Reklama
reklama

Volných nemovitostí k prodeji stále ubývá. Brno není výjimkou

Český realitní trh zaznamenává úbytek nemovitostí k prodeji. Kupující neodrazuje ani zvyšování nabídkových cen bytů, které se na konci loňského roku dostaly na úroveň cen před realitní krizí. Podle developerů je v letošním roce zájem o nové byty rekordní a odborníci z oboru realit odhadují, že poptávka bude ještě sílit. Je méně nových bytů, ubývá totiž developerských projektů.

Březen byl v prodeji novostaveb v Brně nejsilnějším za několik posledních let. Vyplývá to z dat společnosti Trikaya. Podle údajů v prvním čtvrtletí roku 2016 utratili kupující rekordní 1,23 miliardy korun a prodalo se 362 bytů. Meziroční nárůst tak čítá 47%. Prodávají se i byty, které by za jiných okolností našly své kupce jen těžko. Moravská metropole podle odborníků brzy narazí na problémy s počty nabízených bytů. Nabídka nemovitostí totiž již několik měsíců po sobě klesá a plánovaná výstavba novostaveb poptávce kupujících nestačí. V roce 2015 se v Brně prodalo 950 bytů, nyní jich je v nabídce volných méně než 600. V důsledku toho hrozí, že stále porostou i ceny bytů.

Vyhledávané jsou novostavby stejně jako starší byty. Nejžádanějšími jsou přitom bytové jednotky s dispozicí 2+kk a právě ony pravděpodobně dojdou nejrychleji. Nejvíce bytů je nyní k prodeji v městských částech Brno- -střed, Bystrc, Královo Pole a Slatina. Na brněnském realitním trhu se podepsalo zrušení aktualizace územního plánu. Některé developerské projekty byly pozastaveny či zrušeny a plánovaná výstavba nyní v nabídce schází. Byty, které měli developeři v zásobě z výstavby z minulých let, se rychle vyprodávají. Obdobná situace je například v hlavním městě, kde nabídky na realitních portálech klesly o 40 procent.

Rekordní zájem o koupi nemovitostí má podle odborníků tři hlavní důvody. Extrémně levné hypotéky, které se v únoru propadly na historické minimum 2,02%. Meziroční nárůst objemu hypoték v prvním čtvrtletí roku 2016 je odhadovaný na 25%. Dalšími faktory jsou nízké úroky na vkladech u bank a růst české ekonomiky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře