Reklama
reklama

Z kamionu 13 hodin unikaly tisíce litrů kyseliny chlorovodíkové

Na dálnici D1 u Brna museli hasiči po nehodě kamionu likvidovat tisíce litrů unikající kyseliny chlorovodíkové. V okolí havárie stoupal bílý dým. Policie dálnici obousměrně uzavřela. 

K havárii kamionu, který převážel devatenáct tisíc litrů kyseliny chlorovodíkové, včera  odpoledne vyrazili hasiči. Dopravní nehoda se odehrála na 176. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Nebezpečná tekutina volně unikala do okolí, což značil i bílý stoupající kouř okolo místa nehody.

Policie začala odklánět dopravu ve směru na Prahu u sjezdu na Ostrovačice. V opačném směru byla dálnice neprůjezdná od Domašova. Průzkumná skupina v protichemických oblecích se vydala přímo ke kamionu. Zjistila, že celkem čtyři tisíce litrů kyseliny vytekly a bude nutné je neutralizovat. Další tisíce litrů bylo potřeba přečerpat do náhradních kontejnerů.

Hasiči postupně zajistili příjezd náhradního kamionu, nových přepravních kontejnerů a dovoz stovek kilogramů vápna. Mezitím bílý oblak zkrápěli vodním proudem, aby se dál nešířil a unikající kyselinu zasypávali vápenným hydrátem. Příznivá byla i meteorologická situace, protože příliš nefoukalo a padal sníh s deštěm.

Krátce před půl sedmou večer se otevřela dálnice ve směru na Brno. Směr na Prahu zůstal uzavřený. Policie odkláněla kolonu kamionů a osobních aut na objízdné trasy.  

V devět hodin večer přijel na místo kamion s prázdnými barely a hasiči mohli začít přečerpávat kyselinu z porušených kontejnerů a následně nepoškozené nádoby překládat. Celkem přečerpali čtyři tisíce litrů kyseliny. Přeložení nákladu ukončili dnes ve tři hodiny v noci, ale opustili stanoviště ale až o půl páté ráno.

Hasiči informovali starosty okolních obcí Říčany, Ostrovačice a Veverské Knínice, že není třeba podnikat žádná opatření k ochraně obyvatel. Nikdo se při nehodě ani likvidaci škod nezranil. Kamion přepravující kyselinu chlorovodíkovou, skončil v příkopě. Foto: www.firebrno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře