Reklama
reklama

Tišnov si bere úvěr 52 milionů korun. Opraví školy a dům s pečovatelskou službou

V Tišnově si na letošní a příští rok naplánovali revitalizaci dvou budov mateřských škol, revitalizaci domu s pečovatelskou službou a dostavbu základní školy. Na to ale město potřebuje vc peněz. Zastupitelstvo proto na svém zářijovém zasedání schválilo uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru. Vybrané investice budou finančně dokryty úvěrem ve výši 52 milionů korun.

"Tišnov díky dobrému hospodaření disponuje poměrně velkou finanční rezervou, která by velkou část investic umožnila realizovat bez využití úvěru. Tyto volné prostředky se nám ovšem podařilo velice výhodně uložit na termínovaný účet, proto je pro nás v tuto chvíli paradoxně mnohem výhodnější čerpat prostředky půjčené," řekl k této finanční operaci starosta Jan Schneider.

Město totiž své volné prostředky uložilo na vkladový termínovaný účet, jehož aktuální úročení je cca 2,6%. Proti tomu jsou podmínku úvěru více než výhodné, prostřednictvím elektronické aukce se městu podařilo vysoutěžit úrokovou sazbu, která aktuálně činí cca 1,11%. "Na všechny akce se nám také podařilo získat dotace, v případě revitalizací budov z Operačního programu Životní prostředí, výbornou zprávou je také poskytnutí dotace z Regionálního operačního programu na rozšíření základní školy Smíškova. S tou jsme při výběrovém řízení na úvěr dokonce ani nepočítali," doplnil starosta Schneider.

Město tak bude nyní stát před volbou, zda díky tomu vyčerpat pouze část nasmlouvaných úvěrových prostředků nebo s bankou vyjednat částečnou změnu účelu čerpání úvěru, která by umožnila profinancovat jiné investiční akce. "Myslím, že například výstavba kanalizace v lokalitě Za mlýnem, jejíž absence místní obyvatele značně trápí už několik desítek let, by byla vhodnou volbou," konstatoval Schneider.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře