Reklama
reklama

Startuje první rychlodobíjecí stanice pro elektromobily v Brně, baterii nabije za 20 minut

Uživatelé elektromobilů v jihomoravské metropoli a okolí mají ode dneška širší možnosti pro své cestování. Skupina ČEZ dnes otevřela svou první rychlodobíjecí stanici pro elektromobily v Brně.

„Dobíječka“ zprovozněná ve spolupráci se společností AAA Auto umožní uživatelům elektromobilů nabít 80 % kapacity baterie za pouhých 20 minut. Další dvě stanice v Brně plánuje ČEZ zprovoznit do konce léta tohoto roku.

„Dobíjecí stanice kombinuje všechny standardy, rychlonabíjení nabízí elektromobilům německého a japonského typu i vozidlům Tesla. Pro ostatní je připraveno klasické nabíjení,“ uvedl projekt manažer čisté technologie ČEZ Tomáš Knespl.

Ihned po slavnostním otevření využil služby rychlonabíječky první uživatel. „Své auto nabíjím denně a týdně ušetřím díky elektromobilu na benzínu až 3000 korun,“ svěřil se čtyřiačtyřicetiletý podnikatel Michal Richtr, který vlastní elektromobil značky Nissan Leaf a na elektrický pohon najel přes dvacet tisíc kilometrů.

Provoz elektromobilu vychází dle typu vozidla na 0,30 – 0,70 korun na kilometr. S předplacenou čipovou kartou ČEZ může řidič dobíjet ve všech jejích stanicích na našem území. Cena karty je 150 Kč bez DPH za měsíc.

Elektromobilita ČEZ v současnosti provozuje 41 veřejných dobíjecích stanic, z toho 7 rychlodobíjecích. „Klasické nabíjecí stanice jsou nejčastěji v obchodních centrech a jiných podobných místech, nabíjení trvá kolem dvou až tří hodin. Rychlonabíjecí stanice umisťujeme u hlavních tahů, kde lidé nečekají dlouho,“ vysvětlil Knespl. Dodal také, že domácí nabíjení z klasické zásuvky trvá nejméně jedenáct hodin.

V České republice je nyní registrováno asi 600 elektromobilů, z nichž 40 patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ. Do konce roku hovoří odhady o zvýšení počtu na 700 až 1000 elektromobilů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře