Reklama
reklama

Chytré malpy, opičky, které pomáhají i postiženým, začal chovat vyškovský Zoo Park

Zoo Park ve Vyškově otevřel dnes úplně novou expozici. Návštěvníci v ní najdou malé, ale velice inteligentní opičky - malpy plačtivé. Vyškov je druhou zoologickou zahradou v České republice, která malpy ukazuje.

Nevelké, ale chytré opice z čeledi ploskonosých opic malpovitých, které pocházejí z Jižní Ameriky. To je nový přírůstek vyškovského Zoo Parku. Díky své chytrosti jsou malpy schopny používat jednoduché nástroje, jako jsou kameny k roztloukání ořechů nebo různých dřívek k dosažení nedostupné potravy z dutin a úzkých škvír a skulin.

Právě proto si těchto zvířat všimli i lidé, kteří založili v roce 1979 společnost Helping Hands: Monkey Helpers for the Disabled, Inc, která malpy odborně cvičí a následně bezplatně zapůjčuje tělesně postiženým lidem v USA, jako asistenční zvířata na pomoc při jejich každodenních činnostech. Tato zvířata přinášejí více než jen ochotné a hbité ruce jejich lidským přátelům. Vnesou do domovů kamarádství, radost a také pocit odpovědnosti za zdraví a péči o jiného tvora. Tím je podporováno sebevědomí a sebeúcta tělesně postiženého člověka.

"Mnozí návštěvníci v minulosti  vyjadřovali touhu vidět u nás také nějaká zajímavá exotická zvířata. Vyškovský zoopark je ale specializován na zvířata domácí a hospodářská, není proto vždy jednoduché skloubit naše zaměření s přáním návštěvníků. Schopnosti malp i jejich využití člověkem bylo důvodem, proč jsme zvolili právě tyto opice. Splňují oba potřebné faktory, atraktivitu chovaného zvířete i podmínku, aby bylo zvíře chováno člověkem," vysvětlil důvody rozšíření zoo mluvčí Petr Bláha.

Nová expozice malp plačtivých je umístěna v původní části zoo, na volném prostoru, který vznikl zbouráním již nevyhovující voliéry dravců. Jedná se o kombinaci zděného zázemí o dvou místnostech, z nichž jedna je vyhřívaná a venkovního výběhu. Do obou ubikací bude mít návštěvník možnost nahlédnout přes velké prosklené plochy. Obvodová konstrukce venkovního výběhu je tvořena z části gabiony a z části průhledy z pletiva, je zastřešena kovovým pletivem, zachyceným na dvou podpůrných sloupech. Zázemí je vybaveno vodou, odpady, elektřinou, větráním, vyhříváním a úložným prostorem. Vybavení vnitřních prostor i venkovní expozice provedli pracovníci zoo a bylo přizpůsobeno požadavkům chovu malp. Plocha je zatravněná, osázena keři i jinou zelení. Nechybí ani velké balvany a samozřejmostí je množství kmenů stromů a větví potřebných k přirozenému pohybu chovaných zvířat.

V první fázi bude expozice obsazena třemi malpami plačtivými ze ZOO Olomouc, která byla až do současnosti jejich jediným chovatelem. "Doufáme, že chov malp plačtivých bude vhodným rozšířením nabídky naší zoo a současně budou oblíbené u návštěvníků," dodal Bláha.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře