Reklama
reklama

Stejně jako čeští hokejisté na mistrovství světa usilovali studenti středních škol o úspěšné složení Jaderné maturity v Dukovanech

Tak jako si v těchto dnech naši hokejisté měří své síly s ostatními hokejovými soupeři na mistrovství světa, o obdobný úspěch usilovali i studenti středních škol v závěrečném testu Jaderné maturity v Jaderné elektrárně Dukovany.Nejlepším týmem se stali studenti ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Brně na Sokolské. Obsadili krásné první a třetí místo. Král osmého ročníku Jaderné maturity tak obhájil vítězství školy z roku 2014. 

V květnu se 30 žáků z devíti partnerských škol Skupiny ČEZ zúčastnilo již osmého ročníku Jaderné maturity v Jaderné elektrárně Dukovany. Žáci ze škol z Brna, Jihlavy, Kladna, Mohelnice, Olomouce, Ostravy a nedaleké Třebíče měli během této třídenní stáže možnost proniknout do života jaderné elektrárny a stát se na chvíli její součástí. Studenti prošli strojovnu 1. výrobního bloku, nahlédli do skladu použitého paliva nebo si prohlédli pracoviště havarijního štábu a jeden z krytů. 

Absolvovat tuto stáž měli možnost i vyučující z vybraných škol. Jednou z nich byla paní Dagmar Gallistlová, vyučující ze Střední školy strojírenské a elektrotechnické v Brně. Ta navštívila tuto stáž již po několikáté a říká: „Mám na starosti kariérové poradenství a v rámci této činnosti spolupracuji s firmami a tedy i s ČEZem. Jaderná maturita je vynikající projekt. Jednak žáky motivuje k dalšímu vzdělávání se a k tomu, že to studium má smysl a k něčemu je vede. Druhá věc je, že se dostanou do prostor, kam by se běžně nedostali.“ 

Vědomosti nabité během Jaderné maturity si studenti ověřili v závěrečném testu. Nejlépe si vedli studenti Patrik Gašpárek, Jindřich Cvak a Jan Hort. Titul Krále Jaderné maturity si odváží Jan Hort, student Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy z Brna. „Opravdu jsem to vůbec nečekal. Připravoval jsem se na to, z každé přednášky jsem si odnesl vlastní poznámky plus nějaké další prospekty, které jsme zde získali. Přípravu jsem tedy nepodcenil, ale ani jsem nečekal, že bych mohl takto uspět,“ shrnuje své dojmy Jan Hort.

Na závěr celé stáže si připravila odbornou prezentaci předsedkyně Státního úřadu pro Jadernou bezpečnost Dana Drábová. Ta je již téměř nedílnou součástí celého programu. Její přednášky jsou velmi oblíbené nejen u studentů, ale rádi se jich účastní také zaměstnanci elektrárny. Předsedkyně Dana Drábová věnovala studentům v Dukovanech a jejich dotazům velkou pozornost a na závěr vyhověla také jejich žádostem o společnou fotografii.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře