Reklama
reklama

Stát půjčí mladým rodinám na bydlení

Počátkem března schválila vláda nařízení, podle kterého si budou moci mladé rodiny s dětmi zažádat o půjčku na bydlení ve výši až 600 tisíc korun ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Částka přitom musí činit maximálně polovinu ceny nového bytu či rodinného domu. Návrh si klade za cíl zpřístupnit bydlení i mladším lidem s malými dětmi.

Lidé mladší 36 let, kteří pečují o dítě do šesti let, mají od března novou možnost  získat fi nance na bydlení za  výhodnějších  podmínek než u bank. Státní fond rozvoje bydlení nabídne podle vládou schváleného nařízení půjčky pro mladé rodiny či samoživitele splňující věková kritéria. „Důležité je, aby se  zpřístupnily úvěry na pořízení vlastní ho bydlení mladým lidem, kteří již mají děti a jejichž postavení z hlediska posuzování schopnosti splácet je horší než u bezdětných párů. Navíc úvěry budou poskytovány s nízkou úrokovou sazbou a s možností přerušení splácení v obtížných životních situacích,“ uvedla ministrině pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Ta počítá v letošním roce s celkovým výdajem 100 milionů korun. Mladí lidé budou moci žádat půjčky ve výši 50 až 600 tisíc korun, nejvýše však polovinu skutečných nákladů. „Příjemci nízkoúročeného úvěru jej mohou použít na pořízení obydlí výstavbou novostavby, nástavbou, vestavbou, přístavbou nebo změnou stavby na stavbu pro bydlení. Úvěr lze využít i na koupi bytu či rodinného domu nebo na převod družstevního podílu v bytovém družstvu,“ uvádí na svém portálu SFRB. Podmínkou je, že nové bydlení nesmí stát v záplavovém území a příjemce rovněž nesmí po dobu splácení půjčky převést práva na jinou osobu.

Úroková sazba se odvíjí od základní referenční sazby Evropské Unie vztahující se k veřejné podpoře, zvýšené o jeden až dva body. Aktuální referenční sazba se pohybuje od počátku letošního roku na úrovni 0,46 %. Sazba by měla být fixovaná na pět let. Úvěr by mohli žadatelé splácet maximálně patnáct let, ve výjimečných případech by si však mohli dobu o šest let prodloužit či splácení až na dva roky přerušit. Výhodou je rovněž možnost úvěr bez sankcí předčasně splatit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře