Reklama
reklama

Ve vodní elektrárně Dalešice byla uložena bomba. Tento pokyn odstartoval havarijní cvičení v tomto týdnu

V průběhu tohoto týdne bylo na dozornu přečerpávací vodní elektrárny Dalešice telefonicky oznámeno uložení nástražného výbušného systému v 1. podzemním podlaží objektu elektrárny. Tato situace odstartovala celou sérii událostí, jež dokonale prověřily souhru Policie ČR, obsluhy elektrárny a Havarijního štábu provozu. To byl ostatně hlavní cíl havarijního cvičení, které celou situaci věrně navodilo.

O vzniku mimořádné události byla informována Policie ČR a příslušné kontakty dle ohlašovacího plánu, současně byla nařízena evakuace pracovníků a dodavatelů. V souvislosti s mimořádnou událostí byl také aktivován Havarijní štáb PVE Dalešice.

Na pokyn předsedy Havarijního štábu provozu byl zpracován jmenný seznam přítomných osob, připraveny operativní karty obsahující schémata elektrárny a připraveny náhradní komunikační prostředky pro potřeby složek Policie. O vzniku mimořádné události bylo vyrozuměno středisko Centrály nouzové služby, které na místo události ihned vyslalo pracovníka bezpečnostní agentury. Všechno působilo naprosto věrohodně a jen informace na začátku a konci každého hlášení prozrazovala, že je právě v plném proudu havarijní cvičení věrně simulující bezpečnostní incident. Personál elektrárny si tak mohl nanečisto vyzkoušet postupy při odvracení teroristické hrozby.

Policejní hlídka z obvodního oddělení Hrotovice prověřila pravdivost oznámení a vzápětí požádala o příjezd psovoda, pyrotechnika a posilových hlídek, které zajišťovaly uzávěru kolem vodního díla Dalešice.

"Důležitou součástí havarijního cvičení bylo prověřit reakci pracovníka obsluhy PVE Dalešice na telefonní výhružku oznamující uložení bomby v technologii, ověřit spolupráci pracovníků obsluhy elektrárny a členů Havarijního štábu provozu s Policií při řešení mimořádné události, provést evakuaci zaměstnanců a ověřit funkčnost technických prostředků pro vyrozumění a komunikaci, prověřit spolupráci s pracovníkem bezpečnostní agentury a také informovat příslušné orgány a kontakty vně elektrárny o vzniku mimořádné události. Toto havarijní cvičení prokázalo, že obsluha a zaměstnanci PVE Dalešice jsou velmi dobře připraveni zvládnout a řešit mimořádnou událost," shrnul havarijní cvičení specialista útvaru Havarijní připravenost ČEZ, a. s., Josef Tisoň, který má na starosti přípravu a realizaci havarijních cvičení na klasických a vodních elektrárnách Skupiny ČEZ.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře