Reklama
reklama

S novelou zákona zdražují hypotéky

V oblasti hypoték byl rok 2016 pro zájemce o koupi rodinného domu či bytu zatím nejpřívětivějším v celé historii. Zatím nikdy totiž nebyly hypotéky tak levné jako právě v letošním roce. Poprvé klesly úrokové sazby pod dvě procenta. A s každým měsícem se ještě snižovaly. Nyní se však zdá, že se situace mění, a doba zlevňujících se hypoték skončila. Důvodem je nový zákon, který vešel v platnost 1. prosince 2016.

Hypoteční trhy se rozhýbaly v prosinci s novým zákonem o úvěru pro spotřebitele. Jeho hlavním cílem je větší ochrana spotřebitele a jeho lepší postavení vůči bankám a dalším věřitelům. Jak uvedl ministr financí Andrej Babiš, mnoho domácností i jednotlivců čelí exekucím a neschopnosti své dluhy splácet, a právě tomuto stavu chtějí zákonodárci zamezit. Především velké banky však na něj zareagovaly zvyšováním úrokových sazeb a rostoucí náklady si kompenzují zdražováním hypoték. Nový zákon totiž umožňuje spotřebitelům u nových hypoték předčasně splatit každý rok až 25 % úvěru zdarma a bankám tak vzniknou dodatečné náklady. Zároveň se zdražily i ceny na mezibankovním trhu.

Jako první zvýšila své úrokové sazby od konce listopadu Komerční banka, u fixací na tři a pět let zdražila o půl procentního bodu na 2,29 %, u desetiletých fixací až na 2,49 %. Trend potvrdila rovněž i ČSOB, Hypoteční banka, Uni Credit Bank a Raiffeisenbank. U ČSOB se na stejnou úroveň 2,09 % dostaly tří a pětileté fixace, o 0,2 procentního bodu zvýšily sazby většiny fixací u Hypoteční banky, u těch na sedm a deset let se zdražilo o 0,3 procentního bodu. Pod dvouprocentní hranicí, na úrovni 1,99 %, zůstávají fixace na jeden, tři a pět let u Raiffeisenbank, přestože banka o 0,2 % zdražila. Na ještě nižší hranci, 1,69 %, se pohybují hypotéky s fixací na tři až pět let u UniCredit Bank. Ta zdražovala z 1,29 %. K velkým bankám se připojila i Expobank. Její klienti si připlatí o 0,05 procentního bodu u fixace na tři roky, u fixace na pět 0,09 procentního bodu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře