Reklama
reklama

Virtuální helma přenese člověka do jiného prostoru, tvrdí vědci

Je lepší koukat na promítanou 3D scénu, nebo být přímo její součástí? Díky nové virtuální helmě Oculus Rift dokáží odborníci z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně proniknout do virtuálního světa. „Při normální 3D projekci člověk i přes brýle stále vnímá své okolí, ale Oculus Rift dokáže člověka izolovat od reálného prostředí. Je to pokročilejší zážitek - další stupeň vizualizace,“ vysvětlil Ing. Jaromír Landa z Ústavu informatiky.

Jednoduchá helma, kterou si dotyčný nasadí, umožňuje vnímat 3D projekci z bezprostřední blízkosti a octnout se tak přímo v jiném - virtuálním prostoru. Informatici chtějí zařízení využít především pro vizualizaci terénu. „Když se někde plánuje obchvat nebo větrná elektrárna, tak vidíme, jak se tím krajina promění. Člověk najednou stojí přímo v tom místě a vidí třeba, jak ty stavby vrhají stín,“ doplnil Ing. David Procházka, Ph.D., podle kterého na zařízení za deset tisíc korun čekali půl roku.

Kromě geografických analytiků helmu na virtuální realitu ocení také milovníci počítačových her nebo 3D filmů. „Obrazovka je svým způsobem komunikační bariéra a tato helma je velký skok dál, protože najednou jste přímo v té scéně. Můžete se otáčet a vidět i to, co se odehrává za vašimi zády,“ popsal nový rozměr technologie Oculus Rift Procházka.

Přístroj z druhé vývojové generace (Development Kit 2) je stále teprve testovacím zařízením, které se prodává jen v omezeném množství. „3D už zná každý, ale tohle je další krok. Ve chvíli, kdy se tato vývojová technologie zdokonalí a vydá se finální verze, tak to bude velmi populární záležitost,“ odhadl Landa.

Součástí druhé, vylepšené verze zařízení je také kamera, jež snímá infračervené diody na virtuální helmě. Díky tomu je možné rozpoznávat i sebemenší pohyb hlavou do stran či její natočení.

Více informací se dočtete na http://www.oculus.com/dk2/.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře