Reklama
reklama

Začíná hlasování v soutěži „Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2015“

V devátém ročníku klání o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje soutěží 25 pamětihodností. Hlasování probíhá prostřednictvím SMS zpráv do 8. dubna. Vítězné památky budou zveřejněny na přelomu dubna a května. 

Soutěž je rozřazena do tří kategorií. Do první jsou zařazeny velké stavby jako například hrady, zámky, kostely či soubory památek, do další kategorie spadají díla výtvarného umění, při jejichž obnově se uplatňuje metoda restaurování. Poslední skupinou jsou drobné stavby.

Souhrnné ocenění 300 000,- Kč bude rozděleno podle počtu získaných hlasů následovně: v kategorii 1. budou oceněna první dvě místa částkou 150 000,- a 50 000,- Kč, v kategorii 2. a 3. první místa částkou 50 000,-  Kč. „Již potřetí může komise soutěže udělit zvláštní cenu ve výši 25 tisíc korun vlastníku kulturní památky, která ji v letošním ročníku zaujme například kvalitou oprav, mimořádnou historií či zvláštním přístupem vlastníka a zvláštní cenu ve výši 25 tisíc korun vlastníku kulturní památky – lidové stavby, která se účastnila některého z předchozích ročníků soutěže. Lidová architektura je nedílnou a vzácnou součástí našeho kulturního dědictví, významných kulturních památek tohoto druhu je méně a obnova většiny takových staveb je často v rukou vlastníků pro ně velmi nadšených a obětavých - obcí a fyzických osob. Také naší soutěže se staveb lidové architektury účastnilo jen nemnoho, cílem ocenění v této kategorii je proto zvýraznění lidových staveb, které jsou kulturními památkami, a povzbuzení jejich vlastníků v odborné péči o ně, o těchto dvou cenách se nebude hlasovat formou SMS a komise soutěže si vyhrazuje právo tyto dvě ceny neudělit. Abychom vyšli vstříc  zájmu a možnostem hlasujících, budou tito letos nově posílat svoje hlasy za běžnou cenu podle tarifu svého operátora, “ řekla radní Bohumila Beranová.

Informace vybraných památek s fotografiemi jsou umístěny na webových stránkách Jihomoravského kraje http://www.kr-jihomoravsky.cz/pamatky/. Hlasující zde rovněž naleznou podrobný návod, jak mohou posílat své hlasy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře