Reklama
reklama

Slavkovský poklad, stříbrné tolary opět ukáží při výročí až za dva roky

Po čtyřiceti letech se do Slavkova vrátil cenný poklad a lidé si ho mohli prohlédnout Historickém sálu zámku. Šlo o 36 stříbrných tolarů z konce 16. a počátku 17. století, které se našly v roce 1965 ve Slavkově.

Poklad, je soubor stříbrných mincí, které byly 27. ledna 1965 objeveny při stavebních pracích v Sokolském domě č.p. 75 na slavkovském Palackého náměstí. Skládá se ze 36 tolarů z 16. století, původně uložených v keramické, uvnitř glazované, nádobě. „Nález provedli zedníci při hloubení sklepa pod podlahou bývalého malého sálu v nevelké hloubce dvaceti centimetrů,“ uvedl historik ze slavkovského zámku Martin Rája.

Poklad obsahuje stříbrné mince převážně z německých zemí. Českou mincí je pouze jeden tolar, vyražený za vlády Ferdinanda I. roku 1556 v Kutné Hoře. Habsburky reprezentují platidla z Tyrolska a Sedmihradska. Po jednom exempláři pochází také

z Nizozemí, Švédska a Toskánska. Drtivá většina tolarů ovšem vznikla v Sasku za vlády Wettinů nejprve z ernestinské a zvláště později z albertinské linie. Vůbec nejstarší mince pokladu pochází z roku 1538 a nechal ji vyrazit saský kurfiřt Jan Bedřich I.

Poklad byl uschován někdy po roce 1597. Historici zjistili, že z tohoto roku pochází nejmladší mince pokladu, kterou nechali v Drážďanech zhotovit bratři Kristián II., Jan Jiří a August z rodu Wettinů.

Že jde o poklad v pravém smyslu slova, naznačuje i fakt, že na svou dobu bylo takové množství stříbrných tolarů slušným majetkem. „Tolar vydělal v roce 1545 sběrač hroznů za 30 dní a lisovač vína za 20 dní. Kolem roku 1570 dostali tolar tesaři či zedníci po deseti a děvečka po patnácti dnech práce. Na počátku 17. století si člověk za tolar koupil asi 15 žejdlíků piva, 30 pecnů chleba, devět motyk nebo až dva páry kožených bot,“ upřesnil hodnotu nálezu v historii Rája.

Tolary ukryl pod podlahu domu patrně slavkovský zámožný měšťan. V nejisté době stavovského povstání a třicetileté války po roce 1618 se asi snažil ušetřené peníze uchovat pro svoji rodinu. Proč si však svůj majetek již opět nevyzvedl, se dnes nejspíše nedozvíme.

Poklad je nyní uložen v depozitáři zámku, a protože je jeho historická hodnota nevyčíslitelná, chtějí ho historici vystavit při nějaké další mimořádné příležitosti. Tou by například mohly být roce 2016 oslavy 600 let od vydání znakového městského privilegia.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře