Reklama
reklama

Vzdušní akrobaté míří do Brna: V Kohoutovicích stojí unikátní cirkusová hala

Unikátní tréninkový prostor, šest metrů vysoká hala, ve které mohou artisté zkoušet vzdušnou akrobacii, se v úterý slavnostně otevře v brněnské městské části Kohoutovice. Hala za 10 milionů korun bude sloužit pro tréninky cirkusových představení Cirkusu LeGrando.  Ten funguje od roku 2005 pod Střediskem volného času Lužánky a učí děti, mládež i dospělé cirkusovým číslům.

Kousky na visuté hrazdě, chůzi po laně, fakírské umění, vzdušný balet či žonglování. To všechno učí v kursech Cirkusu LeGrando. Parametry běžných tělocvičen však pro cirkusové umění nestačí, proto od letošního léta rostla na zahradě pracoviště Střediska volného času Lužánky – Legato hala. Již při projektování se myslelo na její budoucí využití jako tréninkového prostoru pro mladý cirkus – v hale je tedy možno provozovat vzdušnou akrobacii, chůzi po laně a další artistické disciplíny závislé na technickém vybavení.

„Výstavba multifunkčního sálu, zejména jeho výška celých šest metrů, umožní plně rozvinout veškeré aktivity Cirkusu LeGrando a samozřejmě nabídne i mnohá další využití,“ uvedl starosta městské části Petr Šafařík. V příštím roce přivítá Cirkus LeGrando v nové hale také zahraniční lektory z oboru cirkusové pedagogiky v rámci víkendových workshopů.

Nová hala je tuzemským unikátem. „Cirkusové cvičení lidi stále táhne. V Česku je to zatím stále novinka a zažívá boom. V Brně pak cirkus zajímá hlavně studenty, takže během školního roku máme kurzy opravu naplněny. Výšku haly a její možnosti využijeme například při kondičních cvičení mládeže a dospělých,“ uvedl vedoucí cirkusu LeGrando Konrad Heczko.

 LeGrando chce přenést pozapomenuté kouzlo cirkusu zpět do společnosti. "Ze zkušenosti víme, že investice do výchovy a vzdělávání se časem vrátí, i když je to běh na dlouhou trať a časem se vkrádají pochybnosti," uvedla Milada Jovanovská, vedoucí pracoviště Legato, u kterého nová hala vznikla. Účastníci podle ní díky kurzům získají sebeprezentační dovednosti, rozvíjí svoji motoriku, artistické dovednosti a při vystoupeních zprostředkují veřejnosti pozitivní zážitky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře