Reklama
reklama

Chytré malpy, opičky, které pomáhají i postiženým, začal chovat vyškovský Zoo Park

Zoo Park ve Vyškově otevřel dnes úplně novou expozici. Návštěvníci v ní najdou malé, ale velice inteligentní opičky - malpy plačtivé. Vyškov je druhou zoologickou zahradou v České republice, která malpy ukazuje.

Nevelké, ale chytré opice z čeledi ploskonosých opic malpovitých, které pocházejí z Jižní Ameriky. To je nový přírůstek vyškovského Zoo Parku. Díky své chytrosti jsou malpy schopny používat jednoduché nástroje, jako jsou kameny k roztloukání ořechů nebo různých dřívek k dosažení nedostupné potravy z dutin a úzkých škvír a skulin.

Právě proto si těchto zvířat všimli i lidé, kteří založili v roce 1979 společnost Helping Hands: Monkey Helpers for the Disabled, Inc, která malpy odborně cvičí a následně bezplatně zapůjčuje tělesně postiženým lidem v USA, jako asistenční zvířata na pomoc při jejich každodenních činnostech. Tato zvířata přinášejí více než jen ochotné a hbité ruce jejich lidským přátelům. Vnesou do domovů kamarádství, radost a také pocit odpovědnosti za zdraví a péči o jiného tvora. Tím je podporováno sebevědomí a sebeúcta tělesně postiženého člověka.

"Mnozí návštěvníci v minulosti  vyjadřovali touhu vidět u nás také nějaká zajímavá exotická zvířata. Vyškovský zoopark je ale specializován na zvířata domácí a hospodářská, není proto vždy jednoduché skloubit naše zaměření s přáním návštěvníků. Schopnosti malp i jejich využití člověkem bylo důvodem, proč jsme zvolili právě tyto opice. Splňují oba potřebné faktory, atraktivitu chovaného zvířete i podmínku, aby bylo zvíře chováno člověkem," vysvětlil důvody rozšíření zoo mluvčí Petr Bláha.

Nová expozice malp plačtivých je umístěna v původní části zoo, na volném prostoru, který vznikl zbouráním již nevyhovující voliéry dravců. Jedná se o kombinaci zděného zázemí o dvou místnostech, z nichž jedna je vyhřívaná a venkovního výběhu. Do obou ubikací bude mít návštěvník možnost nahlédnout přes velké prosklené plochy. Obvodová konstrukce venkovního výběhu je tvořena z části gabiony a z části průhledy z pletiva, je zastřešena kovovým pletivem, zachyceným na dvou podpůrných sloupech. Zázemí je vybaveno vodou, odpady, elektřinou, větráním, vyhříváním a úložným prostorem. Vybavení vnitřních prostor i venkovní expozice provedli pracovníci zoo a bylo přizpůsobeno požadavkům chovu malp. Plocha je zatravněná, osázena keři i jinou zelení. Nechybí ani velké balvany a samozřejmostí je množství kmenů stromů a větví potřebných k přirozenému pohybu chovaných zvířat.

V první fázi bude expozice obsazena třemi malpami plačtivými ze ZOO Olomouc, která byla až do současnosti jejich jediným chovatelem. "Doufáme, že chov malp plačtivých bude vhodným rozšířením nabídky naší zoo a současně budou oblíbené u návštěvníků," dodal Bláha.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře