Reklama
reklama

Skleněný Kulturní dům má vylepšit tvář náměstí v Kuřimi

Kulturní dům na náměstí Osvobození v Kuřimi by měl mít podle vítězného projektu po rekonstrukci skleněnou fasádu. Stejně tak jako u sportovní haly ale město stále hledá způsob financování rekonstrukce tohoto kulturního stánku. Rekonstrukce by měla stát dle propočtů asi 60 milionů korun.

Kulturní dům nedávno oslavil padesát let a rekonstrukci potřebuje každá jeho část. V novém domě má být sál pro různé akce, prostory pro hudbu, restaurace, kavárna, sál pro divadla. O tom, jestli při rozhodování o přidělení financí dostane přednost před sportovní halou, rozhodne zastupitelstvo města při schvalování plánu investic na další roky. „Způsoby financování a možnosti získat dotace se stále hledají. V současnosti se nám daří soutěžit konečnou realizační cenu výrazně pod rozpočtovými náklady, doplnil místostarosta města Oldřich Štarha.

Opravy kulturního domu, které nezačnou dřív než v roce 2014 se ale nebudou moci dělat za provozu.  Kulturní dům se proto na nějakou dobu prostě uzavře. Fasáda hmoty do náměstí bude tvořena kompaktním skleněným obkladem, za kterým jsou navrženy okenní otvory. Ty osvětlují reprezentativní prostory domu. Díky prosklenému centru se tak výrazně změní tvář náměstí. „I Náměstí osvobození by si zásadní revitalizaci zasloužilo. V rámci příprav projektu rekonstrukce kulturního domu vznikla studie, která toto řeší. Zatím však zůstane pouze u té studie, na náměstí dojde ve druhé etapě,“ dodal Štarha.

Jako částečná náhrada kulturního domu mohou v Kuřimi sloužit prostory bývalé kotelny na ulici Popkova, kterou město chce opravit za méně než pět milionů korun. „Tento objekt je svým způsobem unikátní. Nosné konstrukce tvoří železobetonový skeletový systém o poměrně velké světlé výšce. Mělo by zde vzniknout  kulturně-společenské zařízení a do budoucna poskytnout maximální variabilitu s možností využití pro děti i seniory,“ nastínil možnosti řešení do doby rekonstrukce Kulturního domu místostarosta Štarha.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře