Reklama
reklama

Bytový dům Osvobození ve Vyškově patří definitivně městu, to chystá jeho privatizaci

Roky nejistoty pro obyvatele bytového domu na Sídlišti Osvobození 50-54 jsou pryč. Bytový dům patří městu Vyškov, několikaletý právní spor o jeho vlastnictví s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) byl totiž definitivně ukončen.

Město v posledních letech s ÚZSVM o celé situaci intenzivně jednalo, jednání však nevedla k žádnému výsledku. „Naštěstí se nám vše nakonec podařilo dovést do zdárného konce. Na začátku ledna letošního roku vedení města vešlo v jednání na nejvyšší úrovni s generálním ředitelstvím ÚZSVM, kterému jsme předložili naše argumenty. Generální ředitelství na jejich základě uznalo nesmyslnost dalších právních sporů a dalo příkaz brněnskému vedení ÚZSVM k jejich okamžitému ukončení a k umožnění legalizace zápisu na listu vlastnictví ve prospěch města Vyškova,“ vysvětlil starosta města Karel Goldemund.

Žalobu o určení vlastnictví podal stát již v roce 2009. U Okresního soudu ve Vyškově byl úspěšný, město naopak uspělo v roce 2012 se svým odvoláním u Krajského soudu v Brně. ÚZSVM následně podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR, který celou věc vrátil krajskému soudu k dalšímu řízení. Krajský soud žalobu státu ke konci minulého roku zamítl.

Generální ředitelství ÚZSVM ve svém zdůvodnění ukončení právních sporů a nepodání dovolání poukázal jednak na dosud platný výnos Federálního ministerstva financí, z něhož vyplývá povinnost investora nabídnout dokončený bytový dům k bezúplatnému převodu do vlastnictví obce, na jejímž katastrálním území byl postaven. Důležitým hlediskem je také stavebně technický stav bytového domu, který nese jasné známky dlouhotrvajících soudních sporů. Nejzávažnější je stav závěsných balkónů, který vyžaduje okamžité řešení.

Dům tedy zůstává definitivně majetkem města a přípravy na dlouho očekávanou privatizaci zdejších 88 bytů mohou začít. Záměr a podmínky privatizace bude schvalovat na svém jednání 9. března 2015 vyškovské zastupitelstvo. „Dům chceme privatizovat na základě stejných podmínek, jaké jsme v minulých letech nastavili u privatizace dalších bytových domů na tomto sídlišti,“ uvedl starosta města.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře