Reklama
reklama

Strážníci budou souběžně v osmi městech odstraňovat z ulic použité injekční stříkačky. V Brně jich stále přibývá

Odstranit z ulic použité jehly a injekční stříkačky a snížit tak riziko poranění a šíření nakažlivých onemocnění, ale i informovat o správném chování při jejich nálezu. To je cíl rozsáhlé akce, kterou připravili policisté na čtvrtek 6. října. A sbírat se nebude pouze v Brně, ale i v dalších sedmi městech. Počet odhozených a použitých jehel v brněnských ulicích má, na rozdíl například od hlavního města, stále vzrůstající tendenci.

První souběžnou „akci Jehla“ uspořádaly vloni v listopadu městské policie v Praze a v Brně. Letos budou svá města intenzivně prohledávat i strážníci z Ostravy, Plzně, Českých Budějovic, Pardubic, Trutnova a Dobrušky.

„S výsledky loňského společného opatření v Praze a v Brně jsme nadmíru spokojení, a to nejen kvůli tomu, že jsme z ulic obou měst odstranili celkem okolo čtyř set injekčních stříkaček. Především nás těší, že jsou lidé informovanější a méně často na infekční nálezy sahají. Většinou ihned volají na linku 156, což je správný a bezpečný postup. Rozhodli jsme se proto oslovit i další města, aby se prevence dostala co nejdál,“ vysvětluje Bohumil Šimek, ředitel Městské policie Brno.

Pozitivně vnímá spolupráci i ředitel pražské městské policie Eduard Šuster a dodává: „Velmi mě těší, že se projekt Prahy a Brna osvědčil a že se do něj letos zapojí i další městské policie. Strážníci tak společnými silami napříč celou Českou republikou podpoří dobrou věc, protože problematika odložených jehel a injekčních stříkaček je stále velmi aktuální.“

Hlídky městské policie mají potřebné vybavení ke sběru jehel a disponují i ochrannými prostředky. Zpravidla používají boxy na infekční materiál, kleště nebo dlouhé pinzety, ochranné rukavice a dezinfekční spreje. Zejména ve velkých městech jsou bohužel tyto nástroje potřebné opravdu často.

V hlavním městě se situace v posledních letech zlepšuje. Pozitivní trend bohužel nepozorují strážníci v Brně, kde hlídky městské policie odstranily v roce 2013 dohromady 585 aplikačních pomůcek, o rok později 1259, vloni 2190 a letos za prvních devět měsíců již 1741. Podobný vývoj lze vysledovat i v Českých Budějovicích, kde strážníci loni sesbírali 605 injekčních stříkaček a letos už 793. V kontrolách tam pomáhají i asistenti prevence kriminality. V Ostravě se čísla každoročně pohybují okolo tří tisíc.

Přes dvě stovky strážníků v osmi městech se zaměří na nepřehledná a skrytá místa, málo frekventované stezky v odlehlých areálech, domovní výklenky, okolí mostních konstrukcí a preventivně také na dětská hřiště i pískoviště. Opatření potrvá ve většině měst od ranních do podvečerních hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Komentáře