Reklama
reklama

Studentka odmítla platit za promoci

Než se brněnské univerzity a vysoké školy rozloučí se svými úspěšnými studenty, ještě je naposledy finančně „zmáčknou“. Diplom totiž nedostane absolvent zadarmo. Alespoň ne, pokud se chce zúčastnit slavnostní promoce. Za úkony spojené s organizací promocí si totiž státní školy nechávají zaplatit.

Brno – Pětadvacetiletá Marcela, nyní už bývalá studentka brněnské Masarykovy univerzity, zvládla na začátku února státnice ze svých předmětů na výbornou a před jméno si už může psát titul Mgr. Na slavnostní promoci do auly fakulty ale mladá žena se svojí rodinou nepůjde. Odmítla totiž uhradit poplatek za promoci ve výši 300 korun. „Vysvětlili nám, že je to poplatek, kterým se hradí květinová výzdoba, hudba, prostě ten slavnostní akt. A já si nemyslím, že je správné tento poplatek vybírat. Takže se promoce nezúčastním,“ říká Marcela s tím, že jí stačí, když si diplom vyzvedne zadarmo na studijním oddělení.

Podle Marcely není jediná ze studentů, kdo slavnostní akt bojkotuje. „Bydlím v podnájmu se třemi kamarádkami a jen jedna z nás jde na promoci,“ dodala žena. Další studenti to ale vidí jinak. „Já na své první bakalářské promoce původně jít nechtěla, jelikož mě brzo čekají druhé. Ale bylo to hezké a jsem ráda, že jsem tam šla, i když jsem zaplatila. Zas tolik peněz to není,“ uvedla v diskusi na sociální síti další ze studentek Masarykovy univerzity. Společně s poplatkem vysoké školy také žádají o podání přihlášky k promočnímu aktu. A to třeba ještě před  státnicemi samotných studentů. Poplatek za promoci se platí i na Vysokém učení technickém nebo Mendlově univerzitě. VUT v loňském roce vybíralo za promoci 200 korun, Mendlova univerzita pak za vyšší částku nabízí i promoci v taláru.

České vysoké školy před nedávnem řešily problémy s nelegálními poplatky. Ten se týkal i poplatku na vydání diplomu. Podle vysokoškolského zákona totiž není škola povinna předávat diplom na slavností promoci. Pokud tedy škola promoci uspořádá a chce po studentovi zaplatit za to, že na ni přijde a je mu předán diplom, jedná se bez ohledu na název o cenu, nikoliv poplatek, a situace je v pořádku. Zákon by škola porušila jen v tom případě, pokud by se jednalo o vydání diplomu bez slavnostní promoce. Pokud se student rozhodne promoce nezúčastnit a chce pouze předat diplom bez obřadu, má na to ze zákona nárok. A škola mu musí poskytnout diplom bezplatně. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře