Reklama
reklama

Stát půjčí mladým rodinám na bydlení

Počátkem března schválila vláda nařízení, podle kterého si budou moci mladé rodiny s dětmi zažádat o půjčku na bydlení ve výši až 600 tisíc korun ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Částka přitom musí činit maximálně polovinu ceny nového bytu či rodinného domu. Návrh si klade za cíl zpřístupnit bydlení i mladším lidem s malými dětmi.

Lidé mladší 36 let, kteří pečují o dítě do šesti let, mají od března novou možnost  získat fi nance na bydlení za  výhodnějších  podmínek než u bank. Státní fond rozvoje bydlení nabídne podle vládou schváleného nařízení půjčky pro mladé rodiny či samoživitele splňující věková kritéria. „Důležité je, aby se  zpřístupnily úvěry na pořízení vlastní ho bydlení mladým lidem, kteří již mají děti a jejichž postavení z hlediska posuzování schopnosti splácet je horší než u bezdětných párů. Navíc úvěry budou poskytovány s nízkou úrokovou sazbou a s možností přerušení splácení v obtížných životních situacích,“ uvedla ministrině pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Ta počítá v letošním roce s celkovým výdajem 100 milionů korun. Mladí lidé budou moci žádat půjčky ve výši 50 až 600 tisíc korun, nejvýše však polovinu skutečných nákladů. „Příjemci nízkoúročeného úvěru jej mohou použít na pořízení obydlí výstavbou novostavby, nástavbou, vestavbou, přístavbou nebo změnou stavby na stavbu pro bydlení. Úvěr lze využít i na koupi bytu či rodinného domu nebo na převod družstevního podílu v bytovém družstvu,“ uvádí na svém portálu SFRB. Podmínkou je, že nové bydlení nesmí stát v záplavovém území a příjemce rovněž nesmí po dobu splácení půjčky převést práva na jinou osobu.

Úroková sazba se odvíjí od základní referenční sazby Evropské Unie vztahující se k veřejné podpoře, zvýšené o jeden až dva body. Aktuální referenční sazba se pohybuje od počátku letošního roku na úrovni 0,46 %. Sazba by měla být fixovaná na pět let. Úvěr by mohli žadatelé splácet maximálně patnáct let, ve výjimečných případech by si však mohli dobu o šest let prodloužit či splácení až na dva roky přerušit. Výhodou je rovněž možnost úvěr bez sankcí předčasně splatit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře