Reklama
reklama

Teplá zima nadělala starosti zemědělcům

Ani první dva zimní měsíce v roce nepřinesly výrazné ochlazení. Od půlky února venku kvetou sedmikrásky a pučí stromy. Nezvykle teplá zima přináší starosti zemědělcům a sadařům. Podle nich počasí, které připomíná spíše podzim, plodinám nesvědčí. Navíc, pokud by ještě udeřily silné mrazy, hrozí, že letošní úroda bude slabá.

V lednu roste-li tráva, neúroda se očekává. I tak zní jedna z méně známých pranostik, které se vztahují k měsíci lednu. A přesně to také potvrzují zemědělci z jižní Moravy. Těm letošní nezvykle teplá zima příliš radosti nepřinesla. Právě naopak. Obavy mají především z dalšího průběhu počasí. Pokud by totiž vysoké teploty náhle vystřídaly silné mrazy, bylo by prakticky po úrodě. „Současný průběh počasí je pro nás zemědělce velmi nešťastný. Myslím si, že daleko víc by ozimým plodinám prospělo, kdyby byly na pozemcích, kde je půda dostatečně promrzlá a kde je sněhová pokrývka, která by bránila nějakému poškození. Bohužel, zima je asi definitivně pryč a pro nás v tomto ohledu příznivá nebyla,“ říká zemědělec z Tišnovska Aleš Novotný.

A stejně mluví  také sadaři. Podle nich teplá zima nesvědčila ani ovocným stromům. „Letošní zima byla pro nás dost nevhodná, protože nedošlo k žádnému vymrznutí chorob a živočišných škůdců. Nyní se obáváme toho, že pokud dojde k poklesu teplot, tak budou ztráty dost značné,“ říká sadař z Židlochovic Antonín Ryšánek.

Na to, zda příroda na letošní úrodu zapůsobí negativním způsobem, si však musí všichni ještě počkat. Jednak se při nevyzpytatelnosti počasí neví, jaké teploty budou v dalších týdnech. A hlavně zatím není příliš poznat, jak rostliny na teplo zareagují. Zatím toho moc vidět není. Ale hrozí, že pupeny stromů budou na jaře málo nabuzené.

Zemědělci na jihu Moravy však už čekání na zimu vzdali a začali s jarními přípravami. Přílišnou radost z urychlení prací ale nemají, protože jim dělají starosti nedostatek vláhy a nájezdy škůdců.

Problémy by teplé počasí mohlo způsobit také včelařům. Zatím co by měly včelky v průběhu zimy spát, byly aktivní a vylétaly z úlů. „Pokud by se včelky pouze proletěly, bylo by to pro jejich zdravotní stav jen dobře. Vyprášily by totiž ze sebe zbytky potravy. Může to mít ale samozřejmě také negativní zásah vzhledem k nemocím, jelikož včelstva nemusí být na jaro zdravotně připravena,“ upozornil Jan Hanuška z Českého svazu včelařů. „Jaké bude mít letošní zima následky tak nedokážeme zatím odhadnout. Třeba v minulém roce bylo v březnu počasí za výrazně nižších teplot, než je zvykem. Včely pak nestihly na jaře opylovat všechny plodiny a tím vzniká škoda i méně medu,“ dodal.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře