Reklama
reklama

Moderní výstava na slavkovském zámku přiblíží Bitvu tří císařů i dějiny města

Jak to vypadalo uprostřed jedné z nejkrvavějších bitev v evropských dějinách? Jak těžká a složitá je šavle nebo puška ruského, francouzského či rakouského vojáka? Proč město, známé v Čechách, na Moravě a ve světě i pod názvem Austerlitz, tolik přitahovalo významné osobnosti a rody? Nejen to můžou zjistit a prožít návštěvníci v zrekonstruovaných zámeckých konírnách a jízdárnách ve Slavkově u Brna. Město zde totiž po roční pauze otevře od pátku 13. června 2014 novou expozici s názvem Austerlitz - malé město velkých dějin.  

Lidé, kteří zamíří od pátku do Slavkova u Brna, můžou v zámeckých prostorách na vlastní kůži prožít atmosféru slavkovského bojiště. Na něm se před 209 lety odehrála jedna z nejslavnějších bitev Napoleonova tažení.

Zastupitelé města totiž rozhodli o otevření nové expozice, která nahradí předchozí výstavu Napoleon - Austerlitz. "Jsem velmi rád, že opět můžeme zpřístupnit tyto zrekonstruované zámecké prostory a nabídnout turistům to, po čem tak dlouho volali - ucelenou a moderní výstavu přibližující nejen tuto krvavou historickou epochu, ale i významné milníky našeho města," uvedl starosta města Slavkov u Brna Ivan Charvát.

Hravá a poutavá expozice nejen pro historiky

Autoři výstavy i nadále kladli velký důraz na to, aby návštěvníci měli možnost pochopit historické souvislosti hravou a poutavou formou vzbuzující emoce.
V rozsáhlých prostorách jsou rozmístěny nejen unikátní historické artefakty, ale i televize s ukázkovými videi či plastickým modelem s projekcí bitvy. Poslední místnost je již čistě interaktivní - nejen děti si zde můžou vyzkoušet jak těžké byly zbraně vojáků, nebo si můžou nasadit jejich klobouky. "Chceme totiž, aby byla výstava atraktivní nejen pro historiky a milovníky napoleonské tematiky, ale i pro rodiny s dětmi nebo školní třídy," vysvětlil vedoucí expozice Austerlitz - malé město velkých dějin Radek Žák. 

Součástí výstavy je i diorama, které návštěvníky díky poutavému scénickému provedení a videoprojekci vtahuje přímo do děje bitvy nebo do krvavého prostředí polního lazaretu.

Zaměstnanci zámku zpracovali nové libreto výstavy, které využívá depozitáře zámku. V expozici se tak kromě artefaktů ze soukromých sbírek a objeví i unikátní předměty z rozsáhlého slavkovského depozitáře. Výstava tak má ještě více přiblížit dějiny města.
"Expozici chceme stále obměňovat. Za dva roky oslaví Slavkov u Brna 600. výročí od udělení nejstaršího městského privilegia v Čechách, které stojí za to připomínat," poodhalil starosta Ivan Charvát.

Praktické informace

  • Expozice začíná na nádvoří zámku - v prostoru bývalých koníren a jízdáren
  • Základní vstupné stojí 120 Kč, senioři 70 Kč,
    děti od šesti let, studenti a ZTP 60 Kč
  • Návštěvníkům jsou k dispozici audioprůvodci s textem namluveným v pěti světových jazycích (anglický, německý, francouzský, ruský a český jazyk)
  • Součástí expozice jsou šatny a zázemí pro návštěvníky. Prostory jsou bezbariérové.
  • Otevírací doba expozice „Austerlitz – malé město velkých dějin“ v roce 2014 je souběžná s otevírací dobou Zámku Slavkov – Austerlitz.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře