Reklama
reklama

Změna! Daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující

Plánujete vložit finance do vlastního bydlení a kupujete nový byt či rodinný dům? Chcete pořídit nemovitost jako investici? Pak se vás týká změna pravidel v úhradě daně z nabytí. Ta vešla v platnost od začátku listopadu letošního roku. Nově je totiž ve všech případech daňovým poplatníkem kupující.

Do konce října nechával zákon to, zda daň uhradí nový vlastník, či prodávající, na dohodě obou smluvních stran. A v praxi to dosud býval v drtivé většině a v případech, kdy se strany nedohodly, prodávající. S účinností od prvního listopadového dne roku 2016 však tato povinnost přechází výlučně na nabyvatele, tedy na kupujícího. Tato změna měla podle plánu poslanců začít platit již od počátku dubna, tehdy ji však nestihli schválit.

V praxi to znamená, že kupující nově musí k ceně pořízené nemovitosti přičíst částku ve výši 4 % z její hodnoty. Sazba daně z nabytí je totiž stanovena právě v této výši a oproti minulosti se tak nijak nemění. „Jednoznačné vymezení nabyvatele jako poplatníka odstraňuje řadu obtíží, které s možností volby v praxi vznikají, a odpovídá i koncepci právních řádů většiny států Evropské unie,“ uvádí k novele zákona na svém webu Ministerstvo financí.

Nová pravidla však pravděpodobně znepříjemní situaci většině kupujících. Rozhodnou-li se například pro nové bydlení v hodnotě 2 milionů, na dani z nabytí odvedou 80 tisíc. A v případě, že si budoucí vlastníci pořídí nemovitost na hypotéku, bude banka muset toto čtyřprocentní zvýšení kupní ceny připočítat k půjčené částce.

Přestože by banky měly hypotéky poskytovat i na daň, pro kupující s nižšími vlastními úsporami se však dostupnost pravděpodobně sníží. Podle realitních expertů navíc stav realitního trhu, který vykazuje nízký počet kvalitních bytů k prodeji, nenahrává tomu, že by došlo ke snížení kupních cen nemovitostí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kraj zřídil novou bezplatnou krizovou linku
Informační krizová linka Jihomoravského kraje bude sloužit ke zlepšení informovanosti občanům při krizových situacích a mimořádných událostech. V době „klidu“ volajícím oznámí, že neprobíhá krizový...
21.11.2017 - 08:08
Velice svérázně si představoval podnikání třiapadesátiletý muž ve svém obchodě.
20.11.2017 - 15:36
Vánoční trhy začnou v pátek
Jako každý rok, brněnské Vánoce odstartuje slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody. To se letos bude konat v pátek 24. listopadu v 17 hodin.
20.11.2017 - 08:00
V noci na neděli spěchali strážníci do Židenic, aby prověřili oznámení o údajném napadení na zastávce hromadné dopravy.
19.11.2017 - 19:13
Konstrukční i programovací schopnosti středoškoláků prověří oblíbená soutěž Merkur perFEKT Challenge. Mladí studenti téměř ze všech koutů republiky se utkají v úterý 21. listopadu 2017 v montování...
19.11.2017 - 15:00
Rozhodli jste se investovat finanční prostředky a pořídit si byt či dům a následně jej dále pronajímat? Nebo již s pronájmem nemovitosti zkušenosti máte? Pak jistě víte, že právě v případě pronájmu...
19.11.2017 - 08:33
Komentáře