Reklama
reklama

Papouščí zoo v Bošovicích je rarita. Uvidíte i 90 centimetrů velkého papouška

Ahoooj, Nazdarrr. Taková i další slovíčka na sebe ve voliérách pokřikují papoušci ze zoo v Bošovicích. Amazoňané, Kakadu nebo Ary, ti všichni patří do rodinné sbírky Vlastimila Škrháka, který také papouščí zoo založil.

První v České republice a jedinou papouščí zoo najdete v Bošovicích nedaleko Slavkova. Je otevřená už čtyři roky. Její majitelé - rodina Škrhákova – mají čtyřicetileté zkušenosti s chovem papoušků. Hlavním cílem zoo je ukázat veřejnosti krásu papoušků a to, jak se v českých podmínkách dají tato zvířata chovat. „Vybudovali jsme proto nadstandardní zařízení, papoušky chováme v nerezových voliérách a v současné době tu máme 150 papoušků ve 27 druzích,“ představila zoo její ředitelka Hana Škrháková Pádková.

Většina papoušků zoo pochází z jižní Ameriky, ale ve voliérách najdete i papoušky z Austrálie a Afriky.  A také mnoho letošních mláďat, protože papoušky se v Bošovicích daří i pravidelně odchovat. Papoušky v zoo můžeme bez nadsázky označit za cennou rodinou sbírku. „Je to tak, věnujeme se chovu papoušků celý život. Ten největší a nejbarevnější papoušek, devadesáticentimetrový Ara zelenokřídlý, ale není ten nejvzácnější. Vzácní papoušci, kteří také patří do nejohroženější skupiny ptáků, jsou Amazoňané a papoušci Kakadu. Vážíme si také Ary žlutokrkých a Ary makao, ty jsme pořídili před letošní návštěvnickou sezónou,“ vypočítala ředitelka.

V Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích si můžete ptáka koupit nebo i adoptovat. Roční adopce vyjde na 1000 korun. Na chovu papoušků je totiž nejnákladnější pořízení ptáka, veterinární péče a vybudování voliéry. Krmení už není tak nákladné, přestože papoušci nejedí jen semínka a oříšky. „Každý druh papouška má svoji směs semínek. Ty ale tvoří jen třetinu denní krmné dávky, druhou třetinou je rýže nebo těstovinové polévky a zbytek ovoce a zelenina,“ vysvětlila Škrháková. Mezi nejoblíbenější papoušky paní ředitelky patří ti s chocholkou – kakadu. „Jsou to ale velice problémoví papoušci, samci jsou agresivní a jen málokdy se podaří sestavit chovný pár.“ Nejzábavnější jsou pak papoušci, kteří se naučili pár slovíček a pokřikují je na sebe i návštěvníky. Těch mluvících mají v Bošovicích hned osm.  Do konce roku se zoo rozroste o nový pavilon speciálně pro Amazoňany a terasu pro australské druhy papoušků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře