Reklama
reklama

Originály soch i portály krčku zámku ve Vyškově se dočkají opravy

Po loňských opravách původních částí morového sloupu na Masarykově náměstí se letos dočkají restaurování také originály soch čtyř světců z tohoto morového sloupu. Ty jsou v současné době umístěné ve Hřbitovním kostele ve Vyškově. 

Restaurování originálů soch se ujme vyškovský restaurátor Jaroslav Budík. Jedná se především o očištění povrchu soch, doplnění chybějících částí a sjednocení výrazu povrchu po provedení doplňků. Náklady na restaurování jsou ve výši 71 300 korun. Opravy originálů soch 4 světců by měly být hotovy do 15. listopadu. Opravené originály soch zůstanou i nadále ve Hřbitovním kostele, kde budou přístupné veřejnosti.

Ve Vyškově dojde také k restaurování portálů krčku zámku. Jedná se o hlavní portál krčku sloužící jako vstup do průchodu a o portálek uvnitř průchodu po pravé straně za hlavním portálem. V rámci zakázky budou restaurovány kamenné a štukové prvky obou portálů, obnovena pálená krytina edikuly a restaurován erb nad vstupem.

Krček zámku tvoří propojení budov starého zámku (dnes sídlo Muzea Vyškovska) a nového zámku (dnes sídlo odboru dopravy MěÚ Vyškov). Průchod krčkem slouží k přístupu do nádvoří. Akce by měla být rovněž dokončena do poloviny listopadu letošního roku, jako nejvhodnější
nabídku radní opět vybrali nabídku restaurátora Jaroslava Budíka, a to za cenu 89 815 korun.

Do poloviny listopadu letošního roku má být zároveň provedena také výměna vrat a repase dveří v krčku zámku. Jako nejvhodnější schválili radní nabídku dodavatele Josefa Haráska za cenu 127 171 korun. Všechny uvedené akce budou spolufinancovány z prostředků Ministerstva kultury z dotace Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře