Reklama
reklama

Rušné silnice směrem na Vinohrady a Líšeň lemují první řady stromů

Hlavní čtyřproudé silnice v městských částech Líšeň a Vinohrady už lemují první z nově vysazených stromů. Celkem tam bude postupně vysazeno 477 stromů, 1733 keřů a 168 popínavek. Stromy a keře budou plnit funkci „zeleného filtru“, jehož smyslem je oddělení obytných zón od frekventovaných silnic a zlepšení kvality ovzduší.

„V dnešní přetechnizované době počet automobilů v ulicích neustále stoupá a s ním i koncentrace výfukových plynů v ovzduší. Brno se dlouhodobě snaží snižovat tyto negativní vlivy dopravy. Nově vysazená izolační zeleň pomůže oddělit významné zdroje znečištění od lidských obydlí, což jistě zlepší kvalitu života v této oblasti,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Výsadba stromů probíhá právě v těchto dnech v Žarošické, Jedovnické a Novolíšeňské ulici, které představují nejvytíženější silnice v dotčené lokalitě. Kolem těchto silnic totiž podmínky neumožňují vytvořit jiná technologická opatření, která by vedla ke snížení emisí. Keře a popínavé rostliny budou vysázeny na konci léta.

Skladba dřevin je navržena s ohledem na zátěž způsobenou znečištěným prostředím. Vysazují se tam zejména druhy odolné vůči této zátěži. Dominantní dřevinou bude javor babyka s podsadbou keřového patra a popínavých rostlin.

Za stromy a keře zaplatí město 2 097 245 korun a projekt je spolufinancována z fondů Evropské unie. V této částce je započítána také následná pětiletá péče o vysazené rostliny.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře