Reklama
reklama

S novelou zákona zdražují hypotéky

V oblasti hypoték byl rok 2016 pro zájemce o koupi rodinného domu či bytu zatím nejpřívětivějším v celé historii. Zatím nikdy totiž nebyly hypotéky tak levné jako právě v letošním roce. Poprvé klesly úrokové sazby pod dvě procenta. A s každým měsícem se ještě snižovaly. Nyní se však zdá, že se situace mění, a doba zlevňujících se hypoték skončila. Důvodem je nový zákon, který vešel v platnost 1. prosince 2016.

Hypoteční trhy se rozhýbaly v prosinci s novým zákonem o úvěru pro spotřebitele. Jeho hlavním cílem je větší ochrana spotřebitele a jeho lepší postavení vůči bankám a dalším věřitelům. Jak uvedl ministr financí Andrej Babiš, mnoho domácností i jednotlivců čelí exekucím a neschopnosti své dluhy splácet, a právě tomuto stavu chtějí zákonodárci zamezit. Především velké banky však na něj zareagovaly zvyšováním úrokových sazeb a rostoucí náklady si kompenzují zdražováním hypoték. Nový zákon totiž umožňuje spotřebitelům u nových hypoték předčasně splatit každý rok až 25 % úvěru zdarma a bankám tak vzniknou dodatečné náklady. Zároveň se zdražily i ceny na mezibankovním trhu.

Jako první zvýšila své úrokové sazby od konce listopadu Komerční banka, u fixací na tři a pět let zdražila o půl procentního bodu na 2,29 %, u desetiletých fixací až na 2,49 %. Trend potvrdila rovněž i ČSOB, Hypoteční banka, Uni Credit Bank a Raiffeisenbank. U ČSOB se na stejnou úroveň 2,09 % dostaly tří a pětileté fixace, o 0,2 procentního bodu zvýšily sazby většiny fixací u Hypoteční banky, u těch na sedm a deset let se zdražilo o 0,3 procentního bodu. Pod dvouprocentní hranicí, na úrovni 1,99 %, zůstávají fixace na jeden, tři a pět let u Raiffeisenbank, přestože banka o 0,2 % zdražila. Na ještě nižší hranci, 1,69 %, se pohybují hypotéky s fixací na tři až pět let u UniCredit Bank. Ta zdražovala z 1,29 %. K velkým bankám se připojila i Expobank. Její klienti si připlatí o 0,05 procentního bodu u fixace na tři roky, u fixace na pět 0,09 procentního bodu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Češi mají stále zájem o hypotéky, přestože úroky letí neustále vzhůru. Ve třetím měsíci letošního roku dosáhla průměrná úroková sazba na 1,95 %.
25.05.2017 - 08:08
Hravost i dramatičnost, intimita a monumentalita – přirozené mísení všech těchto poloh se objevuje v dílech výtvarnice Adély Olivy, jejíž výstavu Mezisvěty bude v nejbližších dnech hostit Divadlo...
25.05.2017 - 07:10
Už na dnešní večer plánují energetici ukončení odstávky a obnovení výroby elektrické energie z prvního reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Připojení prvního generátoru je plánováno na...
24.05.2017 - 14:45
Křižovatku Karlovy a Provazníkovy ulice čekají v létě stavební práce, jde o přípravu na stavbu velkého městského okruhu. Brňané se tedy musejí připravit na další omezení provozu.
24.05.2017 - 11:40
Vlastním očím nechtěli věřit královopolští policisté, kteří v pátek dopoledne měřili rychlost v Žilkově ulici.
24.05.2017 - 10:28
Předposlední premiérou Divadla Bolka Polívky v letošní sezóně bude Hrůza v Brně, kterou napsal a režíroval Arnošt Goldflam. Bizarní černá groteska bude mít premiéru 26. května a zavede diváky spolu s...
24.05.2017 - 07:22
Komentáře