Reklama
reklama

Vosy se přemnožily. Útočí tam, kde je dostatek sladkých plodů a jídla

Přemnožené vosy v těchto dnech trápí celé Česko. Může za to teplé počasí, sucho a dostatek sladkých plodů. Lékaři už museli ošetřit řadu lidí, které bodavý hmyz štípl do krku nebo do hlavy.

Vosy se letos opravdu přemnožily, to si může ověřit každý, kdo si sedne na zahrádku nějaké restaurace. Možná jsou i agresivnější, protože je jich více a hůře tedy shánějí potravu. Možná je víc dráždí aromatické vůně různých nápojů. Těžko se ale dá prokázat, že jsou jedovatější než dřív.

 

Pro zdravého dospělého člověka není bodnutí jedné vosy nijak nebezpečné, pokud ovšem nejde o alergika. Zdravému člověku způsobí výraznější problémy až několik desítek bodnutí. Vosí jed je ale jedním z nejsilnějších hmyzích alergenů, a pokud je napaden alergik, hrozí mu anafylaktický šok. Průběh tohoto šoku, který může skončit až smrtí, záleží vždy na stupni alergie, nicméně pokud napadený ví, že je na vosí píchnutí alergický, měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. „Nebezpečná al může být i jedna včela, záleží na místě, kam člověka píchne. Kritický je krk i jazyk, otok totiž může způsobit udušení,“ varuje praktický lékař Josef Trávníček s tím, že i on už šetřil víc lidí s vosím bodnutím, než je tomu jindy v létě obvyklé. Alergikům pak doporučuje nosit do přírody balíček první pomoci. autoinjektor - Epipen. V něm je základní lék na alergické reakce dithiaden a autoinjektor - Epipen.

 

 

Vosí jed se skládá ze čtyř základních složek: celou třetinu dávky tvoří sušina, dále jsou v něm obsaženy biogenní aminy aminokyselin, polypeptidy a enzymy. Bolest při vosím bodnutí způsobují biogenní aminy, které přenášejí nervový vzruch. U vosy jde o serotonin, zmíněný histamin, tyramin, adrenalin, norarenalin a dopamin, u sršně ještě o acetylcholin. Zejména histamin u člověka způsobuje šokovou reakci, protože rozšiřuje cévy. Otok okolo místa vosího píchnutí mají na svědomí polypeptidy – kinin a mastoparany. Pro alergické reakce na vosí bodnutí jsou ale důležité enzymy. Ty zabrání tkáni v místě vpichu žihadla, aby se zatáhla a zabránila tak dalším složkám jedu v pronikání do těla napadeného člověka.

 

Jestliže se letos mluví o tom, že jsou vosy přemnožené a jejich jed je silnější než kdy jindy, pravda může být trochu někde jinde. „Pokud je někdo alergický na vosí píchnutí, je to alergie bílkovinného původu. Spíš bych tedy extrémní nárůst počtu alergických reakcí na vosí bodnutí dával do souvislosti s obecným nárůstem počtu alergiků, a tedy i zhoršujícím se stavem prostředí, v němž žijeme,“ myslí si entomolog Ján Macek.

 

Podle alergologů je ale na závěry příliš brzy. Ještě totiž neskončila „vosí“ sezóna.

 

I takto může dopadnout šťípnutí sršněm. Foto: abl

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře