Reklama
reklama

Z kamionu 13 hodin unikaly tisíce litrů kyseliny chlorovodíkové

Na dálnici D1 u Brna museli hasiči po nehodě kamionu likvidovat tisíce litrů unikající kyseliny chlorovodíkové. V okolí havárie stoupal bílý dým. Policie dálnici obousměrně uzavřela. 

K havárii kamionu, který převážel devatenáct tisíc litrů kyseliny chlorovodíkové, včera  odpoledne vyrazili hasiči. Dopravní nehoda se odehrála na 176. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Nebezpečná tekutina volně unikala do okolí, což značil i bílý stoupající kouř okolo místa nehody.

Policie začala odklánět dopravu ve směru na Prahu u sjezdu na Ostrovačice. V opačném směru byla dálnice neprůjezdná od Domašova. Průzkumná skupina v protichemických oblecích se vydala přímo ke kamionu. Zjistila, že celkem čtyři tisíce litrů kyseliny vytekly a bude nutné je neutralizovat. Další tisíce litrů bylo potřeba přečerpat do náhradních kontejnerů.

Hasiči postupně zajistili příjezd náhradního kamionu, nových přepravních kontejnerů a dovoz stovek kilogramů vápna. Mezitím bílý oblak zkrápěli vodním proudem, aby se dál nešířil a unikající kyselinu zasypávali vápenným hydrátem. Příznivá byla i meteorologická situace, protože příliš nefoukalo a padal sníh s deštěm.

Krátce před půl sedmou večer se otevřela dálnice ve směru na Brno. Směr na Prahu zůstal uzavřený. Policie odkláněla kolonu kamionů a osobních aut na objízdné trasy.  

V devět hodin večer přijel na místo kamion s prázdnými barely a hasiči mohli začít přečerpávat kyselinu z porušených kontejnerů a následně nepoškozené nádoby překládat. Celkem přečerpali čtyři tisíce litrů kyseliny. Přeložení nákladu ukončili dnes ve tři hodiny v noci, ale opustili stanoviště ale až o půl páté ráno.

Hasiči informovali starosty okolních obcí Říčany, Ostrovačice a Veverské Knínice, že není třeba podnikat žádná opatření k ochraně obyvatel. Nikdo se při nehodě ani likvidaci škod nezranil. Kamion přepravující kyselinu chlorovodíkovou, skončil v příkopě. Foto: www.firebrno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře