Reklama
reklama

Tři zraněné dívky zachraňovali hasiči z hlubin jeskyně

V jeskynním komplexu Býčí skála na Blanensku se zranily tři dívky. Hasiči je vyhrabali ze závalu a transportovali z jeskyně ven. Naštěstí nešlo o realitu, s tímto scénářem se musely vypořádat zasahující jednotky hasičů a záchranářů v rámci cvičení.

Kolem půl desáté ráno přijalo operační středisko informaci, že v jeskynním komplexu zůstaly tři dívky. Na místo události se postupně sjely tři jednotky profesionálních a čtyři dobrovolných hasičů. Celkem se na akci podílelo na osmdesát cvičících. Kromě hasičů se zapojila i policie, Zdravotnická záchranná služba a speleologové záchranáři.

"Cílem fyzicky i organizačně náročné akce bylo procvičit záchranu osob pomocí lezecké techniky, vytvoření týlového stanoviště a zázemí pro dlouhotrvající zásah a v neposlední řadě také zkouška spojení z jeskyně na povrch," popsal akci mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Zraněné dívky zůstaly asi kilometr daleko od vstupu do jeskyně ve špatně přístupném prostoru. Bylo tedy zřejmé, že se zásah protáhne do odpoledních hodin. Velitel si proto nechal na místo povolat týlový kontejner z Brna a další jednotky.

Hasiči vytvořili asi 800 metrů od vstupu do podzemí předsunuté stanoviště, kde postavili v širokém jeskynním prostoru stan pro potřeby prvotního ošetření zraněných žen lékařkou. Od tohoto stanoviště pokračovala záchranná skupina špatně přístupným a částečně zavodněnýn terénem až k místu zavalení.

Asi po čtyřech hodinách se hasičům podařilo transportovat poslední zraněnou dívku ven z jeskyně.

"U zásahu se osvědčil polní telefon, který spojoval předsunuté týlové stanoviště s pracovištěm velitele zásahu. Fyzicky i organizačně náročné cvičení nyní vyhodnotí zástupci jednotlivých složek a zjištěné zkušenosti promítnou do další budoucí spolupráce a obdobných skutečných zásahů," dodalk akci Mikoška.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře