Reklama
reklama

Papouščí zoo v Bošovicích je rarita. Uvidíte i 90 centimetrů velkého papouška

Ahoooj, Nazdarrr. Taková i další slovíčka na sebe ve voliérách pokřikují papoušci ze zoo v Bošovicích. Amazoňané, Kakadu nebo Ary, ti všichni patří do rodinné sbírky Vlastimila Škrháka, který také papouščí zoo založil.

První v České republice a jedinou papouščí zoo najdete v Bošovicích nedaleko Slavkova. Je otevřená už čtyři roky. Její majitelé - rodina Škrhákova – mají čtyřicetileté zkušenosti s chovem papoušků. Hlavním cílem zoo je ukázat veřejnosti krásu papoušků a to, jak se v českých podmínkách dají tato zvířata chovat. „Vybudovali jsme proto nadstandardní zařízení, papoušky chováme v nerezových voliérách a v současné době tu máme 150 papoušků ve 27 druzích,“ představila zoo její ředitelka Hana Škrháková Pádková.

Většina papoušků zoo pochází z jižní Ameriky, ale ve voliérách najdete i papoušky z Austrálie a Afriky.  A také mnoho letošních mláďat, protože papoušky se v Bošovicích daří i pravidelně odchovat. Papoušky v zoo můžeme bez nadsázky označit za cennou rodinou sbírku. „Je to tak, věnujeme se chovu papoušků celý život. Ten největší a nejbarevnější papoušek, devadesáticentimetrový Ara zelenokřídlý, ale není ten nejvzácnější. Vzácní papoušci, kteří také patří do nejohroženější skupiny ptáků, jsou Amazoňané a papoušci Kakadu. Vážíme si také Ary žlutokrkých a Ary makao, ty jsme pořídili před letošní návštěvnickou sezónou,“ vypočítala ředitelka.

V Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích si můžete ptáka koupit nebo i adoptovat. Roční adopce vyjde na 1000 korun. Na chovu papoušků je totiž nejnákladnější pořízení ptáka, veterinární péče a vybudování voliéry. Krmení už není tak nákladné, přestože papoušci nejedí jen semínka a oříšky. „Každý druh papouška má svoji směs semínek. Ty ale tvoří jen třetinu denní krmné dávky, druhou třetinou je rýže nebo těstovinové polévky a zbytek ovoce a zelenina,“ vysvětlila Škrháková. Mezi nejoblíbenější papoušky paní ředitelky patří ti s chocholkou – kakadu. „Jsou to ale velice problémoví papoušci, samci jsou agresivní a jen málokdy se podaří sestavit chovný pár.“ Nejzábavnější jsou pak papoušci, kteří se naučili pár slovíček a pokřikují je na sebe i návštěvníky. Těch mluvících mají v Bošovicích hned osm.  Do konce roku se zoo rozroste o nový pavilon speciálně pro Amazoňany a terasu pro australské druhy papoušků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře