Reklama
reklama

Změna! Daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující

Plánujete vložit finance do vlastního bydlení a kupujete nový byt či rodinný dům? Chcete pořídit nemovitost jako investici? Pak se vás týká změna pravidel v úhradě daně z nabytí. Ta vešla v platnost od začátku listopadu letošního roku. Nově je totiž ve všech případech daňovým poplatníkem kupující.

Do konce října nechával zákon to, zda daň uhradí nový vlastník, či prodávající, na dohodě obou smluvních stran. A v praxi to dosud býval v drtivé většině a v případech, kdy se strany nedohodly, prodávající. S účinností od prvního listopadového dne roku 2016 však tato povinnost přechází výlučně na nabyvatele, tedy na kupujícího. Tato změna měla podle plánu poslanců začít platit již od počátku dubna, tehdy ji však nestihli schválit.

V praxi to znamená, že kupující nově musí k ceně pořízené nemovitosti přičíst částku ve výši 4 % z její hodnoty. Sazba daně z nabytí je totiž stanovena právě v této výši a oproti minulosti se tak nijak nemění. „Jednoznačné vymezení nabyvatele jako poplatníka odstraňuje řadu obtíží, které s možností volby v praxi vznikají, a odpovídá i koncepci právních řádů většiny států Evropské unie,“ uvádí k novele zákona na svém webu Ministerstvo financí.

Nová pravidla však pravděpodobně znepříjemní situaci většině kupujících. Rozhodnou-li se například pro nové bydlení v hodnotě 2 milionů, na dani z nabytí odvedou 80 tisíc. A v případě, že si budoucí vlastníci pořídí nemovitost na hypotéku, bude banka muset toto čtyřprocentní zvýšení kupní ceny připočítat k půjčené částce.

Přestože by banky měly hypotéky poskytovat i na daň, pro kupující s nižšími vlastními úsporami se však dostupnost pravděpodobně sníží. Podle realitních expertů navíc stav realitního trhu, který vykazuje nízký počet kvalitních bytů k prodeji, nenahrává tomu, že by došlo ke snížení kupních cen nemovitostí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Začíná období viróz, a ačkoliv jde o nepříjemné onemocnění, většinou jeho léčba nevyžaduje zásah záchranářů a výjezd resuscitačního vozu. Jihomoravští zdravotníci přesto evidují desítky hovorů denně...
14.11.2018 - 15:30
V pondělí dopoledne přijali policisté stručné oznámení o tom , že se mezi auty ve Štouračově ulici prochází kůň bez doprovodu.
14.11.2018 - 15:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Úřad začne vracet peníze rezidentům, kteří za první auto před změnou ceníku zaplatili 600 korun. Změna se týká druhé vlny parkování. Vrácení peněz je ale podmíněné žádostí.
14.11.2018 - 07:00
Ruské kolo na Moravském náměstí už stojí Foto: Centrum news
Už za deset dní v Brně začne opravdová vánoční atmosféra. Vánoční trhy na čtyřech brněnských náměstí odstartují 23. listopadu, takže intenzivní přípravy na vánoční Brno jsou v plném proudu.
13.11.2018 - 13:58
Koncerty se uskuteční v DRFG aréně Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Legendární kapela Lucie dnes v Ostravě startuje své turné, na kterém zahraje nejen své hity, ale také písničky z nového alba EvoLucie. V Brně bude mít rovnou dva koncerty, které se uskuteční 17. a 18...
13.11.2018 - 06:00
Dělníky vystřídají stánky Foto: MMB
Po několika měsících se otevírá opravené Dominikánské náměstí. Při celkové rekonstrukci byly opraveny všechny inženýrské sítě, proběhl archeologický výzkum, na hotové náměstí pak přibyly stromy a...
12.11.2018 - 19:40
Komentáře