Reklama
reklama

Slavkovské pivo baví i chutná. Sládek: Štamgasti si o pivu rádi povídají

Na periferii Slavkova otevřeli v lednu letošního roku pivovar. Radují se v něm z výborného piva, které přichází ochutnat starší i mladší generace pivařů. Slavkovský pivovar nyní vyrábí čtyři druhy piva. Světlou desítku a dvanáctku, tmavý speciál třináctku a dvanáctku světlou pšeničnou.

Společnost Destila prezentuje ve Slavkovském pivovaru a vedlejší pálenici svoje technologie, které vyrábí a prodává do celého světa. „Jsem rodilý
Slavkovák, tak při hledání místa stavby referenčního pivovaru padla volba na Slavkov. Před 90 lety tu totiž pivovar byl a my jsme nyní výrobu piva ve Slavkově obnovili,“ říká jednatel společnosti Jiří Hořava a pochvaluje si, že lidé na pivo do pivovarské restaurace chodí rádi.

Desítku a dvanáctku vaří ve Slavkově každý týden, podle potřeby pak speciály pšeničné a tmavé. Uvařit jednu dávku trvá 8 až 12 hodin. Vaření piva
je přitom dnes o technologiích, ta ve Slavkově přišla na bezmála 6 milionů korun. „Vše je v nerezu. Do piva pak používáme místní vodu, slad ze Záhlinic a tři odrůdy chmele. Hořkost pivu dodává chmel ze Žatce a vůni chmel Hallertau, což je populární německá aromatická odrůda,“ říká slavkovský sládek Jan Němeček.

Slavkovský pivovar prodává pivo nejen ve své restauraci, ale i v regionu. Dodržuje pravidlo dvaceti kilometrů od pivovarského komína, pivo je totiž nefiltrované, nepasterizované a má svoji trvanlivost. A přestože pivovar v současné době už vysoký komín nepotřebuje, ve Slavkově je cihlový komín jeho dominantou.

 

Starší generace chodí do slavkovského pivovaru na světlou desítku a dvanáctku, mladší rádi ochutnají i pšeničnou dvanáctku. „Pšeničné pivo je považováno za novinku, ale není tomu tak. Díky minipivovarům se po 170 letech vrací k zákazníkům chuť svrchně kvašených pšeničných piv. Ta se pila v Čechách a na Moravě, ještě před rokem 1842, než byl postaven Plzeňský pivovar a začal se tam vařil světlý ležák,“ vysvětluje sládek. Pšeničné pivo je podle něj určené na léto. „Je to svěží pití s dominantní vůní po banánech, s troškou hřebíčku, vanilky a jablka,“ dodává Němeček s tím, že jeho vlastním receptem je pak třináctka tmavá.

Do budoucna chtějí ve Slavkovském pivovaru využít lidské zvědavosti a třeba každý měsíc vařit nějaké speciální pivo, které lidi přijdou ochutnat. „Chceme bavit chuťové buňky našich zákazníků,“ dodává Hořava.

 

Jiří Hořava u sbírky starých výčepních píp, kterou se slavkovský pivovar také prezentuje.

 

Slavkovský sládek Jan Němeček vystudoval v Brně Mendlovu univerzitu, věnoval se výzkumu sladovnického ječmene, ale i chutím piva a  jeho senzorickému vnímání. K pivu se dostal jako malý kluk přes sbírku pivních tácků. Zkušenosti po škole sbíral v malých restauračních pivovarech Pegas a Magistr v Brně a ve větším průmyslovém pivovaru Kout na Šumavě. Ve Slavkově vaří pivo od loňského prosince, první várku světlé dvanáctky slil 7. ledna. Na otázku, co musí umět dobrý sládek odpovídá: „Uvařit dobré pivo.“

 

Jakou má chuť pivo, které ve Slavkově vaříte?
Receptury piva jsou přizpůsobeny chutím lidí tohoto regionu. Na jižní Moravě, která je vinařským krajem, není zvykem, aby pivo bylo hořké jako Plzeň, Radegast nebo Bernard. Proto se snažíme hořkost stahovat.

 

Přemýšlíte o nějaké novince?
Receptů v hlavě mám několik. Chci vařit piva k různým svátkům. Patronem sládků je svatý Václav, takže k 28. září bych rád uvařil speciální pivo.  Nebo na Vánoce medové pivo, klasickou světlou dvanáctku s medem.

Vy sám pivo pijete, máte ho rád?
Ano. Ale v rodině jsem průkopníkem sládkovského řemesla.

 

Jak lidé reagují, když prozradíte svoje povolání?
Češi mají pivo rádi, sládek je proto uznávané řemeslo, takže reagují vesměs pozitivně. Chtějí vědět něco o pivu, i štamgasti chodí na varnu, rádi si poslechnou něco o technologii výroby piva. Potěší je, že mají možnost vidět sládka, pár vět s ním prohodit a rozebrat pivo, které ochutnávají.

Dá se uvařit pivo doma?
Rozhodně. I v panelákovém bytě se dá uvařit pivo. Kolega sám dokonce pěstuje tady ve Slavkově chmel.

Musel jste někdy pivo vylít?
Ne to nikdy. Párkrát jsem byl u toho, když se pivo zachraňovalo, ale na kanál jsem ho nikdy nevylil. Možností, jak zachránit pivo je hodně a většinou totiž nejde o chybu sládka, ale problém technologie. Sládek si musí umět poradit i v těchto svízelných situacích.

Myslíte, že byste pivo uměl uvařit i před 100 lety? Bez moderních technologií a granulovaného chmele?
Chtěl bych si to vyzkoušet, vrátit se k tradicím, pracovat s mědí a vysmolenými sudy, kvasit v otevřené modřínové kádi. To by mě zajímalo.

 

Sládek Jan Němeček při přípravě piva.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře