Reklama
reklama

Studentka odmítla platit za promoci

Než se brněnské univerzity a vysoké školy rozloučí se svými úspěšnými studenty, ještě je naposledy finančně „zmáčknou“. Diplom totiž nedostane absolvent zadarmo. Alespoň ne, pokud se chce zúčastnit slavnostní promoce. Za úkony spojené s organizací promocí si totiž státní školy nechávají zaplatit.

Brno – Pětadvacetiletá Marcela, nyní už bývalá studentka brněnské Masarykovy univerzity, zvládla na začátku února státnice ze svých předmětů na výbornou a před jméno si už může psát titul Mgr. Na slavnostní promoci do auly fakulty ale mladá žena se svojí rodinou nepůjde. Odmítla totiž uhradit poplatek za promoci ve výši 300 korun. „Vysvětlili nám, že je to poplatek, kterým se hradí květinová výzdoba, hudba, prostě ten slavnostní akt. A já si nemyslím, že je správné tento poplatek vybírat. Takže se promoce nezúčastním,“ říká Marcela s tím, že jí stačí, když si diplom vyzvedne zadarmo na studijním oddělení.

Podle Marcely není jediná ze studentů, kdo slavnostní akt bojkotuje. „Bydlím v podnájmu se třemi kamarádkami a jen jedna z nás jde na promoci,“ dodala žena. Další studenti to ale vidí jinak. „Já na své první bakalářské promoce původně jít nechtěla, jelikož mě brzo čekají druhé. Ale bylo to hezké a jsem ráda, že jsem tam šla, i když jsem zaplatila. Zas tolik peněz to není,“ uvedla v diskusi na sociální síti další ze studentek Masarykovy univerzity. Společně s poplatkem vysoké školy také žádají o podání přihlášky k promočnímu aktu. A to třeba ještě před  státnicemi samotných studentů. Poplatek za promoci se platí i na Vysokém učení technickém nebo Mendlově univerzitě. VUT v loňském roce vybíralo za promoci 200 korun, Mendlova univerzita pak za vyšší částku nabízí i promoci v taláru.

České vysoké školy před nedávnem řešily problémy s nelegálními poplatky. Ten se týkal i poplatku na vydání diplomu. Podle vysokoškolského zákona totiž není škola povinna předávat diplom na slavností promoci. Pokud tedy škola promoci uspořádá a chce po studentovi zaplatit za to, že na ni přijde a je mu předán diplom, jedná se bez ohledu na název o cenu, nikoliv poplatek, a situace je v pořádku. Zákon by škola porušila jen v tom případě, pokud by se jednalo o vydání diplomu bez slavnostní promoce. Pokud se student rozhodne promoce nezúčastnit a chce pouze předat diplom bez obřadu, má na to ze zákona nárok. A škola mu musí poskytnout diplom bezplatně. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře