Reklama
reklama

Valy a zdi u zámku ve Slavkově opraví díky dotaci

Slavkovský zámek může být už za rok o něco atraktivnější. Město chce zpřístupnit a opravit historické valy pod zámkem. Šanci na opravu zničené zámecké zdi má čtyři roky po povodni díky žádosti o dotaci z peněz Evropské unie.

Pohodlnější a atraktivnější průchod historickými valy po celém obvodu slavkovského zámku. Obnovení povodní zničené zámecké zdi. Kompletní osvětlení zámku a moderní elektrické rozvody pro pořadatele kulturních akcí. Zajištění statiky a obnova opěrné stěny severní přístupové rampy. O tyto novinky usiluje Slavkov u Brna. Minulý týden odevzdalo Ministerstvu pro místní rozvoj žádost o dotaci, která může pomoci zámek nejen zatraktivnit, ale také vyřešit nutné opravy.

Zámecký park tak má šanci na znovuobnovení poničené zdi, kterou před čtyřmi lety smetla povodňová vlna. Opravu a statické zajištění potřebují také 150 metrů dlouhé a 4 metry vysoké zámecké valy, které lemují celý zámek.

Pokud bude město v žádosti úspěšné, může pro návštěvníky vzniknout nová turistická atrakce. Valy, kde se nachází například i restaurace nebo veřejné toalety, dnes nejsou přístupné po celém obvodu a návštěvníci se dolů dostávají zdlouhavou cestou nebo skrz zámek.

„Stavebními úpravami chceme docílit, aby byl zámek přístupný i ve spodní části a lidé se tak mohli volně a pohodlně pohybovat z parku dolů, přicházet a odcházet novými východy a poznat tak památku z jiné perspektivy a po celém obvodu. Vzniknout by tak měly například i nové točité schody vedoucí z parku do valů,“ poodhalil plány starosta Slavkova Ivan Charvát.

Nejnáročnější část stavebních úprav však zůstane návštěvníkům skrytá. Statici i památkáři totiž upozornili na viditelné výtluky, trhliny a vnitřní poškození valů. Proto se na některých místech musí provést sanace a zpevnění mikropiloty. Zdi bude potřeba také odvlhčit a odsolit, vybudovat nové odvodňovací zařízení nebo opravit starou kanalizaci.

Město by také rádo vylepšilo zastaralou elektroinstalaci a využilo ji pro osvětlení fasád zámku ze všech stran a valů. Nové rozvody uvítají i pořadatelé četných společensko-kulturních akcí. Zámek by mohl také střežit nový bezpečnostní kamerový systém.

Slavkov žádá o příspěvek z evropského fondu ve výši až 51 milionů korun a ze státního rozpočtu 9 milionů korun. „V září bychom chtěli vypsat výběrové řízení. Předpokládáme, že skutečná cena se díky soutěži sníží. Stavbu bychom pak měli zahájit v prosinci. Stavbaři se na jednotlivých úsecích budou pohybovat po celý rok 2015,“ přiblížil vedoucí Odboru investic a rozvoje Petr Lokaj.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komentáře