Reklama
reklama

Ve Vyškově havarovalo letadlo, zemřelo deset lidí – jenom jako

Zásah u letecké nehody procvičovalo ve čtvrtek na vyškovském letišti sto osmdesát hasičů, policistů a záchranářů. Při přistání spadlo malé dopravní letadlo AN-2.

V rámci cvičení se od devíti hodin ráno zapojilo do akce sedm požárních jednotek. „Jejich cílem bylo především v první fázi třídit zraněné podle speciální metodiky, vyprostit je a transportovat mimo oblast ohroženou požárem trosek letadla a přilehlého porostu,“ popsal mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči proti plamenům nasadili pět vodních proudů a jako hasivo využili také pěnu. Při simulované dopravní nehodě zemřelo deset lidí a dva zraněné odvezla záchranná služba do nemocnice. „Hasiči ukončili svoji činnost na místě zásahu kolem jedenácté hodiny a v prostoru dopadu letadla pokračovali policisté ve vyšetřování nehody,“ upřesnil Mikoška.

Policistů se zapojovalo kolem devadesáti. „Do akce byli vedle policistů z obvodního oddělení ve Vyškově nasazení i dopravní policisté, kriminalisté a příslušníci Speciální pořádkové jednotky,“ vyjmenoval mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

Ti na místě s využitím GPS přístrojů prohledali místo neštěstí i blízké okolí. Ze vzduchu pak podporoval práci policejní vrtulník. Totožnost zraněných a mrtvých zjišťoval na místě kriminalistický tým z Prahy. Průběh cvičení sledovali v rámci mezinárodní spolupráce záchranných systémů i jejich švýcarští partneři.

Akci pozorovali také zástupci Krajského úřadu Jihomoravského kraje, vedoucí představitelé zúčastněných složek a samozřejmě skupina rozhodčích, kteří jej v následujících týdnech vyhodnotí.

Reálné letecké nehody nejsou na území Jihomoravského kraje neobvyklé. Za posledních pět let zasahovali hasiči u čtrnácti leteckých nehod, při kterých dva lidé zemřeli, a šest se zranilo. Nemuseli však pomáhat u podobně rozsáhlé katastrofy, jakou simulovalo čtvrteční cvičení.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře