Reklama
reklama

Strážníci budou souběžně v osmi městech odstraňovat z ulic použité injekční stříkačky. V Brně jich stále přibývá

Odstranit z ulic použité jehly a injekční stříkačky a snížit tak riziko poranění a šíření nakažlivých onemocnění, ale i informovat o správném chování při jejich nálezu. To je cíl rozsáhlé akce, kterou připravili policisté na čtvrtek 6. října. A sbírat se nebude pouze v Brně, ale i v dalších sedmi městech. Počet odhozených a použitých jehel v brněnských ulicích má, na rozdíl například od hlavního města, stále vzrůstající tendenci.

První souběžnou „akci Jehla“ uspořádaly vloni v listopadu městské policie v Praze a v Brně. Letos budou svá města intenzivně prohledávat i strážníci z Ostravy, Plzně, Českých Budějovic, Pardubic, Trutnova a Dobrušky.

„S výsledky loňského společného opatření v Praze a v Brně jsme nadmíru spokojení, a to nejen kvůli tomu, že jsme z ulic obou měst odstranili celkem okolo čtyř set injekčních stříkaček. Především nás těší, že jsou lidé informovanější a méně často na infekční nálezy sahají. Většinou ihned volají na linku 156, což je správný a bezpečný postup. Rozhodli jsme se proto oslovit i další města, aby se prevence dostala co nejdál,“ vysvětluje Bohumil Šimek, ředitel Městské policie Brno.

Pozitivně vnímá spolupráci i ředitel pražské městské policie Eduard Šuster a dodává: „Velmi mě těší, že se projekt Prahy a Brna osvědčil a že se do něj letos zapojí i další městské policie. Strážníci tak společnými silami napříč celou Českou republikou podpoří dobrou věc, protože problematika odložených jehel a injekčních stříkaček je stále velmi aktuální.“

Hlídky městské policie mají potřebné vybavení ke sběru jehel a disponují i ochrannými prostředky. Zpravidla používají boxy na infekční materiál, kleště nebo dlouhé pinzety, ochranné rukavice a dezinfekční spreje. Zejména ve velkých městech jsou bohužel tyto nástroje potřebné opravdu často.

V hlavním městě se situace v posledních letech zlepšuje. Pozitivní trend bohužel nepozorují strážníci v Brně, kde hlídky městské policie odstranily v roce 2013 dohromady 585 aplikačních pomůcek, o rok později 1259, vloni 2190 a letos za prvních devět měsíců již 1741. Podobný vývoj lze vysledovat i v Českých Budějovicích, kde strážníci loni sesbírali 605 injekčních stříkaček a letos už 793. V kontrolách tam pomáhají i asistenti prevence kriminality. V Ostravě se čísla každoročně pohybují okolo tří tisíc.

Přes dvě stovky strážníků v osmi městech se zaměří na nepřehledná a skrytá místa, málo frekventované stezky v odlehlých areálech, domovní výklenky, okolí mostních konstrukcí a preventivně také na dětská hřiště i pískoviště. Opatření potrvá ve většině měst od ranních do podvečerních hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Mezi Kaštanovou a Olympií se cyklisté podél Svitavy stále nedostanou. Opravy dálničního mostu, pod kterým stezka vede, se prodloužily. Úsek se dá objet kolem Svratky. Zprovoznění svitavské stezky se...
17.07.2018 - 17:54
Radnice Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Náměstek brněnského primátora Martin Ander (Zelení) se vyjádřil k rozhodnutí vlády o brněnském hlavním nádraží, konkrétně o vyškrtnutí "brněnského metra" z plánů. Nevěří, že by primátor...
17.07.2018 - 11:45
Komentáře