Reklama
reklama

V Dukovanech proběhlo první letošní utajené cvičení

V pondělí 9. 5. 2016 proběhlo na Jaderné elektrárny Dukovany pravidelné, ale přesto poněkud neobvyklé, cvičení. Poprvé se totiž do cvičení zapojilo záložní pracoviště havarijního štábu, které je od minulého roku vybudováno v Moravském Krumlově. Fungování takového pracoviště mimo areál elektrárny je jednou z řady „fukušimských“ novinek, kdy se cvičí omezená přístupnost areálu JE Dukovany, v němž je umístěn hlavní havarijní štáb. 

Na 2. bloku Jaderné elektrárny Dukovany došlo k události s únikem radioaktivního média z primárního okruhu. Reaktor byl okamžitě odstaven a únik byl lokalizován podle postupů, které elektrárna má pro takové případy zpracovány. Jednalo se samozřejmě o cvičení, jehož hlavním úkolem bylo prověření činnosti a připravenosti celého týmu havarijního štábu, poprvé v novém prostředí záložního pracoviště.

Po vyhodnocení úvodní situace byl na příkaz ředitele elektrárny svolán havarijní štáb a technické podpůrné středisko, tentokrát do nového záložního pracoviště havarijního štábu v Moravském Krumlově, odkud štáb řídil omezení a likvidaci úniku.

Podobná cvičení s předem utajeným scénářem i termínem cvičení proběhnou v tomto roce ještě několikrát, tak aby situaci procvičil každý ze čtyř havarijních týmů, které se nepřetržitě střídají v držení pohotovosti.

O utajeném cvičení vědí pouze pracovníci útvaru havarijní připravenosti. Ředitel elektrárny se o cvičení dozvídá pouze s několikaminutovým předstihem, v němž rozhoduje o jeho skutečném vyhlášení a provedení.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
V centru Brna vzniká z iniciativy městské části Brno-střed zcela nový galerijní bod ve veřejném prostoru. Na Šilingrově náměstí, v místě souběhu ulic Dominikánské a Starobrněnské, dojde k vytvoření...
15.08.2017 - 07:40
Tísňovou linku brněnské městské policie využil včera po druhé hodině ráno svědek, který podle svých slov sledoval na parkovišti v Bohunické ulici zloděje.
14.08.2017 - 07:51
Dětské hřiště a pískoviště na náměstí 28. října dostalo novou ochranou plachtu.
12.08.2017 - 08:12
Komentáře