Reklama
reklama

Světoví odborníci na plagiátorství zavítají do Brna

Diplomové práce na zakázku, špatně ocitovaný článek nebo opsaná zápočtová práce. To jsou různé podoby plagiátorství, se kterým aktuálně bojují téměř všechny světové univerzity. Specialisté na tuto problematiku zavítají 10. – 12. června 2015 na Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně, kde se koná mezinárodní konference Plagiarism across Europe and Beyond.

„To, že dáme studentům méně času k vypracování eseje, je nezastaví předtím, aby si ji koupili on-line,“ varuje britský odborník Phil Newton, který v Brně představí problematiku diplomek na zakázku. „Zrovna v lednu se objevil případ, kdy učitel z ČVUT nabízel na Facebooku sepsání bakalářské práce. Vedení fakulty s ním okamžitě ukončilo pracovní poměr,“ upozornila na aktuálnost tématu organizátorka konference Ing. Dita Dlabolová.

V ČR bojuje proti plagiátorství aplikace Theses, jež porovnává tisíce odborných textů denně. Theses využívají už více než čtyři desítky vysokých škol a jejich počet dál roste. „Měli jsme na Mendelově univerzitě náš vlastní systém, který dokáže detekovat plagiátorství, ale dokázal srovnávat jen práce, které vznikly na této univerzitě. Připojili jsme se proto k systému Theses,“ vysvětlil jeden z pořadatelů červnové konference Mgr. Tomáš Foltýnek, Ph.D.

Mezinárodní konferenci Plagiarism across Europe and Beyond navštíví 70 účastníků z 26 zemí, ze 4 kontinentů. Do Brna dorazí hosté z USA, Velké Británie, Finska, Nigérie nebo Singapuru. Plagiátorství je totiž problémem téměř všech světových univerzit. „Ekonomické studie prokázaly, že čím poctivější jsou lidé při studiu, tím poctivější jsou poté i v zaměstnání. Poctivé obchodování pak samozřejmě pomáhá ekonomice. Z dlouhodobého pohledu se proto vyplatí hledět na férovost už při studiu,“ dodal Foltýnek.

Mezi hlavní hosty brněnské konference patří Austalanka Tracey Bretag, která se dlouhodobě věnuje problematice vzájemné důvěry mezi studenty a jejich učiteli. „Stále víc univerzit bere plagiátorství vážně a zabývá se jím. Software ale sám o sobě nestačí, je potřeba tomu nějak předcházet a případně mít nastavený i férový systém sankcí,“ uzavřel Foltýnek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře