Reklama
reklama

Svět Pavla Čecha se otvírá na Špilberku

Tajemná zákoutí, křivolaké uličky, staré zahrady a střechy – tak vypadá svět, v němž se představivost a vzpomínky na dětství prolínají se skutečností. Tenhle tajuplný svět plný dobrodružných příběhů maluje Pavel Čech. Právě jeho tvorbu ukáže Muzeum města Brna na zimní výstavě na hradě Špilberku. Jmenuje se Tajemné příběhy Pavla Čecha a potrvá od 1. prosince 2016 do 26. února 2017. Návštěvníci na ní uvidí Čechovy obrazy, knižní ilustrace a komiksy. A u toho se zatoulají i v opravdovém bludišti.

Zimní výstavy na hradě Špilberku už tradičně patří autorům ilustrací pro děti. Letos tam Muzeum města Brna představí ryze současného brněnského autora. Pavel Čech maluje obrazy, kreslí komiksy a píše a ilustruje vlastní knížky. Ve všech čtenáři nakouknou do jeho tajemného světa plného dobrodružství. „Před návštěvníky se otevřou zapomenuté příběhy Stínadel, zbořeného pražského židovského města nebo neznámých čtvrtí skrytých za klíčovou dírkou,“ popisuje kurátor výstavy Robert Janás.

Právě takovýto svět starých zákoutí a půd lákal Pavla Čecha už od mala. „Představoval jsem si, že tam jsou bedny se starými knížkami a deníky, plánky tajemných cest, průchodů a chodeb. Fascinuje mě to pořád stejně,“ přiznává Čech. Jeho výstava je určená především dětem – mezi obrázky proto vede stezka plná hříček a úkolů. V jedné místnosti si děti mohou z dřevěných kostek postavit vlastní město plné křivolakých uliček, v další zase zabloudí v obřím bludišti, které vypadá přesně jako z Čechových knížek.

Tvoří sice pro děti, jeho tvorba se ale líbí i dospělým a také odborníkům. V roce 2010 získal za komiks Tajemství ostrova za prkennou ohradou cenu Muriel za nejlepší původní český komiks, v roce 2013 získal za Velké dobrodružství Pepíka Střechy opět cenu Muriel a také cenu Magnesia Litera za knihu pro děti a mládež. V roce 2014 také získal Zlatou stuhu za komiks pro děti a mládež za Dobrodružství rychlé veverky. „Čech nevystudoval žádnou uměleckou školu, na všechny výtvarné postupy přišel cestou vlastních pokusů a objevů. Tím se propracoval k osobitému rukopisu, který je vidět v jeho malbě, kresbě, kolážích, asamblážích či v užitkovém designu,“ vysvětluje Janás. To všechno návštěvníci na výstavě najdou. Mezi obrázky a ilustracemi je i dnes už legendární obraz Mapa Stínadel.

O Čechovy obrazy je velký zájem, přesto v poslední době tvoří radši knihy. „Obrazy člověk prodá a už o nich neslyší, ale knížky se mu pořád připomínají. Dostávám zprávy od dětí i od dospělých. To mi dává naději, že to má smysl,“ říká Čech. K výstavě chystá Muzeum města Brna v sobotu 10. prosince také tradiční adventní akci, tentokrát pod názvem Tajemné Vánoce na Špilberku. Na programu je autogramiáda Pavla Čecha, aktivity ve výstavě, vánoční dílničky a fotoateliér, kreativní obchůdek a na nádvoří také divadélka pro děti, opékání buřtů a vánoční strom. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
U příležitosti výročí 20 let od dokončení trolejbusové vozovny v Komíně zve Dopravní podnik města Brna všechny zájemce a hlavně příznivce trolejbusové dopravy na den otevřených dveří v této vozovně.
23.06.2017 - 11:50
V pátek 23. června se díky spolupráci městské části Brno-střed a spolku Noční motýl již potřetí rozzáří plátno letního kina na nádvoří radnice Brno-střed. Program v následujících týdnech nabídne přes...
23.06.2017 - 09:31
Město Brno ve spolupráci se svojí příspěvkovou organizací Centrum sociálních služeb a Městskou policií Brno rozšiřují systém tísňového volání. Projekt je určen seniorům a osobám se zdravotním...
23.06.2017 - 07:56
Urážkami a výhrůžkami se prý domáhal pozornosti muž, který večer vešel do pizzerie v centru Brna, kde údajně došlo i k menší potyčce.
22.06.2017 - 21:05
Jaderná elektrárna Dukovany otevře své brány návštěvníkům v pátek 7. 7. a sobotu 8. 7. vždy od 9 do 21 hodin. V rámci této speciální akce si návštěvníci prohlédnou Infocentrum, prostor sloužící k...
22.06.2017 - 11:31
Přes sto padesát hnědých popelnic přibude v tomto týdnu v Brně a lidé tak budou moci třídit bioodpad přímo v domech či předzahrádkách.
22.06.2017 - 07:59
Komentáře