Reklama
reklama

Ve Vyškově havarovalo letadlo, zemřelo deset lidí – jenom jako

Zásah u letecké nehody procvičovalo ve čtvrtek na vyškovském letišti sto osmdesát hasičů, policistů a záchranářů. Při přistání spadlo malé dopravní letadlo AN-2.

V rámci cvičení se od devíti hodin ráno zapojilo do akce sedm požárních jednotek. „Jejich cílem bylo především v první fázi třídit zraněné podle speciální metodiky, vyprostit je a transportovat mimo oblast ohroženou požárem trosek letadla a přilehlého porostu,“ popsal mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči proti plamenům nasadili pět vodních proudů a jako hasivo využili také pěnu. Při simulované dopravní nehodě zemřelo deset lidí a dva zraněné odvezla záchranná služba do nemocnice. „Hasiči ukončili svoji činnost na místě zásahu kolem jedenácté hodiny a v prostoru dopadu letadla pokračovali policisté ve vyšetřování nehody,“ upřesnil Mikoška.

Policistů se zapojovalo kolem devadesáti. „Do akce byli vedle policistů z obvodního oddělení ve Vyškově nasazení i dopravní policisté, kriminalisté a příslušníci Speciální pořádkové jednotky,“ vyjmenoval mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

Ti na místě s využitím GPS přístrojů prohledali místo neštěstí i blízké okolí. Ze vzduchu pak podporoval práci policejní vrtulník. Totožnost zraněných a mrtvých zjišťoval na místě kriminalistický tým z Prahy. Průběh cvičení sledovali v rámci mezinárodní spolupráce záchranných systémů i jejich švýcarští partneři.

Akci pozorovali také zástupci Krajského úřadu Jihomoravského kraje, vedoucí představitelé zúčastněných složek a samozřejmě skupina rozhodčích, kteří jej v následujících týdnech vyhodnotí.

Reálné letecké nehody nejsou na území Jihomoravského kraje neobvyklé. Za posledních pět let zasahovali hasiči u čtrnácti leteckých nehod, při kterých dva lidé zemřeli, a šest se zranilo. Nemuseli však pomáhat u podobně rozsáhlé katastrofy, jakou simulovalo čtvrteční cvičení.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře