Reklama
reklama

Teplá zima nadělala starosti zemědělcům

Ani první dva zimní měsíce v roce nepřinesly výrazné ochlazení. Od půlky února venku kvetou sedmikrásky a pučí stromy. Nezvykle teplá zima přináší starosti zemědělcům a sadařům. Podle nich počasí, které připomíná spíše podzim, plodinám nesvědčí. Navíc, pokud by ještě udeřily silné mrazy, hrozí, že letošní úroda bude slabá.

V lednu roste-li tráva, neúroda se očekává. I tak zní jedna z méně známých pranostik, které se vztahují k měsíci lednu. A přesně to také potvrzují zemědělci z jižní Moravy. Těm letošní nezvykle teplá zima příliš radosti nepřinesla. Právě naopak. Obavy mají především z dalšího průběhu počasí. Pokud by totiž vysoké teploty náhle vystřídaly silné mrazy, bylo by prakticky po úrodě. „Současný průběh počasí je pro nás zemědělce velmi nešťastný. Myslím si, že daleko víc by ozimým plodinám prospělo, kdyby byly na pozemcích, kde je půda dostatečně promrzlá a kde je sněhová pokrývka, která by bránila nějakému poškození. Bohužel, zima je asi definitivně pryč a pro nás v tomto ohledu příznivá nebyla,“ říká zemědělec z Tišnovska Aleš Novotný.

A stejně mluví  také sadaři. Podle nich teplá zima nesvědčila ani ovocným stromům. „Letošní zima byla pro nás dost nevhodná, protože nedošlo k žádnému vymrznutí chorob a živočišných škůdců. Nyní se obáváme toho, že pokud dojde k poklesu teplot, tak budou ztráty dost značné,“ říká sadař z Židlochovic Antonín Ryšánek.

Na to, zda příroda na letošní úrodu zapůsobí negativním způsobem, si však musí všichni ještě počkat. Jednak se při nevyzpytatelnosti počasí neví, jaké teploty budou v dalších týdnech. A hlavně zatím není příliš poznat, jak rostliny na teplo zareagují. Zatím toho moc vidět není. Ale hrozí, že pupeny stromů budou na jaře málo nabuzené.

Zemědělci na jihu Moravy však už čekání na zimu vzdali a začali s jarními přípravami. Přílišnou radost z urychlení prací ale nemají, protože jim dělají starosti nedostatek vláhy a nájezdy škůdců.

Problémy by teplé počasí mohlo způsobit také včelařům. Zatím co by měly včelky v průběhu zimy spát, byly aktivní a vylétaly z úlů. „Pokud by se včelky pouze proletěly, bylo by to pro jejich zdravotní stav jen dobře. Vyprášily by totiž ze sebe zbytky potravy. Může to mít ale samozřejmě také negativní zásah vzhledem k nemocím, jelikož včelstva nemusí být na jaro zdravotně připravena,“ upozornil Jan Hanuška z Českého svazu včelařů. „Jaké bude mít letošní zima následky tak nedokážeme zatím odhadnout. Třeba v minulém roce bylo v březnu počasí za výrazně nižších teplot, než je zvykem. Včely pak nestihly na jaře opylovat všechny plodiny a tím vzniká škoda i méně medu,“ dodal.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře