Reklama
reklama

V Dukovanech proběhlo první letošní utajené cvičení

V pondělí 9. 5. 2016 proběhlo na Jaderné elektrárny Dukovany pravidelné, ale přesto poněkud neobvyklé, cvičení. Poprvé se totiž do cvičení zapojilo záložní pracoviště havarijního štábu, které je od minulého roku vybudováno v Moravském Krumlově. Fungování takového pracoviště mimo areál elektrárny je jednou z řady „fukušimských“ novinek, kdy se cvičí omezená přístupnost areálu JE Dukovany, v němž je umístěn hlavní havarijní štáb. 

Na 2. bloku Jaderné elektrárny Dukovany došlo k události s únikem radioaktivního média z primárního okruhu. Reaktor byl okamžitě odstaven a únik byl lokalizován podle postupů, které elektrárna má pro takové případy zpracovány. Jednalo se samozřejmě o cvičení, jehož hlavním úkolem bylo prověření činnosti a připravenosti celého týmu havarijního štábu, poprvé v novém prostředí záložního pracoviště.

Po vyhodnocení úvodní situace byl na příkaz ředitele elektrárny svolán havarijní štáb a technické podpůrné středisko, tentokrát do nového záložního pracoviště havarijního štábu v Moravském Krumlově, odkud štáb řídil omezení a likvidaci úniku.

Podobná cvičení s předem utajeným scénářem i termínem cvičení proběhnou v tomto roce ještě několikrát, tak aby situaci procvičil každý ze čtyř havarijních týmů, které se nepřetržitě střídají v držení pohotovosti.

O utajeném cvičení vědí pouze pracovníci útvaru havarijní připravenosti. Ředitel elektrárny se o cvičení dozvídá pouze s několikaminutovým předstihem, v němž rozhoduje o jeho skutečném vyhlášení a provedení.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře