Reklama
reklama

V Dukovanech zahájili před třiceti lety zkušební provoz 1. jaderného bloku

Dne 3. května 1985 začal zkušební provoz na 1. reaktorovém bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Zahájila se tak třicetiletá bezpečná a spolehlivá výroba elektrické energie na první jaderné elektrárně na českém území. Dnes svoji výrobou pokrývá 25,74 % naší aktuální celkové spotřeby a od zahájení provozu elektrárna vyrobila téměř 388 TWh elektrické energie, což by stačilo na 7 let pro celou Českou republiku.

Po úspěšném zvládnutí zkušebního provozu přešel 1. bloku plynule do komerčního provozu. Bezpečný a spolehlivý provoz byl vždy hlavní prioritou při jeho provozování. Za dobu provozu elektrárna prošla celou řadou investičních akcí, od tzv. dokompletace přes využití projektových rezerv a zvyšování instalovaného výkonu z původních 4x 440 MW na 4x 510 MW až po právě dokončovaná opatření vyplývající ze zátěžových testů (stresstestů). Elektrárna byla tedy průběžně modernizovaná a dnes se na základě svých dlouhodobých provozních výsledků právem řadí mezi 20 % nejlépe provozovaných jaderných elektráren z celého světa.

Právě letošní rok je pro 1. reaktorový blok významný také z pohledu jeho další budoucnosti. V průběhu roku bude podána žádost o povolení dlouhodobého provozu od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na dalších 10 let. Samotný reaktor a další zařízení čeká v letošním roce důkladná kontrola stavu, která proběhne při plánované 60 denní odstávce bloku v průběhu září a října.

„Třicet let je u nás v provozu zařízení, které dalo a jistě bude dávat lidstvu naději ve výrobu levné, tolik potřebné a všudypřítomně prospěšné elektrické energie. Ale ono nejde jen o výrobu, jde také o to, že se v našem regionu objevilo a uplatnění našlo mnoho odborníků, kteří by zde jinak stěží našli cestu“, říká Vladimír Měrka, předseda sdružení obcí Energoregion 2020. K 3. 5. 2015 pracuje v lokalitě elektrárny 1130 zaměstnanců ČEZ a z toho 414 zaměstnanců, kteří byli u prvního spouštění.

A co si i elektrárně přeje do dalších let zástupce Energoregionu 2020? „Dobré sousedství, protože jen ve vzájemné pomoci, pochopení a spolupráci se utužují dobré sousedské vztahy“, dodává Vladimír Měrka. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře