Reklama
reklama

Vánoce v práci

Zatímco někdo bude na Štědrý den připravovat večeři, desítky dalších Brňanů budou v práci. Možnost volby, zda pracovat o svátcích a mezi nimi, ale mají i mnozí z těch, kteří je tráví v ordinacích nebo za volantem. Výjimkou jsou například lékaři, kteří doplácejí na nepsaný kariérní řád.

Brno – Na svátky si služby beru dobrovolně, aspoň jsem venku mezi lidmi, protože doma u televize bych bláznil. Tak vysvětluje pětapadesátiletý řidič autobusu svůj každoroční vánoční zvyk. A není sám. „Plány služeb jsou vyhotovené na delší dobu dopředu, ale většinou se snažíme vyhovět těm, kteří chtějí být na svátky doma, protože je vždy dostatečný počet těch, kteří si služby na tyto dny berou dobrovolně a rádi,“ vysvětluje mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

O něco méně nadšení panuje mezi lékaři, kde se hodně praktikuje nepsaný kariérní řád, který zní „ten a ten je tu déle a má rodinu“. Služby v období Vánoc tak často zůstávají na mladých, začínajících a často bezdětných. „Podává se mi to tak, jako bych já rodinu neměl. Ale beru to tak, že jednou se to otočí,“ krčí rameny mladý lékař z bohunické fakultní nemocnice. Například ale Fakultní nemocnice u svaté Anny zná koncept dobrovolnosti. „Služby  nejprve obsadí kolektiv sloužících lékařů na principu dobrovolnosti, neobsazené dny doplní primář podle běžných kriterií, kdy navíc zohlední i skutečnost, který z lékařů sloužil minulé Vánoce,“ potvrzuje zavedenou praxi její mluvčí Petra Veselá.

Mnohé profese vyhledávají vánoční svátky kvůli jistotě klidnějšího režimu a zvláštním příplatkům. „Svátky jsou jako víkend a ještě klidnější, protože je zima a cestujících je oproti běžné neděli ještě méně. A peníze dobré,“ pochvaluje si oslovený řidič. To sloužící lékaři se na podobný klid spolehnout nemohou. Spíše naopak. „Vánoce mají svá specifika, takže se stává, že přijedou dvě sanitky s akutními případy současně,“ říká mladý lékař z bohunické nemocnice.

Na druhou stranu je už teď jasné, že mnohé úřady budou mít zavřeno i během pracovních dnů mezi svátky. Redakce Centrum news oslovila několik z nich s dotazem, zda si úředníci musejí celý rok „šetřit dovolenou“, nebo jestli tyto dny volna dostávají nad její rámec. Žádný úřad se ale do uzávěrky nevyjádřil.

Nikoliv omezování, ale posilování služeb v souvislosti s Vánoci mívají i policisté a strážníci. „Pro vedoucí z jednotlivých služeben je hlavní zajistit dostatečný počet strážníků do služby. Nezáleží na tom, kdo je ve službě nový a kdo slouží déle,“ říká jejich mluvčí Jakub Ghanem. „Nejprve vždy dostanou prostor dobrovolníci, kteří si v požadovaném termínu z jakéhokoli důvodu službu sami vezmou. Teprve když by nebyl dostatečný počet hlídek zajištěný, přesunou se služby některých strážníků z jiných dnů na požadovaný termín,“ dodává mluvčí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře