Reklama
reklama

V Dukovanech zahájili před třiceti lety zkušební provoz 1. jaderného bloku

Dne 3. května 1985 začal zkušební provoz na 1. reaktorovém bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Zahájila se tak třicetiletá bezpečná a spolehlivá výroba elektrické energie na první jaderné elektrárně na českém území. Dnes svoji výrobou pokrývá 25,74 % naší aktuální celkové spotřeby a od zahájení provozu elektrárna vyrobila téměř 388 TWh elektrické energie, což by stačilo na 7 let pro celou Českou republiku.

Po úspěšném zvládnutí zkušebního provozu přešel 1. bloku plynule do komerčního provozu. Bezpečný a spolehlivý provoz byl vždy hlavní prioritou při jeho provozování. Za dobu provozu elektrárna prošla celou řadou investičních akcí, od tzv. dokompletace přes využití projektových rezerv a zvyšování instalovaného výkonu z původních 4x 440 MW na 4x 510 MW až po právě dokončovaná opatření vyplývající ze zátěžových testů (stresstestů). Elektrárna byla tedy průběžně modernizovaná a dnes se na základě svých dlouhodobých provozních výsledků právem řadí mezi 20 % nejlépe provozovaných jaderných elektráren z celého světa.

Právě letošní rok je pro 1. reaktorový blok významný také z pohledu jeho další budoucnosti. V průběhu roku bude podána žádost o povolení dlouhodobého provozu od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na dalších 10 let. Samotný reaktor a další zařízení čeká v letošním roce důkladná kontrola stavu, která proběhne při plánované 60 denní odstávce bloku v průběhu září a října.

„Třicet let je u nás v provozu zařízení, které dalo a jistě bude dávat lidstvu naději ve výrobu levné, tolik potřebné a všudypřítomně prospěšné elektrické energie. Ale ono nejde jen o výrobu, jde také o to, že se v našem regionu objevilo a uplatnění našlo mnoho odborníků, kteří by zde jinak stěží našli cestu“, říká Vladimír Měrka, předseda sdružení obcí Energoregion 2020. K 3. 5. 2015 pracuje v lokalitě elektrárny 1130 zaměstnanců ČEZ a z toho 414 zaměstnanců, kteří byli u prvního spouštění.

A co si i elektrárně přeje do dalších let zástupce Energoregionu 2020? „Dobré sousedství, protože jen ve vzájemné pomoci, pochopení a spolupráci se utužují dobré sousedské vztahy“, dodává Vladimír Měrka. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Komentáře