Reklama
reklama

Bytový dům Osvobození ve Vyškově patří definitivně městu, to chystá jeho privatizaci

Roky nejistoty pro obyvatele bytového domu na Sídlišti Osvobození 50-54 jsou pryč. Bytový dům patří městu Vyškov, několikaletý právní spor o jeho vlastnictví s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) byl totiž definitivně ukončen.

Město v posledních letech s ÚZSVM o celé situaci intenzivně jednalo, jednání však nevedla k žádnému výsledku. „Naštěstí se nám vše nakonec podařilo dovést do zdárného konce. Na začátku ledna letošního roku vedení města vešlo v jednání na nejvyšší úrovni s generálním ředitelstvím ÚZSVM, kterému jsme předložili naše argumenty. Generální ředitelství na jejich základě uznalo nesmyslnost dalších právních sporů a dalo příkaz brněnskému vedení ÚZSVM k jejich okamžitému ukončení a k umožnění legalizace zápisu na listu vlastnictví ve prospěch města Vyškova,“ vysvětlil starosta města Karel Goldemund.

Žalobu o určení vlastnictví podal stát již v roce 2009. U Okresního soudu ve Vyškově byl úspěšný, město naopak uspělo v roce 2012 se svým odvoláním u Krajského soudu v Brně. ÚZSVM následně podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR, který celou věc vrátil krajskému soudu k dalšímu řízení. Krajský soud žalobu státu ke konci minulého roku zamítl.

Generální ředitelství ÚZSVM ve svém zdůvodnění ukončení právních sporů a nepodání dovolání poukázal jednak na dosud platný výnos Federálního ministerstva financí, z něhož vyplývá povinnost investora nabídnout dokončený bytový dům k bezúplatnému převodu do vlastnictví obce, na jejímž katastrálním území byl postaven. Důležitým hlediskem je také stavebně technický stav bytového domu, který nese jasné známky dlouhotrvajících soudních sporů. Nejzávažnější je stav závěsných balkónů, který vyžaduje okamžité řešení.

Dům tedy zůstává definitivně majetkem města a přípravy na dlouho očekávanou privatizaci zdejších 88 bytů mohou začít. Záměr a podmínky privatizace bude schvalovat na svém jednání 9. března 2015 vyškovské zastupitelstvo. „Dům chceme privatizovat na základě stejných podmínek, jaké jsme v minulých letech nastavili u privatizace dalších bytových domů na tomto sídlišti,“ uvedl starosta města.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Komentáře