Reklama
reklama

V kraji znovu přibylo prvňáků, ale ubylo studentů středních škol

V novém školním roce se  v Jihomoravském kraji zvýšil počet dětí v mateřských školách i žáků základních škol. Naopak studentů středních škol znovu ubylo. Do prvních tříd dnes v kraji nastoupilo asi 11 800 dětí, loni jich bylo 11 396. Celkem základní školy navštěvuje 88 tisíc žáků. Na střední školy chodí 54 tisíc studentů, v minulém školním roce jich bylo přibližně o dva tisíce více.

V první školní den jsou k dispozici stále jen odhady počtů žáků. Oficiální výkazy se vyplňují až na konci září, v říjnu se pak zpracovávají. Trend je i tak jasný.

Kapacitu mateřských škol proto města a obce navyšují. Oproti minulému roku přibylo 1000 míst, přesto řada rodičů, zejména v Brně, musela vzít zavděk soukromou, a tedy dražší školkou. Naopak síť středních škol se už několik let redukuje, jednotlivá zařízení musejí o studenty bojovat.

"Na střední školy přichází další slabý populační ročník. Lze předpokládat, že počet žáků středních škol bude klesat až do školního roku 2017/2018, teprve potom začne docházet k mírnému nárůstu," uvedl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se zúčastnil zahájení nového školního roku v Základní škole v Brně na Husově, kde přivítal nové prvňáčky. Na Střední zdravotnické škole v Brně v Jaselské ulici pak popřál rovněž pedagogům a studentům Střední zdravotnické školy v Brně v Jaselské ulici. Jak při setkání zdůraznil, ve školství působí mnoho pedagogů, kteří dělají svoji práci dobře a žáci i jejich rodiče je mají rádi. „Cením si toho, že práce ve školství je pro ně nejen povolání, ale i poslání. Chci jim za to poděkovat,“ uvedl hejtman Hašek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře