Reklama
reklama

Zájem o nové byty v Brně zvedá ceny

Nízké sazby hypoték, zlepšující se ekonomická situace obyvatel i nedostatek bytů všech typů. Především tyto faktory mají vliv na brněnský realitní trh,  který zažívá svůj rozmach. Na jedné straně je stále se zvyšující poptávka, na straně druhé neustálý růst cen nemovitostí. Podle informací společnosti Trikaya si Brňané nakoupili za první pololetí letošního roku téměř stejný počet nových bytů jako za celý loňský rok.

Podle zveřejněných údajů prodali developeři za prvních šest měsíců 907 bytů v brněnských novostavbách, do konce roku 2015 to přitom bylo 957. Zároveň klesl i počet bytů, ze kterých si mohou zájemci vybírat, v polovině července jich bylo v nabídce 882. Nejžádanější jsou přitom ty s dispozicí 2+kk, aktuálně je však k mání nejvíce garosniér, které zaujímají zhruba třetinu nabídky. „Bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by se situace mohla v nejbližší době zlepšit. Podle statistického úřadu bylo v Brně za první čtvrtletí letošního roku vydáno pouze 13 stavebních povolení na bytové domy. V okrese Brno-venkov to bylo více než desetkrát tolik. Lidé se z Brna stěhují pryč a město situaci bohužel nijak neřeší,“ vysvětlil ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Se zvyšující se poptávkou rostou i ceny nemovitostí. Loni uhradili za byt kupující v Brně v průměru 2,83 milionu korun, v letošním roce si museli připlatit. Byty v novostavbách meziročně zdražily o 11 % a průměrná cena se v prvním pololetí vyšplhala na 3,15 milionu korun. Metr čtvereční pak průměrně vyšel na 51 tisíc korun. „Už několik měsíců je zřejmé, že ceny porostou. Velký zájem o nové byty způsobený poklesem cen hypotečních úvěrů vytvořil přetlak poptávky nad nabídkou. Ceny výrazně ovlivňují stále složitější procesy přípravy staveb a zejména komplikace spojené s brněnským územním plánováním,“ dodal Alexej Veselý. „Je také zřejmé, že řada lidí si kupuje díky rekordně nízkým úrokům menší byty jako finanční investici, aniž by je potřebovali sami k bydlení.“ Nejlevněji pořídili kupující novostavby v Bystrci. V této městské části se rovněž prodalo nejvíce nových bytů, následovalo Brno -střed, Královo Pole a městská část Slatina.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Znojemští policisté dopadli muže, který ukradl horské kolo. Při vyšetřování navíc vyšlo najevo, že s podobnou krádeží má muž již předchozí zkušenosti.
24.08.2017 - 08:05
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
Komentáře