Reklama
reklama

Poklad - stříbrné tolary si lidé mohou prohlédnout na zámku ve Slavkově

Výročí 777 let od první písemné zmínky o Slavkovu připomíná Zámek Slavkov - Austerlitz mimořádným způsobem. V prostorách Historického sálu slavkovského zámku totiž jsou vystaveny cennosti, které můžeme bez nadsázky označit za poklad.

První částí tohoto pokladu je soubor stříbrných mincí, které byly v roce 1965 objeveny při stavebních pracích v domě č. p. 75 na slavkovském Palackého náměstí. Jedná se o 36 tolarů z konce 16. a počátku 17. století, původně uložených v keramické nádobě. Na svou dobu bylo takové množství stříbrných tolarů již slušným majetkem.

Dalším mimořádným souborem jsou starobylé písemnosti města Slavkov z fondů Moravského zemského archivu, pobočky ve Slavkově u Brna. Návštěvník si na vlastní oči může prohlédnout například nejstarší dochované městské znakové privilegium, kterým český král Václav IV. udělil roku 1416 Slavkovu jeho znak. Vystaveny jsou též pergamenové listiny českých králů Zikmunda Lucemburského a Vladislava Jagellonského či rodu Kouniců, majitelů slavkovského panství.

Pro tuto speciální příležitost jsou předměty vystaveny z důvodu jejich ochrany pouze na velmi omezenou dobu od 23. května do 1. června 2014. Využijte proto jedinečné možnosti k návštěvě této unikátní výstavy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře