Reklama
reklama

Tři zraněné dívky zachraňovali hasiči z hlubin jeskyně

V jeskynním komplexu Býčí skála na Blanensku se zranily tři dívky. Hasiči je vyhrabali ze závalu a transportovali z jeskyně ven. Naštěstí nešlo o realitu, s tímto scénářem se musely vypořádat zasahující jednotky hasičů a záchranářů v rámci cvičení.

Kolem půl desáté ráno přijalo operační středisko informaci, že v jeskynním komplexu zůstaly tři dívky. Na místo události se postupně sjely tři jednotky profesionálních a čtyři dobrovolných hasičů. Celkem se na akci podílelo na osmdesát cvičících. Kromě hasičů se zapojila i policie, Zdravotnická záchranná služba a speleologové záchranáři.

"Cílem fyzicky i organizačně náročné akce bylo procvičit záchranu osob pomocí lezecké techniky, vytvoření týlového stanoviště a zázemí pro dlouhotrvající zásah a v neposlední řadě také zkouška spojení z jeskyně na povrch," popsal akci mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Zraněné dívky zůstaly asi kilometr daleko od vstupu do jeskyně ve špatně přístupném prostoru. Bylo tedy zřejmé, že se zásah protáhne do odpoledních hodin. Velitel si proto nechal na místo povolat týlový kontejner z Brna a další jednotky.

Hasiči vytvořili asi 800 metrů od vstupu do podzemí předsunuté stanoviště, kde postavili v širokém jeskynním prostoru stan pro potřeby prvotního ošetření zraněných žen lékařkou. Od tohoto stanoviště pokračovala záchranná skupina špatně přístupným a částečně zavodněnýn terénem až k místu zavalení.

Asi po čtyřech hodinách se hasičům podařilo transportovat poslední zraněnou dívku ven z jeskyně.

"U zásahu se osvědčil polní telefon, který spojoval předsunuté týlové stanoviště s pracovištěm velitele zásahu. Fyzicky i organizačně náročné cvičení nyní vyhodnotí zástupci jednotlivých složek a zjištěné zkušenosti promítnou do další budoucí spolupráce a obdobných skutečných zásahů," dodalk akci Mikoška.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře