Reklama
reklama

Papouščí zoo v Bošovicích je rarita. Uvidíte i 90 centimetrů velkého papouška

Ahoooj, Nazdarrr. Taková i další slovíčka na sebe ve voliérách pokřikují papoušci ze zoo v Bošovicích. Amazoňané, Kakadu nebo Ary, ti všichni patří do rodinné sbírky Vlastimila Škrháka, který také papouščí zoo založil.

První v České republice a jedinou papouščí zoo najdete v Bošovicích nedaleko Slavkova. Je otevřená už čtyři roky. Její majitelé - rodina Škrhákova – mají čtyřicetileté zkušenosti s chovem papoušků. Hlavním cílem zoo je ukázat veřejnosti krásu papoušků a to, jak se v českých podmínkách dají tato zvířata chovat. „Vybudovali jsme proto nadstandardní zařízení, papoušky chováme v nerezových voliérách a v současné době tu máme 150 papoušků ve 27 druzích,“ představila zoo její ředitelka Hana Škrháková Pádková.

Většina papoušků zoo pochází z jižní Ameriky, ale ve voliérách najdete i papoušky z Austrálie a Afriky.  A také mnoho letošních mláďat, protože papoušky se v Bošovicích daří i pravidelně odchovat. Papoušky v zoo můžeme bez nadsázky označit za cennou rodinou sbírku. „Je to tak, věnujeme se chovu papoušků celý život. Ten největší a nejbarevnější papoušek, devadesáticentimetrový Ara zelenokřídlý, ale není ten nejvzácnější. Vzácní papoušci, kteří také patří do nejohroženější skupiny ptáků, jsou Amazoňané a papoušci Kakadu. Vážíme si také Ary žlutokrkých a Ary makao, ty jsme pořídili před letošní návštěvnickou sezónou,“ vypočítala ředitelka.

V Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích si můžete ptáka koupit nebo i adoptovat. Roční adopce vyjde na 1000 korun. Na chovu papoušků je totiž nejnákladnější pořízení ptáka, veterinární péče a vybudování voliéry. Krmení už není tak nákladné, přestože papoušci nejedí jen semínka a oříšky. „Každý druh papouška má svoji směs semínek. Ty ale tvoří jen třetinu denní krmné dávky, druhou třetinou je rýže nebo těstovinové polévky a zbytek ovoce a zelenina,“ vysvětlila Škrháková. Mezi nejoblíbenější papoušky paní ředitelky patří ti s chocholkou – kakadu. „Jsou to ale velice problémoví papoušci, samci jsou agresivní a jen málokdy se podaří sestavit chovný pár.“ Nejzábavnější jsou pak papoušci, kteří se naučili pár slovíček a pokřikují je na sebe i návštěvníky. Těch mluvících mají v Bošovicích hned osm.  Do konce roku se zoo rozroste o nový pavilon speciálně pro Amazoňany a terasu pro australské druhy papoušků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře