Reklama
reklama

Valy a zdi u zámku ve Slavkově opraví díky dotaci

Slavkovský zámek může být už za rok o něco atraktivnější. Město chce zpřístupnit a opravit historické valy pod zámkem. Šanci na opravu zničené zámecké zdi má čtyři roky po povodni díky žádosti o dotaci z peněz Evropské unie.

Pohodlnější a atraktivnější průchod historickými valy po celém obvodu slavkovského zámku. Obnovení povodní zničené zámecké zdi. Kompletní osvětlení zámku a moderní elektrické rozvody pro pořadatele kulturních akcí. Zajištění statiky a obnova opěrné stěny severní přístupové rampy. O tyto novinky usiluje Slavkov u Brna. Minulý týden odevzdalo Ministerstvu pro místní rozvoj žádost o dotaci, která může pomoci zámek nejen zatraktivnit, ale také vyřešit nutné opravy.

Zámecký park tak má šanci na znovuobnovení poničené zdi, kterou před čtyřmi lety smetla povodňová vlna. Opravu a statické zajištění potřebují také 150 metrů dlouhé a 4 metry vysoké zámecké valy, které lemují celý zámek.

Pokud bude město v žádosti úspěšné, může pro návštěvníky vzniknout nová turistická atrakce. Valy, kde se nachází například i restaurace nebo veřejné toalety, dnes nejsou přístupné po celém obvodu a návštěvníci se dolů dostávají zdlouhavou cestou nebo skrz zámek.

„Stavebními úpravami chceme docílit, aby byl zámek přístupný i ve spodní části a lidé se tak mohli volně a pohodlně pohybovat z parku dolů, přicházet a odcházet novými východy a poznat tak památku z jiné perspektivy a po celém obvodu. Vzniknout by tak měly například i nové točité schody vedoucí z parku do valů,“ poodhalil plány starosta Slavkova Ivan Charvát.

Nejnáročnější část stavebních úprav však zůstane návštěvníkům skrytá. Statici i památkáři totiž upozornili na viditelné výtluky, trhliny a vnitřní poškození valů. Proto se na některých místech musí provést sanace a zpevnění mikropiloty. Zdi bude potřeba také odvlhčit a odsolit, vybudovat nové odvodňovací zařízení nebo opravit starou kanalizaci.

Město by také rádo vylepšilo zastaralou elektroinstalaci a využilo ji pro osvětlení fasád zámku ze všech stran a valů. Nové rozvody uvítají i pořadatelé četných společensko-kulturních akcí. Zámek by mohl také střežit nový bezpečnostní kamerový systém.

Slavkov žádá o příspěvek z evropského fondu ve výši až 51 milionů korun a ze státního rozpočtu 9 milionů korun. „V září bychom chtěli vypsat výběrové řízení. Předpokládáme, že skutečná cena se díky soutěži sníží. Stavbu bychom pak měli zahájit v prosinci. Stavbaři se na jednotlivých úsecích budou pohybovat po celý rok 2015,“ přiblížil vedoucí Odboru investic a rozvoje Petr Lokaj.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Znojemští policisté dopadli muže, který ukradl horské kolo. Při vyšetřování navíc vyšlo najevo, že s podobnou krádeží má muž již předchozí zkušenosti.
24.08.2017 - 08:05
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
Komentáře