Reklama
reklama

Za enzym odbourávající yperit získali vědci z MU Cenu Wernera von Siemense

Enzym s příhodným názvem Yperzyme dokáže šetrně neutralizovat chemickou bojovou látku yperit. Za jeho vývoj získal ve čtvrtek 5. února Cenu Wernera von Siemense tým pod vedení Zbyňka Prokopa, který působí v Loschmidtových laboratořích v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity (RECETOX).

Vědci z Masarykovy univerzity získali cenu za nejvýznamnější výsledek v oblasti vývoje a inovací. Yperzyme bojový plyn neutralizuje takovým způsobem, že se dá využít pro ochranu lidského zdraví v civilní obraně i pro dekontaminaci povrchu vojenské techniky, včetně citlivých součástí jako optika či elektronika. Prototyp dekontaminační sady podstoupil také testování v laboratořích NATO.

Skupina přihlásila do soutěže i další možnosti využití enzymů pro moderní technologie, mezi něž patří biosenzor k detekci toxických látek v průmyslu a životním prostředí, který je rychlejší a levnější, než stávající metody. Další technologií je enzymatická syntéza opticky čistých látek, jež se dá využít při výrobě speciálních chemikálií, především farmaceutik.

Poslední je metoda termo-stabilizace proteinu, která byla vyvinuta ke stabilizaci enzymů/proteinů vůči teplotě a účinku organických rozpouštědel v biotechnologických procesech.

Ocenění pro talentované studenty, nadějné mladé vědce a vysokoškolské pedagogy bylo uděleno již po sedmnácté. Vítězné práce vybírají poroty složené z rektorů a prorektorů pro vědu a výzkum českých technických a přírodovědných vysokých škol a předních zástupců Akademie věd České republiky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Komentáře