Reklama
reklama

V malé vyškovské hvězdárně můžete po zavírací hodině i přespat

Největší novinkou vyškovské hvězdárny bude větší dalekohled. A pokud se od něj někdo nebude moci odtrhnout, může zůstat, jak dlouho bude chtít. Návštěvník tam určuje, kdy se bude zavírat.

Jestliže se vedoucí Hvězdárny Vyškov Dobromily Patákové zeptáte, zda zamířit do hvězdárny do Brna nebo Vyškova, její odpověď překvapí. „Nejprve jeďte do Brna, tam si prohlédněte všechny expozice, a pak zamiřte k nám. My zodpovíme všechny zvídavé dotazy a připravíme zvláštní program.“ Právě na individuálním přístupu si totiž vyškovská hvězdárna zakládá.

Nachází se v areálu Dinoparku na východním okraji města a díky poloze nebrání při pozorování hvězd světelné znečištění. Pro veřejnost je hvězdárna otevřena dva večery v týdnu. Dozví se nejen zajímavosti o planetách a hvězdách, ale nechybí ani pověsti či užitečné rady. „Například, že sluneční brýle bychom měli nosit celý rok. Je to nepříjemné zjištění, ale i takové pravdy tady říkáme,“ směje se vedoucí hvězdárny.

Vyškovská pozorovatelna se sice nepyšní kopulí, ale už brzy se pochlubí novým dalekohledem. Doposud využívá z Brna zapůjčený zrcadlový dalekohled o průměru čtyřiceti centimetrů, ale už během srpna získá z Velké Británie, díky dotaci z fondů Evropské unie, o deset centimetrů větší. Zrcadlový Newton, určený pro noční pozorování, vyrábí speciálně na zakázku a bude stát milion sto tisíc korun. Kromě toho má hvězdárna dalších pět menších dalekohledů.

Program má Patáková připraven i pro děti z mateřské školky. Pomocí maňásků Ufounka, Ufounky a Galaktického Černokněžníka přibližuje dětem svět astronomie. Nechybí ani večery pro rodiny, organizované přednášky, Klub mladých astronomů a Astronomický kroužek. „Pro astronomii jsem se nadchl, když jsem sledoval dobrodružné filmy. Ale jednou bych se nejraději stal raketovým fyzikem,“ svěřuje se dvanáctiletý člen kroužku Jan Berka.

Na konci školního roku děti v rámci kroužku na hvězdárně i přespaly. A není to jediné spaní, které vyškovská pozorovatelna umožňuje. Někdy se do tajů astronomie návštěvníci tak ponoří, že diskutují až do dvou do rána. „To, že lidi nevyženeme, je právě výhoda malé hvězdárny. Zájemci tu mohou přespat, protože tady máme ubytovnu.“

Na velký zájem veřejnosti se hvězdárna připravuje v srpnu. „Pozorovat perseidy sem vždy přijede mnoho lidí. Doporučujeme, aby si lidé vzali karimatky, protože je při pozorování roje meteoritů lepší ležet.“ Kdyby nevyšlo počasí a bylo zataženo, mají ve Vyškově řešení. Vše budou sledovat na monitorech.

Vyškovskou hvězdárnu neopouští návštěvník zamračený. „Je tady nějaké zvláštní pozitivní pole. Ale nejspíš to bude tím, že zde lidé zažijí pěkné chvíle,“ dodává s úsměvem vedoucí hvězdárny.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře