Reklama
reklama

Volných nemovitostí k prodeji stále ubývá. Brno není výjimkou

Český realitní trh zaznamenává úbytek nemovitostí k prodeji. Kupující neodrazuje ani zvyšování nabídkových cen bytů, které se na konci loňského roku dostaly na úroveň cen před realitní krizí. Podle developerů je v letošním roce zájem o nové byty rekordní a odborníci z oboru realit odhadují, že poptávka bude ještě sílit. Je méně nových bytů, ubývá totiž developerských projektů.

Březen byl v prodeji novostaveb v Brně nejsilnějším za několik posledních let. Vyplývá to z dat společnosti Trikaya. Podle údajů v prvním čtvrtletí roku 2016 utratili kupující rekordní 1,23 miliardy korun a prodalo se 362 bytů. Meziroční nárůst tak čítá 47%. Prodávají se i byty, které by za jiných okolností našly své kupce jen těžko. Moravská metropole podle odborníků brzy narazí na problémy s počty nabízených bytů. Nabídka nemovitostí totiž již několik měsíců po sobě klesá a plánovaná výstavba novostaveb poptávce kupujících nestačí. V roce 2015 se v Brně prodalo 950 bytů, nyní jich je v nabídce volných méně než 600. V důsledku toho hrozí, že stále porostou i ceny bytů.

Vyhledávané jsou novostavby stejně jako starší byty. Nejžádanějšími jsou přitom bytové jednotky s dispozicí 2+kk a právě ony pravděpodobně dojdou nejrychleji. Nejvíce bytů je nyní k prodeji v městských částech Brno- -střed, Bystrc, Královo Pole a Slatina. Na brněnském realitním trhu se podepsalo zrušení aktualizace územního plánu. Některé developerské projekty byly pozastaveny či zrušeny a plánovaná výstavba nyní v nabídce schází. Byty, které měli developeři v zásobě z výstavby z minulých let, se rychle vyprodávají. Obdobná situace je například v hlavním městě, kde nabídky na realitních portálech klesly o 40 procent.

Rekordní zájem o koupi nemovitostí má podle odborníků tři hlavní důvody. Extrémně levné hypotéky, které se v únoru propadly na historické minimum 2,02%. Meziroční nárůst objemu hypoték v prvním čtvrtletí roku 2016 je odhadovaný na 25%. Dalšími faktory jsou nízké úroky na vkladech u bank a růst české ekonomiky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
Komentáře