Reklama
reklama

Nová výstava přiblíží slavnou bitvu

Jak to vypadalo uprostřed jedné z nejkrvavějších bitev v evropských dějinách? Jak těžká je šavle nebo puška ruského, francouzského či rakouského vojáka? Nejen to můžou zjistit návštěvníci v zámeckých konírnách a jízdárnách ve Slavkově u Brna. Město zde totiž otevřelo novou expozici s názvem Austerlitz - malé město velkých dějin.

V zámeckých prostorách mohou lidé na vlastní kůži prožít atmosféru slavkovského bojiště. Na něm se před 209 lety odehrála jedna z nejslavnějších bitev Napoleonova tažení.

"Jsem velmi rád, že opět můžeme zpřístupnit tyto zrekonstruované zámecké prostory a nabídnout tuzemským i zahraničním návštěvníkům to, po čem tak dlouho volali - ucelenou a moderní výstavu přibližující nejen tuto krvavou historickou epochu, ale i významné milníky našeho města," uvedl starosta města Ivan Charvát.

Autoři výstavy kladli velký důraz na to, aby návštěvníci měli možnost pochopit historické souvislosti hravou a poutavou formou. V rozsáhlých prostorách jsou rozmístěny nejen unikátní historické artefakty, ale i televize s ukázkovými videi či plastickým modelem s projekcí bitvy. V prostorách se například nachází i vzácná slavnostní šavle maršála Radeckého nebo posmrtná maska Napoleona. Poslední místnost je již čistě interaktivní - nejen děti si zde můžou vyzkoušet, jak těžké byly zbraně vojáků, nebo si můžou nasadit jejich klobouky nebo torny.

Součástí výstavy je i dioráma, které návštěvníky díky poutavému scénickému provedení a videoprojekci vtahuje přímo do děje bitvy.

V expozici se kromě artefaktů ze soukromých sbírek a českých a moravských muzeí objevují i unikátní předměty z rozsáhlého slavkovského depozitáře. "Expozici chceme stále obměňovat. Za dva roky oslaví Slavkov u Brna 600. výročí od udělení nejstaršího městského privilegia v Čechách, které stojí za to připomínat," poodhalil starosta Ivan Charvát.

Expozice je otevřená až do září každý den od 9.00 do 17.00. Od září pak každý den kromě pondělí. Základní vstupné stojí 120 korun. Senioři zaplatí 70 korun. Dětské, studentské a vstupné pro zdravotně postižené činí 60 korun.

Co dělat po návštěvě expozice?

  • Na nádvoří zámku vystavuje obří kovové sochy uznávaný umělec Dietrich Klinge.
  • Do konce července je na zámku přístupná také unikátní výstava Merkur s elektrickými vláčky a hravou dílnou.
  • Červenec na zámku je v antickém duchu. Zažijte historický výklad okořeněný antickými zajímavostmi. Vše vám poví průvodci v dobových kostýmech.
  • Francouzsko – anglický park nabízí nádherné prostředí pro procházky. A pokud budete chtít, i tady vám poví zajímavosti naši průvodci. Nebo si můžete na nedalekém golfu půjčit hole a zahrát si zámecký golf nejen pro začátečníky.

A když bude horko? Navštivte podzemí pod zámkem, které v létě láká na speciální prohlídky zaměřené na Řád německých rytířů, nebo nedaleké vyhlášené koupaliště.

PR: MeC0077102

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Vizualizace Foto: MČ Brno-střed
Městská část Brno-střed rozhodla o výběru nejvhodnějšího návrhu architektonicko-urbanistické soutěže s názvem Park Rooseveltova v Brně. Porotu nejvíce zaujal návrh architekta Jiřího Vokřála a jeho...
20.03.2018 - 11:59
Bezbariérových míst v Brně pomalu ale jistě přibývá. Částečně zásluhou akčního plánu, který od Brňanů sbírá návrhy k bezbariérovým úpravám. Rovněž díky těmto podnětům letos bariéry zmizí z tramvajové...
20.03.2018 - 08:00
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Komentáře