto roce pořádá tematické přespání v kasematech na hradě Špilberku.
28.06.2017 - 09:52
Komentáře