Reklama
reklama

Moderní výstava na slavkovském zámku přiblíží Bitvu tří císařů i dějiny města

Jak to vypadalo uprostřed jedné z nejkrvavějších bitev v evropských dějinách? Jak těžká a složitá je šavle nebo puška ruského, francouzského či rakouského vojáka? Proč město, známé v Čechách, na Moravě a ve světě i pod názvem Austerlitz, tolik přitahovalo významné osobnosti a rody? Nejen to můžou zjistit a prožít návštěvníci v zrekonstruovaných zámeckých konírnách a jízdárnách ve Slavkově u Brna. Město zde totiž po roční pauze otevře od pátku 13. června 2014 novou expozici s názvem Austerlitz - malé město velkých dějin.  

Lidé, kteří zamíří od pátku do Slavkova u Brna, můžou v zámeckých prostorách na vlastní kůži prožít atmosféru slavkovského bojiště. Na něm se před 209 lety odehrála jedna z nejslavnějších bitev Napoleonova tažení.

Zastupitelé města totiž rozhodli o otevření nové expozice, která nahradí předchozí výstavu Napoleon - Austerlitz. "Jsem velmi rád, že opět můžeme zpřístupnit tyto zrekonstruované zámecké prostory a nabídnout turistům to, po čem tak dlouho volali - ucelenou a moderní výstavu přibližující nejen tuto krvavou historickou epochu, ale i významné milníky našeho města," uvedl starosta města Slavkov u Brna Ivan Charvát.

Hravá a poutavá expozice nejen pro historiky

Autoři výstavy i nadále kladli velký důraz na to, aby návštěvníci měli možnost pochopit historické souvislosti hravou a poutavou formou vzbuzující emoce.
V rozsáhlých prostorách jsou rozmístěny nejen unikátní historické artefakty, ale i televize s ukázkovými videi či plastickým modelem s projekcí bitvy. Poslední místnost je již čistě interaktivní - nejen děti si zde můžou vyzkoušet jak těžké byly zbraně vojáků, nebo si můžou nasadit jejich klobouky. "Chceme totiž, aby byla výstava atraktivní nejen pro historiky a milovníky napoleonské tematiky, ale i pro rodiny s dětmi nebo školní třídy," vysvětlil vedoucí expozice Austerlitz - malé město velkých dějin Radek Žák. 

Součástí výstavy je i diorama, které návštěvníky díky poutavému scénickému provedení a videoprojekci vtahuje přímo do děje bitvy nebo do krvavého prostředí polního lazaretu.

Zaměstnanci zámku zpracovali nové libreto výstavy, které využívá depozitáře zámku. V expozici se tak kromě artefaktů ze soukromých sbírek a objeví i unikátní předměty z rozsáhlého slavkovského depozitáře. Výstava tak má ještě více přiblížit dějiny města.
"Expozici chceme stále obměňovat. Za dva roky oslaví Slavkov u Brna 600. výročí od udělení nejstaršího městského privilegia v Čechách, které stojí za to připomínat," poodhalil starosta Ivan Charvát.

Praktické informace

  • Expozice začíná na nádvoří zámku - v prostoru bývalých koníren a jízdáren
  • Základní vstupné stojí 120 Kč, senioři 70 Kč,
    děti od šesti let, studenti a ZTP 60 Kč
  • Návštěvníkům jsou k dispozici audioprůvodci s textem namluveným v pěti světových jazycích (anglický, německý, francouzský, ruský a český jazyk)
  • Součástí expozice jsou šatny a zázemí pro návštěvníky. Prostory jsou bezbariérové.
  • Otevírací doba expozice „Austerlitz – malé město velkých dějin“ v roce 2014 je souběžná s otevírací dobou Zámku Slavkov – Austerlitz.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře