Reklama
reklama

Začíná hlasování v soutěži „Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2015“

V devátém ročníku klání o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje soutěží 25 pamětihodností. Hlasování probíhá prostřednictvím SMS zpráv do 8. dubna. Vítězné památky budou zveřejněny na přelomu dubna a května. 

Soutěž je rozřazena do tří kategorií. Do první jsou zařazeny velké stavby jako například hrady, zámky, kostely či soubory památek, do další kategorie spadají díla výtvarného umění, při jejichž obnově se uplatňuje metoda restaurování. Poslední skupinou jsou drobné stavby.

Souhrnné ocenění 300 000,- Kč bude rozděleno podle počtu získaných hlasů následovně: v kategorii 1. budou oceněna první dvě místa částkou 150 000,- a 50 000,- Kč, v kategorii 2. a 3. první místa částkou 50 000,-  Kč. „Již potřetí může komise soutěže udělit zvláštní cenu ve výši 25 tisíc korun vlastníku kulturní památky, která ji v letošním ročníku zaujme například kvalitou oprav, mimořádnou historií či zvláštním přístupem vlastníka a zvláštní cenu ve výši 25 tisíc korun vlastníku kulturní památky – lidové stavby, která se účastnila některého z předchozích ročníků soutěže. Lidová architektura je nedílnou a vzácnou součástí našeho kulturního dědictví, významných kulturních památek tohoto druhu je méně a obnova většiny takových staveb je často v rukou vlastníků pro ně velmi nadšených a obětavých - obcí a fyzických osob. Také naší soutěže se staveb lidové architektury účastnilo jen nemnoho, cílem ocenění v této kategorii je proto zvýraznění lidových staveb, které jsou kulturními památkami, a povzbuzení jejich vlastníků v odborné péči o ně, o těchto dvou cenách se nebude hlasovat formou SMS a komise soutěže si vyhrazuje právo tyto dvě ceny neudělit. Abychom vyšli vstříc  zájmu a možnostem hlasujících, budou tito letos nově posílat svoje hlasy za běžnou cenu podle tarifu svého operátora, “ řekla radní Bohumila Beranová.

Informace vybraných památek s fotografiemi jsou umístěny na webových stránkách Jihomoravského kraje http://www.kr-jihomoravsky.cz/pamatky/. Hlasující zde rovněž naleznou podrobný návod, jak mohou posílat své hlasy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře