Reklama
reklama

Stále je čas změnit zdravotní pojišťovnu

Změna zdravotní pojišťovny? Dosud to bylo možné pouze jedenkrát do roka, a to vždy do 30. června. Žádosti podané později znamenaly změnu pojišťovny až napřesrok. To už ovšem neplatí.

Díky novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, která platí od 1. Září tohoto roku, došlo ke zkrácení „čekací“ lhůty z šesti na tři měsíce. V praxi to tedy znamená, že pokud chcete změnit pojišťovnu k 1. lednu 2016, máte stále čas. Přihlášku stačí poslat do 30. září. Sice stále platí, že zdravotní pojišťovnu můžete změnit pouze jednou do roka, avšak možné termíny jsou nyní dva. Nově je totiž možná přeregistrace vždy od začátku kalendářního pololetí po dobu tří měsíců. Díky novele zákona si tedy klienti zdravotních pojišťoven mohou určit, zda ke změně dojde k 1. červenci (v tom případě je třeba žádost podat od 1. Ledna nejpozději do 31. března), nebo až k Novému roku (v tom případě je třeba žádost podat od 1. července nejpozději do 30. září).

Konkrétní postup změny zjistíte u zvolené zdravotní pojišťovny. Registrace je možná osobně, poštou a někdy dokonce i online. Pokud se rozhodnete pojišťovnu změnit, máte povinnost oznámit změnu vašemu zaměstnavateli, ošetřujícímu praktickému lékaři a vrátit starý průkaz pojištěnce bývalé zdravotní pojišťovně. Výjimku tvoří novorozenci. Při narození dítěte se právo na výběr zdravotní pojišťovny nepoužije. Dnem narození se dítě stává pojištěncem zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození. Změnu zdravotní pojišťovny dítěte může jeho zákonný zástupce provést až po přidělení rodného čísla, a to k nejbližšímu přeregistračnímu termínu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře