Reklama
reklama

Vyškov získal druhé místo v soutěži "My třídíme nejlépe 2013"

Druzí nejlepší v separaci papíru, plastů, skla a nápojových kartonů v Jihomoravském kraji za uplynulý rok byli Vyškované. Vyplývá to z výsledků tradiční soutěže "My třídíme nejlépe 2013", ve které se naše město umístilo na stříbrné příčce v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel.

Stylové trofeje a finanční odměny za důsledné třídění odpadů dnes obdrželo několik jihomoravských obcí a měst. Nejlepší v separaci papíru, plastů, skla a nápojových kartonů byli v Jihomoravském kraji za uplynulý rok obyvatelé Kyjova, Střelic, Perné a Podhradí nad Dyjí. Ocenění v tradiční soutěži „My třídíme nejlépe 2013" předali představitelům samospráv zástupci autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., a Jihomoravského kraje. Ceremoniál byl součástí informačních aktivit zaměřených na podporu tříděného sběru odpadu ve městech a obcích v regionu.   Obce a města jsou rozděleny do čtyř kategorií podle počtu obyvatel kvůli spravedlivějšímu hodnocení.  

 kategorii měst nad 10.000 obyvatel zvítězil Kyjov a porazil tak loni zlaté Znojmo, které se letos na medailové příčky neprobojovalo. Každý obyvatel Kyjova vytřídil za uplynulý rok v průměru 52,6 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartónů. Na stříbrné příčce se umístil Vyškov s výtěžností 47,8 kg a na bronzové skončila Břeclav s výtěžností 37,6 kg.   Mezi městy a obcemi od 2.000 do 10.000 obyvatel si první místo vytřídily Střelice, každý jejich občan separoval v průměru přes 60 kg odpadu. Druhou příčku obsadil v této kategorii loňský vítěz - obec Čejkovice - které si tak se Střelicemi vyměnily pořadí. Třetí skončil Mikulov. Obyvatelé Čejkovic a Mikulova se mohou pochlubit výtěžností 77,5 kg respektive 59,3 kg.   Na prvním místě v kategorii obcí s počtem obyvatel od 500 do 2.000 se umístila v hlavní soutěži obec Perná s výtěžností 85,3 kg, následovaly obce Těšetice (výtěžnost 54,6 kg) a Tavíkovice (61,2 kg).   V kategorii obcí s méně než pěti sty obyvateli zvítězila obec Podhradí nad Dyjí (188,8 kg), na druhé příčce pak skončily Oslnovice (135,6 kg) následované obcí Onšov (95,1 kg). Všechny tři nejúspěšnější obce v této kategorii se nacházejí v okrese Znojmo. Kritériem s největší váhou byla podle pravidel hlavní soutěže právě výtěžnost na jednoho občana. Body mohly získat například také za dostatečnou dostupnost kontejnerů na třídění pro občany nebo za sběr nápojových kartonů a kovů.

Ve vedlejší soutěži obcí zapojených do systému EKO-KOM rozhodoval poměr mezi množstvím vytříděného odpadu a množstvím směsného odpadu za celé období soutěže. V kategorii měst nad 10.000 obyvatel byl nejlepší Kyjov, v kategorii obcí a měst od 2.000 do 10.000 obyvatel se pak nejlépe dařilo obci Čejkovice. Mezi obcemi s počtem obyvatel od 500 do 2.000 zvítězily Novosedly, v kategorii obcí do 500 obyvatel pak byla nejlepší obec Bavory.  

Třídění odpadů je již přirozenou součástí životního stylu obyvatel Jihomoravského kraje. I když kraj nedosahoval v minulosti takových výsledků, jako jiné oblasti naší země, situace se rok od roku zlepšuje, a jižní Morava dosud v třídění úspěšnější kraje dohání. V loňském roce se množství separovaného papíru, plastu, skla, nápojového kartonu a kovů v celém jihomoravském regionu zvýšilo o 6 procent oproti roku 2012, což se povedlo jen 4 ze 14 krajů v ČR.   „Soutěž obcí je velmi důležitou součástí aktivit na podporu třídění odpadů. Lidé totiž díky ní zjistí, jak jsou na tom ve srovnání s druhými. Díky odměnám jsou pak oceněné obce a města motivovány ke stále lepším výkonům. Ty méně úspěšné se naopak snaží, aby se jim přiblížily," uvedl Jaroslav Parolek (ČSSD), radní Jihomoravského kraje zodpovědný za oblast životního prostředí, který nad letošním ročníkem soutěže „My třídíme nejlépe" převzal záštitu.   "V uplynulém roce na jednoho obyvatele Jihomoravského kraje připadalo v průměru takřka 20 kilogramů vytříděného papíru, téměř 7 kilogramů plastu, 10 kilogramů skla, 200 gramů nápojového kartonu a 12,5 kilogramů kovů," uvedl Milan Hroudný, regionální zástupce Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., která aktivity na podporu třídění odpadů, jejichž součástí je i soutěž obcí, financuje.   „Základním předpokladem vstřícného vztahu lidí ke třídění je samozřejmě dobrá dostupnost nádob na separovaný sběr odpadu. V celém Jihomoravském kraji jich je bezmála 28 tisíc, za poslední rok jich přibylo 4000, což představuje největší nárůst v rámci celé republiky," doplnil Hroudný. Nejvíce kontejnerů v kraji je na plasty (11.100 ks) a na papír (8.337 ks)  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře