Reklama
reklama

Studentka odmítla platit za promoci

Než se brněnské univerzity a vysoké školy rozloučí se svými úspěšnými studenty, ještě je naposledy finančně „zmáčknou“. Diplom totiž nedostane absolvent zadarmo. Alespoň ne, pokud se chce zúčastnit slavnostní promoce. Za úkony spojené s organizací promocí si totiž státní školy nechávají zaplatit.

Brno – Pětadvacetiletá Marcela, nyní už bývalá studentka brněnské Masarykovy univerzity, zvládla na začátku února státnice ze svých předmětů na výbornou a před jméno si už může psát titul Mgr. Na slavnostní promoci do auly fakulty ale mladá žena se svojí rodinou nepůjde. Odmítla totiž uhradit poplatek za promoci ve výši 300 korun. „Vysvětlili nám, že je to poplatek, kterým se hradí květinová výzdoba, hudba, prostě ten slavnostní akt. A já si nemyslím, že je správné tento poplatek vybírat. Takže se promoce nezúčastním,“ říká Marcela s tím, že jí stačí, když si diplom vyzvedne zadarmo na studijním oddělení.

Podle Marcely není jediná ze studentů, kdo slavnostní akt bojkotuje. „Bydlím v podnájmu se třemi kamarádkami a jen jedna z nás jde na promoci,“ dodala žena. Další studenti to ale vidí jinak. „Já na své první bakalářské promoce původně jít nechtěla, jelikož mě brzo čekají druhé. Ale bylo to hezké a jsem ráda, že jsem tam šla, i když jsem zaplatila. Zas tolik peněz to není,“ uvedla v diskusi na sociální síti další ze studentek Masarykovy univerzity. Společně s poplatkem vysoké školy také žádají o podání přihlášky k promočnímu aktu. A to třeba ještě před  státnicemi samotných studentů. Poplatek za promoci se platí i na Vysokém učení technickém nebo Mendlově univerzitě. VUT v loňském roce vybíralo za promoci 200 korun, Mendlova univerzita pak za vyšší částku nabízí i promoci v taláru.

České vysoké školy před nedávnem řešily problémy s nelegálními poplatky. Ten se týkal i poplatku na vydání diplomu. Podle vysokoškolského zákona totiž není škola povinna předávat diplom na slavností promoci. Pokud tedy škola promoci uspořádá a chce po studentovi zaplatit za to, že na ni přijde a je mu předán diplom, jedná se bez ohledu na název o cenu, nikoliv poplatek, a situace je v pořádku. Zákon by škola porušila jen v tom případě, pokud by se jednalo o vydání diplomu bez slavnostní promoce. Pokud se student rozhodne promoce nezúčastnit a chce pouze předat diplom bez obřadu, má na to ze zákona nárok. A škola mu musí poskytnout diplom bezplatně. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře