Reklama
reklama

Za enzym odbourávající yperit získali vědci z MU Cenu Wernera von Siemense

Enzym s příhodným názvem Yperzyme dokáže šetrně neutralizovat chemickou bojovou látku yperit. Za jeho vývoj získal ve čtvrtek 5. února Cenu Wernera von Siemense tým pod vedení Zbyňka Prokopa, který působí v Loschmidtových laboratořích v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity (RECETOX).

Vědci z Masarykovy univerzity získali cenu za nejvýznamnější výsledek v oblasti vývoje a inovací. Yperzyme bojový plyn neutralizuje takovým způsobem, že se dá využít pro ochranu lidského zdraví v civilní obraně i pro dekontaminaci povrchu vojenské techniky, včetně citlivých součástí jako optika či elektronika. Prototyp dekontaminační sady podstoupil také testování v laboratořích NATO.

Skupina přihlásila do soutěže i další možnosti využití enzymů pro moderní technologie, mezi něž patří biosenzor k detekci toxických látek v průmyslu a životním prostředí, který je rychlejší a levnější, než stávající metody. Další technologií je enzymatická syntéza opticky čistých látek, jež se dá využít při výrobě speciálních chemikálií, především farmaceutik.

Poslední je metoda termo-stabilizace proteinu, která byla vyvinuta ke stabilizaci enzymů/proteinů vůči teplotě a účinku organických rozpouštědel v biotechnologických procesech.

Ocenění pro talentované studenty, nadějné mladé vědce a vysokoškolské pedagogy bylo uděleno již po sedmnácté. Vítězné práce vybírají poroty složené z rektorů a prorektorů pro vědu a výzkum českých technických a přírodovědných vysokých škol a předních zástupců Akademie věd České republiky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Muž z Blanska z okna v ulici Bezručova vyskočil dnes o půl šesté ráno. Zdravotníci se jej pokusili resuscitovat. Neúspěšně.
21.05.2019 - 19:40
Brněnské koupaliště Riviéra letos pro návštěvníky chystá řadu novinek – přibudou například dvě venkovní převlékací kabinky, nová lehátka a devět stanů sloužících pro oddech ve stínu. Rozšířila se i...
21.05.2019 - 15:32
Komentáře